Christmas celebration

کریسمس در کشورهای مختلف جهان

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...

سنت‌های کریسمس در کشورهای مختلف جهان به شیوه‌های متفاوتی برگزار می‌شوند. اگرچه که این رویداد بین‌المللی ریشه مذهبی دارد، اما در سال‌های اخیر به یکی از پر شورترین مراسم فرهنگی جهان تبدیل شده است.

کریسمس؛ جشنی که آوازه دیدنی‌ها و زیبایی‌هایش در قالب عکس‌ها و ویدیوها به دست ما ایرانی‌ها می‌رسد. این روزها که آخرین روزهای 2020 را سپری می‌کنیم، شاهد تکاپوی مردم در کشورهای مختلف جهان برای آمادگی جشن کریسمس، هستیم. این شلوغی و تکاپو، جز زیبایی چیزی در برندارد. چراکه در این زمان، کشورها و شهرهای مختلف جهان را در بهترین و رنگارنگ‌ترین، حالت ممکن می‌بینید و با انواع تخفیف‌های، جشن سال نو میلادی مواجه می‌شوید. به همین دلیل است این بازه، یکی از پرطرفدارترین زمان‌های سفر، برای مردم تمام دنیا است. با وجود آداب و رسوم مشترک زیاد، هر کشوری در این روزها، حال‌وهوای منحصر به خودش را دارد و خاطرات متفاوتی را برایتان می‌سازد. بنابراین، تصمیم گرفتیم در این مطلب «جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان» را با هم بررسی کنیم و سفر کوتاهی به هر کدام از این کشورها در روزهای بابانوئلی، داشته باشیم. پس اگر می‌خواهید کریسمس را در کشورهای مختلف جهان تجربه کنید، یا خواهان آشنایی با آداب و رسوم عجیب و غریب مردم دنیا در کریسمس هستید، یا می‌خواهید، کشور مورد نظرتان را برای شب و روزهای کریسمس انتخاب کنید، به خواندن ادامه دهید و تا انتهای این مطلب، همراه یوتراوز باشید.

آنچه از جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان می‌خوانید:

تعطیلات سال نو میلادی در کشورهای مختلف

تعطیلات سال نوی میلادی در کشورهای مختلف، یکی از پر جست‌وجوترین عبارت‌هایی است که مردم به دنبال آن هستند. این موضوع تنها به ایران اختصاص ندارد. در واقع حتی مردمی که در روزهای کریسمسی و تعطیلات آن به سر می برند هم می‌خواهند بدانند، این روزها در کشورهای دیگر چه می‌گذرد. از حق نگذریم، جست‌وجو و وقت گذاشتن برای دیدن زیبایی‌های کریسمس، ارزشش را دارد. این روزها و تکاپوهای جذابش، در هیچ زمان دیگری از سال تکرار نمی‌شود و کشورها، بهترین های خودشان را به نمایش می‌گذارند. بنابراین، اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید سری به جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان بزنید، جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم، برویم تا جذابیت‌های جشن سال نو میلادی را با همه وجود، لمس کنیم.

کریسمس در آمریکا، شناخته شده‌ترین آداب‌ورسوم در دنیا

Christmas tree decoration in America

آشناترین آداب‌ورسوم جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان برای ما ایرانی‌ها، به آمریکا مربوط می‌شود. آمریکا کشوری است که می‌توانیم آن را، سرآمد همه جشن‌های کریسمس در دنیا بنامیم. درخت کاج کریسمس، یکی از مهمترین نشانه‌های این جشن است که در بین مردم آمریکا بسیار رواج دارد. مردم این کشور، هر کدام درختی را در خانه‌شان قرار می‌دهند، آن را تزئین می‌کنند و در زیر آن هدایایی برای اعضای خانواده می‌گذارند. گاهی مردم، بعد از خوردن شام، راهی خیابان‌ها می‌شوند و جشن را به صورت دسته‌جمعی در کنار دیگر خانواده‌ها، ادامه می‌دهند.یکی از باورهای مردم آمریکا (شاید خیالی، شاید هم واقعی!) آن است که بابانوئل به همراه سورتمه‌اش، به خانه‌ها می‌آید و خوردنی‌های کریسمس، به خصوص شیرینی و شکلات‌ها را نوش‌جان می‌کند!
از دیگر جذابیت‌های آمریکا، در شب و روزهای کریسمسی، می‌توان به چراغانی بودن خیابان‌های شهر اشاره کرد. اگر درباره شهرهای آمریکا و به خصوص «نیویورک در روزهای تعطیلات سال نو» جست‌وجوی کوچکی در فضای وب کنید، زیبایی‌های آمریکا در کریسمس، مسحورتان را خواهد کرد!
در نهایت، می‌خواهیم اشاره‌ای کوچک، به عجیب‌ترین آداب‌ورسوم کریسمس کنیم که آمریکایی‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آمریکایی‌ها در تزئینات کریسمس، از «گیاه خاص دارواش» استفاده می‌کنند.

کریسمس در لهستان، جشنی با چاشنی مهمان‌نوازی

Christmas dinner in Poland

اگر بخواهیم در بین جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان، لهستان را تنها با یک چیز از بقیه، جدا کنیم، باید به مهمان‌نوازی زیاد مردم آن اشاره ‌کنیم. می‌پرسید چرا؟ تا آخر بخوانید.روز کریسمس، برای مردم لهستان، «روز خدا» نام دارد. مردم این کشور در این روز، نوعی ویفر خاص درست و آن را نوش‌جان می‌کنند. در کنار این خوردنی خوشمزه، مردم لهستان به افرادی که دوستشان دارند، هدیه می‌دهند و در کنار هم، خاطره‌های به یادمادنی می‌سازند.و اما، یکی از جالب‌ترین آداب‌ورسوم جشن سال نو میلادی در بین مردم لهستان، آن است که صندلی اضافه‌ای در کنار سفره‌شان، می‌گذارند. این موضوع به خاطر آن است که اگر مهمان سرزده‌ای داشتند، همه چیز از قبل، برای او آماده باشد. همچنین این افراد، تلاش می‌کنند تا تعداد ظروف میزشان، 12تا باشد. همه این آداب‌ورسوم دست به دست هم می‌دهند، تا مهمان‌نوازی مردم این کشور برای همگان ثابت شود! تعطیلات کریسمس در کشور لهستان بین مردم، از 6 دسامبر آغاز می‌شود. این در حالی است که تاریخ رسمی آن بین 24 تا 26 دسامبر است و روز آخر تعطیل است.

کریسمس در کشورهای آفریقایی، با رنگ‌وبوی مذهبی

religious Christmas ceremonies in African countries

اگر در بین جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان، به دنبال شکل مذهبی آن هستید، آداب‌ورسوم کشورهای آفریقایی را مطالعه کنید. بیشتر مردم کشورهای آفریقایی، کریسمس را به عنوان جشنی مذهبی در نظر می‌گیرند و برای جشن گرفتن آن به مکان‌های مقدس مذهبی، از جمله کلیساها می‌روند.بابانوئل در این کشورها، با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود؛ به گونه‌ای که این نام گذاری‌ها به شیوه مذهبی آن هم، بی‌ربط نیست. به عنوان مثال در کشور نیجریه، از بابانوئل با عنوان «برکت کشیش» یا «پدر کریسمس» یاد می‌شود.
برعکس آمریکایی‌ها، مردم آفریقا از درخت استفاده نمی‌کنند. البته که در این کشورها هم، درخت زیادی یافت نمی‌شود! با این وجود، در شب کریسمس، مردم آفریقا در کنار درخت نارگیل جمع می‌شوند و به صورت دسته‌جمعی، سرود می‌خوانند و جشن می‌گیرند.اما، در زمینه چراغانی کردن شهرها، کشورهای آفریقایی از هیچ‌جای دنیا کم نمی‌آورند و تمامی بخش‌های شهرشان را روشن، تزئین و رنگارنگ می‌کنند. در این روز، مردم محلی آفریقا به یکدیگر انواع خوردنی‌ها به خصوص شیرینی خاصی به نام مالوا پودینگ (Malva Pudding) را به هم تعارف می‌کنند و خوشحالی‌شان را با یکدیگر شریک می‌شوند.

کریسمس در کره جنوبی، جشنی با هدف خوش‌گذرانی

Koreans entertainment at Christmas

در بین جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان، کره جنوبی جزو آن دسته از کشورهایی است که سال نو میلادی به رسمیت در آن شناخته نمی‌شود. با این وجود، این موضوع باعث نشده‌ تا شاهد جشن کریسمس در این کشور نباشیم.در واقع، روز به روز با توجه به زیاد شدن تعداد مسیحیان در این کشور، جشن‌های باشکوه‌تری هم برگزار می‌شود. جالب است بدانید، در این کشور بسیاری از مردم اصلاً مسیحی نیستند و تنها به دلیل خوش‌گذرانی و تفریح، سال نو میلادی را جشن می‌گیرند. و اما این مردم برای جشن کریسمس، چه می‌کنند؟ بیشتر مردم کره جنوبی شب کریسمس را در رستوران‌ها و کافه‌ها می‌گذرانند. همچنین افراد مجرد، در خیابان‌ها دور هم جمع می‌شوند و به شادی و پایکوبی می‌پردازند.در شب و روزهای سال نو میلادی، غذای محلی، به خوبی جای خود را در بین مردم کره جنوبی باز کرده ‌است. این افراد در این روزها، غذاهایی نظیر سوپ جلبک، کیمچی و کباب کره‌ای را در کنار دیگر اعضای خانواده و دوستانشان، نوش‌جان می‌کنند.

کریسمس در مکزیک، مشهور به غذاهای لذیذ و درجه یک

statue of the Nativity next to a Christmas tree in Mexico

جشن سال نو میلادی در کشور مکزیک، مصادف با 16 دسامبر است. با این وجود، جشن‌های مختلف از 12 دسامبر شروع می‌شود و انتهای آن، 6 ژانویه است. در میان جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان مکزیک تنها دارای یک جشن نیست و انواع دورهمی‌ها در این بازه زمانی وجود دارد. در این بین، یکی از مهمترین ویژگی‌های جشن‌های مکزیکی، غذاهای لذیذی است که در این شب‌ها درست می‌کنند. از جمله این غذاها می‌توان مواردی مانند تامالس، باکالو، پوزولو و بوقلمون سوخاری را نام برد. غذاهایی که آوازه‌شان در تمام دنیا پیچیده‌ است و شهرت زیادی دارند.
یکی از جذاب‌ترین آداب و رسوم مردم مکزیک در برگزاری جشن سال نو، آن است که مجسمه حضرت مسیح را در کنار درخت کریسمس‌شان، قرار می‌دهند. علاوه بر این، در خانه‌های مکزیکی‌ها شاهد تزیینات خاص دیگری مانند ناسی مپینتوس که بازگو کننده تولد حضرت مسیح و حضرت مریم است، خواهید بود.

کریسمس در ژاپن، جشنی با چاشنی مرغ سوخاری

fried chicken, a special Japanese dish for Christmas

برعکس کشورهایی که تا اینجای مطلب، با هم بررسی کردیم، تعداد مسیحیان در کشور ژاپن زیاد نیست و نباید توقع جشن‌های باشکوه را از این کشور داشته باشید. با این وجود، باز هم روز کریسمس، این کشور تعطیل است و شب آن، مردم راهی رستوران‌ها می‌شوند.یکی از نکات جالب درباره ژاپنی‌ها، به خصوص جوانان این کشور، آن است که علاقه زیادی به مرغ سوخاری دارند. از این‌رو بیشتر رستوران‌ها در شب کریسمس، مرغ، بوقلمون، تکه‌های مرغ و … را سوخاری می‌کنند و در کنار برنج‌های صورتی برای مشتریان سرو می‌کنند. با وجود آنکه مردم ژاپن اعتقاد زیادی به کریسمس ندارند، باورشان به بابانوئل آن است که شب می‌آید و هدیه‌شان را خواهد آورد.

کریسمس در چین و سیب قرمزش

Red apple, best china gift for Christmas

و اما، کریسمس در چین! در میان جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان، چین حال‌وهوای فوق‌العاده و آرامش‌بخشی دارد. این آرامش ناشی از اعتقادات چینی‌ها به آن است که شب کریسمس را به عنوان یکی از آرام‌ترین شب‌های سال در نظر می‌گیرند و می‌گویند، این شب پیام صلح با خود به همراه دارد. به همین دلیل است که در روز جشن سال نو میلادی، مردم چین، به هم سیب قرمز هدیه می‌دهند.کریسمس در چین هم مانند ژاپن به عنوان جشنی رسمی به‌شمار نمی‌آید چرا که تعداد مسیحیان نسبت به دین‌های دیگر، بسیار کم است. با این وجود، با نزدیک شدن به شب و روزهای سال نو میلادی، خیابان‌ها و فروشگاه‌ها، رنگ کریسمس و تزئیناتش را به خود می‌گیرند.
مردم چین مانند بسیاری از کشورهای دیگر، به یکدیگر هدیه می‌دهند، شمع روشن می‌کنند، بوقلمون می‌خورند و در دورهمی‌های خانوادگی یا دوستانه شرکت می‌کنند.در نظر داشته باشید، ایام کریسمس را با «هفته طلایی چین» اشتباه نگیرید. آن یک هفته متعلق به سال نوی چینی است و جشن‌های فوق‌العاده جذابی برگزار می‌شود.بنابراین اگر برای وقت سفر به چین، حق انتخاب دارید، بین کریسمس و سال نوی چینی، حتماً هفته طلایی را انتخاب کنید.

کریسمس در استرالیا، حال و هوای جشن تابستانی

Santa's summer vacation in Australia

کریسمس در استرالیا، یکی از جذاب‌ترین جشن‌ها در بین کشورها است چرا که بازه زمانی آن، در تابستان این کشور واقع شده‌است. در استرالیا، جشن‌های کریسمس در فضای باز برگزار می‌شود. به عنوان مثال با کمی قدم زدن در خیابان‌های استرالیا، صدای کنسرت‌های فضای باز، به وفور به گوشتان می‌خورد.مردم استرالیا، برای جشن گرفتن کریسمس، در خیابان‌ها شمع روشن می‌کنند و زیبایی‌های زیادی در کوچه پس کوچه‌ها، به وجود می‌آورند. از دیگر آداب‌ورسوم استرالیا، می‌توان به خواندن سرود و دورهمی‌ها اشاره کرد.

سخن آخر

و در نهایت، به عنوان جمع‌بندی کوتاهی، در این مطلب جشن کریسمس در کشورهای مختلف جهان را برایتان معرفی کردیم. دقایق کوتاهی به این کشورها سفر کردیم و در خیالمان، حال‌وهوای شب و روزهای کریسمس را چشیدیم! سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب، صرف کردید..

نوشته های مشابه
 • فرهنگ بومی افغانستان

  فرهنگ بومی افغانستان شامل جشن‌ها، موسیقی محلی، پوشش، سوغات و صنایع دستی و غذاهای محلی افغانستان است که می‌تواند تصویر واقعی این کشور را بهتر از هر چیزی برای شما نمایان کند.

 • فرهنگ بومی شیراز

  هویت یک منطقه رابطه مستقیمی با فرهنگ بومی آن دارد. هنگامی‌که سخن از فرهنگ بومی یک منطقه می‌شود در واقع هویت ساکنان آن منطقه به تصویر کشیده می‌شود. فرهنگ بومی شیراز از دیرباز تا کنون زبان‌زد خاص و عام بوده است، شهری با اصالت که فرهنگی اصیل دارد.

 • روز سپندارمذگان؛ هرآنچه در ارتباط با روز عشق ایرانی باید بدانید، اینجاست

  اگر عاشق گاه‌شماری‌های ایرانی هستید و به مراسم‌ها و یادبودهای تاریخ کهن ایرانی اهمیت می‌دهید، این کادر را به هیچ عنوان از ندهید، زیرا روز سپندارمذگان، روز زن و زمین یا همان روز عشق ایرانی امروزه بسیار نادیده گرفته شده و با ورود فرهنگ جشن روز ولنتاین به خودی خود این روز ارزشمند و پراهمیت که غنی از فرهنگ کهن ایرانی است، از مراسم‌های ایرانی حذف و به خاطرات سپرده شده‌است.