Visa and passport
تفاوت ویزا با پاسپورت را می دانید؟

همه آنچه درباره ویزا و پاسپورت باید بدانید

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

همراه داشتن ویزا و پاسپورت از الزامات سفرهای خارجی است. برای سفر به سایر کشورهای نزدیک، حتی در نزدیک‌ترین فاصله به کشورمان، ارائه پاسپورت و جز مواردی اندک، دریافت ویزا از کشور مقصد الزامی است.

همراه داشتن ویزا و پاسپورت از الزامات سفرهای خارجی است. برای سفر به سایر کشورهای نزدیک، حتی در نزدیک‌ترین فاصله به کشورمان، ارائه پاسپورت و جز مواردی اندک، دریافت ویزا از کشور مقصد الزامی است.
ویزا و پاسپورت در عین شباهت‌هایی که در پاره‌ای از مسائل و موضوعات با یکدیگر دارند، در برخی موارد هم تفاوت‌هایی جدی دارند که همین تفاوت‌ها سبب می‌شود تا بتوانیم تفاوت ویزا و پاسپورت را به‌خوبی بشناسیم. آنچه مهم است الزام این دو برای سفرهای خارجی است. اگر قصد دارید تا سفر خوبی را تجربه کنید، بهتر است پیش از سفر تمام نکات و دانستنی‌های مربوط به آن را در یوتراوز بخوانید.

آنچه درباره ویزا، پاسپورت و نکات مربوط به آن می‌خوانید:

ویزا و پاسپورت؛ خلاصه‌ای از اجازه و عدم اجازه‌ی دولت‌ها

passport

میان ویزا و پاسپورت تفاوت‌هایی وجود دارد که کمتر کسی به‌طور دقیق و جدی از آن‌ها مطلع است. هم پاسپورت و هم ویزا برای سفرهای خارجی نیاز است، مگر در مواردی که بتوان با توافق میان کشورها، بدون ویزا سفر کرد اما وجود پاسپورت همیشه از الزامات سفرهای خارجی است.

تفاوت اجمالی ویزا و پاسپورت

ممکن است که ویزا و پاسپورت شباهت‌هایی با یکدیگر داشته باشند، درست است که هر دو آن‌ها از ملزومات سفرهای خارجی به‌حساب می‌آیند، اما بااین‌حال تفاوت‌هایی دارند که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن‌ها گذشت. پاسپورت درواقع سندی است که فرد از کشور خود دریافت می‌کند و به‌نوعی هویت او را نشان می‌دهد. علاوه بر هویت فرد، پاسپورت نقش اجازه‌نامه‌ای برای ورود افراد به کشوری دیگر را ایفا می‌کند که در کنار آن، ضمانت کننده‌ی امنیت و حقوق فرد در کشور موردنظر نیز به شمار می‌رود.
ویزا نیز مانند پاسپورت از ضروریات سفر است. با این تفاوت که ممکن است طبق توافقات میان دو کشور و یا چند کشور، برای شهروندان کشورهایی که توافق کرده‌اند نیاز به صدور ویزا نباشد. بااین‌حال از ضروریات سفرهای خارجی است. ویزا نقش مقابل پاسپورت را ایفا می‌کند. درواقع ویزا از طرف نمایندگی و یا سفارت‌خانه‌ی کشوری دیگر برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به آن کشور رادارند و به‌نوعی اجازه‌ای است که آن کشور، در مقابل اجازه خواستن فرد برای ورود به آن کشور به او می‌دهد.

کشورها به دنبال اعتبار بخشیدن به پاسپورت

پاسپورت از ویزا، کامل‌تر و دقیق‌تر است. از طرفی کشورها در حال حاضر به دنبال اعتباربخشی بیشتر به پاسپورت‌های خود هستند. در تعاریف بالا به این مسئله اشاره‌ای کوتاه شد که افراد می‌توانند با استفاده از پاسپورت خود، بدون نیاز به ویزا به کشور موردنظر خود سفر کنند. که این امربر اساس توافقی که میان دو کشور اتفاق می‌افتد ممکن می‌شود. این‌که شخصی بتواند بدون نیاز به ویزا به سفر برود، اتفاقی ویژه هم برای او و هم برای کشورش محسوب می‌شود. چراکه از طرفی آن کشور در مجامع بین‌المللی اعتبار بیشتری خواهد داشت و از طرفی دیگر، در زمان و هزینه‌ی آن شخص صرفه‌جویی خواهد شد. فرآیند دریافت ویزا از سفارت‌خانه‌ها و نمایندگان قانونی آن‌ها علاوه بر هزینه‌ای که دارد، روندی طاقت‌فرسا و کسل‌کننده است. تازه درنهایت این احتمال وجود دارد که به دلایلی برای شما ویزا صادر نشود.
در حال حاضر کشورهای بسیاری وجود دارند که با توافقات میان خود توانسته‌اند، ویزا را برای سفر شهروندان خود به کشورهای یکدیگر از میان بردارند. اما بااین‌حال برخی کشورها هم وجود دارند که شهروندان آن‌ها برای سفر به کشوری دیگر نیاز به ویزا دارند. که این بیشتر به خاطر تفاوت دیدگاه‌ و یا اختلاف‌نظر میان کشورها است که محقق نمی‌شود.

تفاوت ویزا و پاسپورت، از جنس زمان استفاده و به رنگ هویت

سفر خارجه بدون پاسپورت غیرممکن و بدون ویزا در پاره‌ای قواعد و قوانین امکان‌پذیر است. اما آنچه میان این دو تفاوت تلقی می‌شود، مسئله‌ای است که باید به‌خوبی با آن آشنا شد و به آن توجه کرد. در ادامه قصد داریم تا تفاوت ویزا و پاسپورت را ازنظر احراز هویت و مدت‌زمان اعتبار بررسی کنیم.

تأييد هویت ویزا و پاسپورت در کشورها

ازجمله موضوعاتی که در تفاوت ویزا و پاسپورت موردتوجه قرار می‌گیرد و بررسی می‌شود، نحوه‌ی تأييد هویت ویزا و پاسپورت در کشورها است. این نوع تفاوت شاید جدی‌ترین واصلی‌ترین تفاوت میان ویزا و پاسپورت به‌حساب آید. چراکه پاسپورت سندی دفترچه مانند است که در آن مشخصات فرد به انضمام عکس او به همراه چند صفحه‌ی خالی برای فرد صادر می‌شود. پاسپورت توسط کشور مبدأ که کشور محل زندگی فرد می‌باشد صادر می‌شود.
اما ویزا ممکن است سندی تک‌برگ، مهری بر کاغذ و یا تمبری بر پاسپورت فرد باشد که درواقع، اجازه‌ی ورود فرد به کشور مقصد به‌حساب می‌آید. باید توجه داشته باشید که ویزای هر کشور بسته به مدت اقامت و هدف شما از بازدید آن کشور متفاوت است. همچنین ممکن است برای ورود به برخی کشورها بر اساس اعتبار بین‌المللی پاسپورت خود نیازی به ویزا نداشته باشید.

تاریخ انقضا‌ی ویزا و پاسپورت

ویزا و پاسپورت تاریخ انقضا و مدت‌زمان مشخصی برای استفاده دارند و این مدت‌زمان استفاده و انقضا، بسته به نوع پاسپورت و ویزا و همچنین کشور صادرکننده‌ی آن متفاوت است. به‌طور مثال اعتبار پاسپورت کشور خودمان پنج سال است. یعنی تا پنج سال می‌توان از آن بدون تمدید یا تهیه‌ی مجدد استفاده کرد. ویزا هم به همین شکل است و مدت‌زمان و اعتباری دارد که فرد، بر اساس آن مدت‌زمان و اعتبار می‌تواند در کشور مقصد حضورداشته باشد. البته این مورد همان‌طور که اشاره شد بر اساس نوع ویزا و کشور صادرکننده‌ی آن متفاوت است.

ویزا یا روادید؛ مجوز ورود و عبور از یک کشور

Types of visas

از سری نکاتی که در سفر به بعضی مقصدهای خارجی باید به آن توجه و آن را تهیه کرد، ویزا است. ویزا مجوزی است که فرد با داشتن آن می‌تواند به کشوری دیگر سفر کند یا از آن نیز عبور کند. البته باید به این نکته توجه داشت که تعریف ویزا یا روادید تنها این نیست، ازاین‌رو برای آشنایی بیشتر با ویزا و نکات آن همراه یوتراوز ما باشید.

ویزا چیست؟

ممکن است افراد بسیاری با ویزا یا روادید آشنا باشند. اما این آشنایی در چه حد است؟ عموماً آشنایی افراد در همین اندازه است که ویزا را به‌عنوان مجوزی برای ورود و عبور از یک کشور می‌دانند. درصورتی‌که تمام تعریف ویزا این نیست. چراکه ویزا علاوه بر انواع مختلف، نکات و مواردی دارد که باید به آن نیز توجه شود. ویزا یا روادید گواهی و مجوزی است که نشان می‌دهد فرد دارنده‌‌ی آن، اجازه ورود و یا عبور از کشور موردنظر را دارد. این‌یک تعریف اجمالی از ویزا است که افراد بسیاری ویزا را به آن می‌شناسند.

انواع ویزا بر پایه‌ی روابط بین کشورها

روادید و ویزا انواع مختلفی دارد که یک از انواع آن، تقسیم‌بندی انواع ویزا بر اساس روابط میان کشورها است. بر همین اساس پنج نوع ویزا داریم که به‌طور اجمالی هرکدام از آن‌ها توضیح خواهیم داد.

 • حرکت آزاد: بر اساس این نوع ویزا شهروند یک کشور حق دارد که در کشور مقصد به‌طور آزادانه اقامت، تحصیل و یا کار کند. درواقع میان شهروندان دو کشور تفاوتی وجود ندارد.
 • لغو روادید: این مدل از ویزا بر اساس روابط میان دو کشور به شکلی است که شخص، برای سفر کوتاه‌مدت و یا دیدار نیاز به روادید ندارد.
 • روادید در مقصد: این نوع ویزا معمولاً کوتاه‌مدت است و هنگام ورود مسافر به کشور مقصد، برای او صادر می‌شود.
 • روادید از مبدا: این نوع روادید و یا ویزا به این شکل است که اگر فردی قصد سفر به کشوری دیگر را داشت، قبل از سفر خود باید روادید را از نمایندگی دیپلماتیک کشور مقصد در کشور خودش دریافت کند. تهیه‌ی این نوع ویزا عموماً بسیار وقت‌گیر است و حتی ممکن است درنهایت ویزایی دریافت نکرده و یا برای شما نیز صادر نشود.
 • سفر ممنوع: در این حالت اتباع دو کشور یعنی کشور مبدا و کشور مقصد، حق سفر به کشور یکدیگر را ندارند.

گونه‌های مختلف ویزا که برای افراد صادر می‌شود

همان‌طور که ویزا بر اساس روابط میان دو کشور انواع مختلف و متفاوتی دارد، گونه‌های مختلفی هم دارد که هرکدام به دلایل مختلف و یا اهداف مختلفی صادر می‌شود. در ادامه و به‌اختصار تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 • ویزا برای دیدار با بستگان
 • ویزای تجاری و بازرگانی
 • ویزای دانشجویی
 • ویزای پزشکی
 • ویزای پیوستن به خانواده
 • ویزای توریستی
 • ویزای استارتاپی (کارآفرینی)

برای دریافت ویزا و پاسپورت، چه شرایطی را باید رعایت کنیم؟

documents required for a visa

گاهی برای برخی افراد پیش می‌آید که شرایط دریافت ویزا را ندارند. یا درواقع اجازه‌ی ورود به کشور مقصد را ندارند. ازجمله رایج‌ترین علل چنین مشکلی، بدهی مالی است. برخی افراد به‌واسطه آن‌که بدهی مالی دارند، اجازه ورود به کشور مقصد را نخواهند داشت. گرچه پاسپورت داشته باشند. یا در این مسئله افرادی را مشاهده می‌کنیم که به دلایلی مانند کلاه‌برداری و سوءپیشینه نمی‌توانند ویزا دریافت کنند.
البته باید توجه داشت که مسائل مختلف و قواعد دیگری هم برای این مسئله وجود دارد. از دیگر تفاوت‌هایی که در دریافت ویزا و پاسپورت مشاهده می‌کنیم آن است که برای رفت‌وآمد به کشورها نیاز است تنها یک‌بار پاسپورت دریافت کنید، درصورتی‌که دریافت ویزا بسته به شرایط و نوع ویزا متفاوت است و ممکن است که، برای سفرهای خود نیاز باشد تا چندین بار ویزا دریافت کنید.

ویزا و پاسپورت چگونه صادر می‌شوند؟

از سری تفاوت‌های دیگر ویزا و پاسپورت، تفاوت در نحوه‌ی صدور آن‌ها است. برای صدور پاسپورت و ویزا هر کشوری برنامه‌ای را تدوین کرده و در سایت وزارت امور خارجه‌ی خود قرار می‌دهد. اگر شما قصد سفر به آن کشور را داشته باشید، باید آن برنامه را که غالباً فرم مشخصی است را از سایت موردنظر دریافت کرده و سپس آن را کامل کنید. و به انضمام آن، مدارک و هزینه‌ی موردنیاز را برای این مسئله پرداخت کنید.
اما شرایط دریافت ویزا تفاوت‌های دیگری هم دارد. یکی از آن تفاوت‌ها نوع ویزا و تفاوتی است که در انواع آن‌ها مشاهده می‌کنیم. درهرصورت غالباً افراد برای دریافت ویزای توریستی اقدام می‌کنند. روند دریافت ویزا روندی طولانی و پیچیده است. درصورتی‌که ممکن است درنهایت به دلایلی ویزایی هم برای شما صادر نشود. اما به‌هرحال برای دریافت ویزا نیاز است تا، به نمایندگی و کنسولگری کشور مقصد مراجعه داشته باشید.

تفاوت و معنای رنگ‌ها در جلد پاسپورت

types of passports

رنگ‌‌ها هرگز بی‌معنا نبوده‌اند. حتی در پاسپورت‌ها این رنگ‌ها نیز حامل پیام و یا نکته‌ای خاص هستند. درواقع رنگ هر پاسپورت نشان‌دهنده‌ی معنا و موضوع خاصی است. آیا تابه‌حال به رنگ پاسپورت‌ها دقت کرده‌اید؟ برخی قرمز، برخی سبز و یا برخی مشکی‌اند. اما در رنگ پاسپورت‌ها چه فلسفه‌ای نهفته شده است؟ رنگ پاسپورت‌ها و تفاوت آن‌ها با یکدیگر نشان‌دهنده‌ی چیست؟

پاسپورت‌ها در چه طیف‌های رنگی وجود دارند؟

برای آنکه بخواهیم به راز رنگ پاسپورت‌ها پی ببریم، بهتر است قبل از آن بدانیم که چه تعداد رنگ و چه رنگ‌هایی به پاسپورت‌ها تعلق می‌گیرد. به‌طور کل چهار رنگ به پاسپورت‌ها تعلق می‌گیرد که عبارت‌اند از قرمز، مشکی، سبز و آبی.
رنگ قرمز، رنگی است که بیشتر پاسپورت‌ها در سراسر جهان به این رنگ وجود دارند. یکی از آن کشورها کشور خودمان ایران است. در ادامه قدم‌به‌قدم با این چهار رنگ و دلیل آن‌ نیز آشنا خواهیم شد.

پاسپورت‌های قرمزرنگ

بیشترین پاسپورت‌ها در سراسر جهان به این رنگ هستند. درواقع رایج‌ترین رنگ پاسپورت در جهان قرمز است. نکته‌ی جالبی که این رنگ دارد آن است که، کشورهایی این رنگ را برای پاسپورت خود انتخاب می‌کنند که یا در حال حاضر سیستمی کمونیستی دارند و یا درگذشته سیستم کمونیستی را تجربه کرده‌اند. نکته‌ی دیگری که پاسپورت‌های قرمزرنگ دارند آن است که، بیشتر پاسپورت‌های قدرتمند جهان که در میان ده پاسپورت قدرتمند در جهان قرار می‌گیرند، همین رنگ را برای پاسپورت خود انتخاب کرده‌اند و تنها تعداد معدودی از پاسپورت‌های این طیف رنگی در میان ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان قرارگرفته‌اند.

پاسپورت‌های آبی‌رنگ

دومین رنگ رایج در میان رنگ پاسپورت‌ها، رنگ آبی است. این رنگ معمولاً به کشورهای جهان نو اشاره دارد. کشورهایی که در نیمکره‌ی غربی وجود دارند. در میان پاسپورت‌های این رنگ، معروف‌ترین و قدرتمندترین پاسپورت متعلق به ایالات‌متحده‌ آمریکا است که با پاسپورت آن می‌توان به 183 کشو دنیا بدون ویزا سفر کرد. ضعیف‌ترین پاسپورت در میان این طیف رنگی، پاسپورت افغانستان است که در انتهای لیست پاسپورت‌ها قرار دارد.

پاسپورت‌های سبزرنگ

رنگ سبز بیشتر محبوب کشورهای عربی و اسلامی است و آن‌ها دلیل انتخاب این رنگ را علاقه‌ی پیامبر گرامی اسلام (ص) به این رنگ می‌دانند. البته بماند که رنگ سبز در دنیای اسلام از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته این نکته هم قابل‌توجه است که بدانید تنها کشورهای اسلامی و عربی این رنگ را برای پاسپورت‌های خود برنمی‌گزینند چراکه کشور کره‌ جنوبی، که با پاسپورت آن بدون ویزا می‌توان به 122 کشور سفر کرد، رنگ سبز دارد.

پاسپورت مشکی‌رنگ

این رنگ چهارمین رنگ در میان سایر رنگ‌ها است که کشورهای معدود و محدودی آن رنگ را برای پاسپورت خود برمی‌گزینند. بیشترین کشورهایی که چنین رنگی را برای پاسپورت خود انتخاب می‌کنند، کشورهای قاره‌ی آفریقا هستند. کشورهایی مثل بوتسوانا، زامبیا، بوروندی و گابن از سری کشورهایی هستند که چنین رنگی را برای پاسپورت‌های خود انتخاب کرده‌اند. البته کشور نیوزیلند هم پاسپورتش به همین رنگ است. که دلیل آن را می‌توان آن دانست که مشکی‌رنگ ملی کشور نیوزیلند است. در پایان امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید