Electronic visa
نکات مهم در خصوص دریافت ویزای الکترونیک که هر گردشگری باید بداند

ویزای الکترونیک چیست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...

ویزای الکترونیک یکی از روش‌های به نسبت آسان برای سفرکردن به بعضی مقصدهای توریستی در جهان است. این نوع ویزا و سفر به کشورهای با ویزای الکترونیکی مورد استقبال بسیاری از گردشگران ایرانی است. شاید دلیل اصلی این استقبال آسان بودن مراحل صدور آن در مقایسه با سایر انواع ویزا باشد.

سفر کردن یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان است اما گاهی این نیاز اساسی انسان با الزاماتی همراه می‌شود که فرایند آنرا کمی پیچیده می‌کند. یکی از اقدامات مهم سفر به مقصدهای خارجی اقدام برای دریافت ویزا است. دریافت ویزا از زمان تکمیل مدارک تا تعیین وقت سفارت و مراجعه به آن گاهی تا ماه‌ها زمان می‌برد، اما بعضی کشورها برای آسان کردن ورود گردشگران، با صدور ویزای الکترونیک راه را برای گردشگران بین‌المللی هموار کرده‌اند. این کشورها که تعداد آن‌ها کم هم نیست در یوتراوز به‌طور کامل معرفی شده‌اند اما پیشنهاد ما این است قبل از هر چیز با «ویزای الکترونیک» و نکات مربوط به آن آشنا شوید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

ویزا اجازه‌ای برای ورود شما به کشور مقصدتان است

برای سفر به کشورهای خارجی باید ویزای آن کشور را تهیه کنیم. ویزا گرفتن به معنای آن است که مجوز ورود به کشوری برای ما صادر شود. بااین‌وجود برخی از ما با شنیدن نام ویزا کمی ترس به دلمان می‌افتد. این موضوع هم شاید به دلیل هزینه‌ها و گرفتاری‌های پیش روی این مسیر است! دریافت ویزای برخی از کشورها اصلاً برای ایرانیان آسان نیست و هیچ تضمینی برای صدور ویزای بعضی کشورها وجود ندارد. به همین دلیل است که اخذ ویزا یکی از چالش‌برانگیزترین کارها برای ایرانی‌ها است.
درهرصورت این را بدانید در این مطلب منظورمان از ویزا، آن ویزایی نیست که شمارا با هزینه‌ها و مشکلات زیادی روبه‌رو کند. ویزای الکترونیکی راهکاری برای دریافت مجوز ورود است که این روزها در کشورهای بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. این را در نظر داشته باشید برای ورود به همه کشورها نیاز به اخذ ویزا ندارید.

ویزای الکترونیکی چیست؟

اگر بخواهید ویزای کشوری را دریافت کنید باید به سفارت آن کشور بروید و درخواست خودتان را ثبت کنید. ویزای الکترونیکی چنین روندی را تغییر داده است و دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت ویزای یک کشور را ندارید. ممکن است با خودتان بگویید آیا ویزای الکترونیکی از ویزای سفارت به‌صورت حضوری ارزش کمتری دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر! این دو ویزا هیچ‌گونه تفاوتی باهم ندارند و تنها تفاوت در این است که ویزای الکترونیکی این امکان را برای شما به وجود آورده تا آسان‌تر و در مدت‌زمان کوتاه‌تری اقدامات اخذ ویزایتان را انجام دهید.

برای دریافت ویزای الکترونیکی باید چه کنیم؟

electronic visa application

برای دریافت ویزای الکترونیکی باید وارد وب‌سایت ویزای الکترونیک کشور مقصدتان شوید. در آنجا از مدارک موردنیاز آگاه می‌شوید، آن‌ها را تهیه می‌کنید، هزینه‌های لازم را پرداخت می‌کنید و پس از مدت‌زمان کوتاهی ویزای شما صادر می‌شود. به یاد داشته باشید یکی از مزیت‌های خوب این روش آن است که می‌توانید روند صدور ویزایتان را پیگیری کنید یا حتی از آن انصراف دهید.

برای دریافت ویزای الکترونیکی به چه مدارکی نیاز است؟

مدارکی که باید برای دریافت این نوع از ویزا ارائه دهید می‌تواند متناسب با کشور انتخابی‌تان متفاوت باشد. بااین‌وجود برخی از این مدارک در بین همه کشورها یکسان است و باید حتماً آنها را در موقع دریافت ویزای الکترونیکی با خود داشته باشید. ازجمله این مدارک مشترک می‌توان به مواردی مانند اسکن صفحات گذرنامه، برنامه سفر، عکس پرسنلی متناسب با شرایط خاص ذکر شده کشور مورد نظرتان، رزومه علمی و کاری و حرفه‌ای و … اشاره کرد.
این را بدانید متناسب با سفر به هرکدام از کشورهای با ویزای الکترونیکی، ممکن است مدارک بیشتری را برای ارائه کردن نیاز داشته باشید. ازاین‌رو خودتان را برای این موضوع آماده کنید. لیست این مدارک به‌طور کامل در وب‌سایت کشور مقصدتان وجود دارد.

برای دریافت ویزای الکترونیکی چقدر زمان نیاز است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است تا اینجای مطلب به ذهنتان خطور کرده باشد، آن است که برای دریافت ویزای الکترونیکی چقدر باید صبر کنیم؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم نمی‌توان زمانی دقیق برای این موضوع بیان کنیم، اما اینرا بدانید یکی از بهترین مزیت‌هایی که ویزای الکترونیکی در اختیارتان می‌گذارد، سرعت زیاد آن است. درواقع برای دریافت این ویزا نیازی به هدر دادن وقتتان در سفارت‌خانه‌ها ندارید و در مدت‌زمان کوتاهی به تمام خواسته‌هایتان می‌رسید.
آیا به انتخاب مقصدتان در بین کشورهای با ویزای الکترونیکی فکر کرده‌اید؟ اگر پاسختان «بله» است، یادتان باشد سعی کنید بلیتی را برای سفر خود انتخاب کنید که با زمان صدور ویزای الکترونیکی‌تان بسیار نزدیک باشد تا نهایت استفاده را از سفرتان ببرید.

هزینه‌های دریافت ویزای الکترونیکی چگونه پرداخت می‌شود؟

Indian e-visa

همان‌طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، برای کشورهای با ویزای الکترونیکی باید اقدام به دریافت ویزای اینترنتی کنید. برای دریافت این ویزا باید از طریق وب‌سایت کشور مقصدتان درخواستتان را ثبت کنید و بدون‌شک هزینه‌هایتان را هم در همان وب‌سایت باید به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید؛ بنابراین سؤالی که پیش می‌آید آن است که برای دریافت دچار مشکل نمی‌شوم؟ یا اصلاً چطور باید پرداخت به کشور دیگر را انجام دهم؟
در قدم اول این را در نظر داشته باشید که هزینه دریافت ویزا برای انواع کشورهای با ویزای الکترونیکی می‌تواند متفاوت باشد و لزوماً مقدار ثابتی ندارد. آن چیزی که ثابت است پرداخت هزینه‌ها به‌صورت اینترنتی است. در چنین شرایطی مزیت‌های ویزای الکترونیکی بازهم خودنمایی می‌کند. درواقع ویزای الکترونیکی یکی از راحت‌ترین شیوه‌های سفر کردن و دریافت اجازه ورود است که برای پرداخت هزینه‌ها هم راهکارهایی ساده دارد. یکی از رایج‌ترین شیوه‌های پرداخت هزینه‌های این ویزا، از طریق درگاه‌های پرداخت بانک‌های کشور خودمان است؛ ازاین‌رو هیچ‌گونه نگرانی از بابت شیوه پرداخت هزینه‌ها نداشته باشید و تنها به فکر بستن کوله‌بار سفرتان به یکی از کشورهای با ویزای الکترونیکی باشید.

سخن آخر:

در این مقاله سعی کردیم تا ویزای الکترونیک و نکات مربوط به آن را بررسی کنیم. این اطلاعات و اطلاع از «لیست کشورهایی که سفر به آن‌ها با ویزای الکترونیکی امکان‌پذیر است» به شما کمک می‌کند تا مقصد بعدی خود را با اطلاعات کامل‌تری انتخاب کنید. درنهایت از شما می‌خواهیم که تجربه خود را در خصوص سفر با ویزای الکترونیک با ما و خوانندگان یوتراوز در میان بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید