Christmas in Germany

کریسمس در آلمان

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...

بی اغراق می‌توان گفت کریسمس بزرگ‌ترین جشن دنیاست؛ این جشن هر ساله به مناسبت تولد حضرت عیسی مسیح در همه کشورهایی که دین رسمی آن‌ها مسیحیت است برگزار می‌شود. دیرزمانی است که کریسمس تنها یک جشن مذهبی نیست و تبدیل به یک جشن بین‌المللی شده است. آلمان یکی از کشورهای مسیحی‌نشین است که جشن کریسمس در آن با مراسم جالبی برگزار می‌شود.

مانند بسیاری از کشورهای مسیحی دیگر، کریسمس در آلمان خاص‌ترین زمان سال است. اگرچه مراسم کریسمس در تمام کشورهای دنیا رویدادی ویژه و خاص است؛ شادی، دورهمی خانوادگی و غذاهای خوشمزه کریسمس برای این جشنواره جادویی از کشوری به کشور دیگر تفاوت دارد. آلمان کشوری پهناور و زیبا، صاحب فرهنگ و آداب‌ورسوم خاصی دارد. بخش بزرگی از جشن‌های کریسمس در آلمان برگذار می‌شود و در واقع کریسمس شبی مهم برای جمع‌شدن تمامی افراد خانواده کنار یکدیگر در این کشور است. آلمان نیز مانند سایر کشورهای مسیحی، سنت‌هایی مخصوص به خود را برای کریسمس دارد. جشنی خاص که هر ساله در این شب برگذار می‌شود، آلمان در این شب فضایی پر از هیجان و شادی به خود می‌گیرد، لذت خوردن شیرینی‌های آلمانی (اشتولن، بیسکوییت‌های زنجبیلی) و انواع تزئینات در کوچه و خیابان، اما ماجرا چیزی فراتر از این‌ها است. در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا با مراسم کریسمس در آلمان آشنا شویم.

آنچه در این مقاله درباره کریسمس در آلمان خواهید خواند:

مراسم‌ کریسمس در آلمان

آلمانی‌ها علاقه عجیبی به تزئینات خانه خود در شب کریسمس دارند و از آن‌جایی که تعداد زیادی از خانه‌های آلمان دکوراسیونی از اشیاء و پنجره‌های چوبی دارند، تزیئینات در این کشور شکل متفاوت‌تری نسبت به کشورهای دیگر دارد. شمع‌های الکتریکی و تصاویر رنگی که از هر قسمتی آویزان شده‌اند منظره زیبایی را به‌وجود آورده‌اند. شب مقدس در آلمان شبی است که تولد مسیح در آن جشن گرفته می‌شود؛ اما در دیگر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا این جشن در روز شروع می‌شود.
جشن کریسمس در آلمان معمولا در ساعت 5 عصر شروع می‌شود. کودکان می‌توانند به اتاقی که از قبل توسط پدر و مادرها تزیین شده است، وارد شوند و هدایای خود را دریافت کنند. غذای مخصوص این شب شامل: غاز یا اردک و کلم مخصوص است. اواخر ماه نوامبر تا اوایل دسامبر، آلمان به کشوری پر از نشاط و هیجان تبدیل می‌شود؛ بازارهای کریسمس در آن روز پر از شورو‌شوق می‌شوند.
در هر یک از شهرهای آلمان، نماد کریسمس یا همان درخت تزیین شده که در فیلم‌ها زیاد دیده‌ایم به زیبایی هر چه تمام‌تر تزیین می‌شود. آویزهای تزئینی و چراغ‌های رنگی باعث درخشش بیشتر این درخت‌ها می‌شوند. درست است که کریسمس جشنی مهم برای جمع‌شدن تمامی افراد خانواده در کنار یکدیگر است اما معمولا جشن‌های عمومی در میادین شهر برگزار می‌شوند.

روز سنت نیکلاس؛ تعطیلات مورد علاقه کودکان آلمانی

St. Nicholas Day in Germany

ششم دسامبر روز سنت‌ نیکلاس در کشور آلمان است. کودکان در شب 5 دسامبر، چکمه‌های خود را تمیز و صیقل داده و آن‌ها را قبل از خواب بیرون می‌گذارند. صبح روز بعد، آن‌ها کفش‌های خود را پر از آجیل، آب‌نبات و هدیه‌های کوچکی که سنت‌نیکلاس برایشان آورده خواهند دید. در این روز تمامی اعضای خانواده با یکدیگر، سرودهای مخصوص کریسمس را می‌خوانند. درست است که بابانوئل شخصیت مهم کریسمس است، اما سنت ‌نیکلاس مهم‌تر از همتای آمریکایی خود (بابا نوئل) است و در میان کودکان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. روز سنت ‌نیکلاس در چند کشور دیگر مسیحی نیز برگزار می‌شود اما این نوع جشن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

تقویم ظهور؛ شمارش معکوس

تقویم ظهور یک وسیله برای شمارش معکوس کریسمس در آلمان است؛ تقویمی که کودکان آن را بسیار دوست دارند. این تقویم در تمامی فروشگاه‌های آلمان در دسترس است. در روزهای قبل از کریسمس، یک پنجره در بازار باز می‌شود که درونش یک هدیه، داستان و شکلات قرار دارد.

سنت تاج گل ظهور؛ نمادی از کریسمس

یکی دیگر از مراسم‌هایی که در این کشور برگزار می‌شود، یک‌شنبه چهارم قبل از کریسمس است که «سنت تاج گل ظهور» نام دارد و از نمادهای کریسمس در کشور آلمان است. این سنت شامل یک تاج گل، با چهار شمع روی شاخه‌ها و میوه کاج است که با گل‌های خشک تزیین می‌شود. تزیین سنت تاج گل ظهور در میان خانواده‌های آلمانی متفاوت است. برخی از خانواده‌ها این تاج را در هفته اول دسامبر بیرون از خانه قرار می‌دهند و هر یک‌شنبه یک شمع روشن می‌کنند، برخی دیگر این تاج را در یک‌شنبه آخر سال و قبل از کریسمس در معرض نمایش قرار می‌دهند. همه اعضای خانواده دور تا دور این تاج گل نشسته و مشغول خوردن خوراکی‌های کریسمس و خواندن آهنگ‌های کریسمس می‌شوند.

مراسم عشای ربانی

The Lord's Supper

بیشتر افراد در آلمان روز کریسمس را روزه می‌گیرند و مراسم جشن از بعدازظهر همان روز آغاز می‌شود. خانواده‌ها به همراه فرزندان خود به کلیسا می‌روند و مراسم عشای ربانی را برگذار می‌کنند. چراغ‌های درخت کریسمس و شمع‌ها بعد از برگشتن افراد از مراسم برای اولین بار روشن می‌شود.

بازارهای کریسمس در آلمان

Christmas shoping in Germany

بی‌شک جادوی بازارهای کریسمس در آلمان به بسیاری از کشورها و قاره‌های دیگر سرایت کرده‌ است. با این‌حال ریشه بازارهای کریسمس را باید در آلمان و در زمان قرون وسطی دانست. هرساله بیش از هزار بازار مخصوص کریسمس در سراسر آلمان برگزار می‌شود.
آلمان اولین کشوری است که بازارهای کریسمس برای اولین‌بار در آن برگذار شد، امروزه این سنت در تمام دنیا اجرا می‌شود. آلمان بازارهای مشهور و بزرگی در روزهای منتهی به کریسمس دارد که حال‌وهوای خاصی به این کشور می‌بخشند. جذابیت و زیبایی این بازارها یکی از دلایلی است که باعث جذب گردشگران شده است. صنایع دستی، تزیینات کریسمس، غذاها و شیرین‌های سنتی (سوسیس کبابی، قارچ سرخ‌کرده، ماهی سرخ‌کرده) نیز در این بازار به فروش می‌رسد.
شهر نورنبرگ آلمان جایی است که مشهورترین بازار کریسمس در آلمان را دارد. این بازار غرفه‌های متعددی دارد که شیرینی‌ها، گوی‌های رنگی و شیشه‌ای زیبا را به فروش می‌رساند. امروزه در آلمان 2500 بازار کریسمس برگذار می‌شود؛ قدم‌زدن در این بازارها می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش باشد.
فرشتگان کریسمس، محبوب‌ترین زیورآلات استفاده شده در میان آلمانی است. آلمانی‌ها این فرشتگان را روی درختان کریسمس و اطراف خانه خود قرار می‌دهند. فرشتگانی که اغلب از چوب ساخته ‌شده‌اند. این فرشتگان جزو اشیایی هستند که در بازار کریسمس آلمان زیاد خواهید دید.
آخن یکی از بازارهای معروف در آلمان است که هر ساله قبل از کریسمس به بهشتی از نور تبدیل می‌شود. بهشتی که با دقت و احساس بسیار برپا شده و پیر و جوان را مجذوب خود می‌کند.

شیرینی‌ها و غذاهای کریسمس در آلمان

Stollen

از تزیینات و کادوهای رنگارنگ کریسمس که بگذریم بی‌شک غذای شب کریسمس جذابترین قسمت این جشن است. اشتولن؛ بهترینی شیرینی کریسمس در دنیا است که یکی از دسرهای سنتی در آلمان به شمار می‌رود. اشتولن در واقع یک نوع کیک میوه‌ای است که در پخت آن از میوه‌های خشک، کشمش و مغزها استفاده می‌شود. این کیک را با پودر قند تزیین می‌کنند. این کیک خانگی را در فروشگاه‌های آلمان نیز می‌توان در این شب پیدا کرد.
نان زنجبیلی (لبوکشن) و کیک زنجبیلی از دیگر شیرینی‌های سنتی در آلمان هستند. لبوکشن از عسل، ادویه و آجیل تهیه می‌شود و شکل‌های متفاوتی (نرم، سفت، شیرین) دارد. شام کریسمس در آلمان گوشت ‌غاز، بوقلمون، اردک و خرگوش کبابی است.

درخت کریسمس در آلمان

در کنار تزیین درخت کریسمس هر آلمانی در خانه خود یک هرم چوبی مخصوص کریسمس دارد. این هرم یک چرخ ‌و ‌فلک کوچک است که با کمک حرارت شمع‌های روشن روی آن حرکت می‌کند. صحنه‌ی ولادت حضرت عیسی مسیح و فرشته‌ها نمایشی است که این چرخ‌وفلک اجرا می‌کند. هرم کریسمس یک سنت به‌جا مانده از شرق آلمان است که قدمت آن به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد. سنتی که حتی از درخت کریسمس نیز قدیمی‌تر است.
اما تزیین درخت کریسمس؛ درخت کریسمس یک بخش جدایی‌ناپذیر از تزئینات این جشن بزرگ است. بیشتر آلمانی‌ها این تزئینات را بر روی درختان طبیعی انجام می‌دهند. درختان در اندازه‌های گوناگون در بازارهای کریسمس و مغازه‌ها به فروش می‌رسد. درخت‌ها در کریسمس، صنوبر، سرو و یا کاج هستند که با ریسه‌ها،کوکی‌های خانگی، آب‌نبات‌های تزیینی، انواع شکلات و شمع‌های رنگی تزیین می‌شوند. تزئینات درخت کریسمس موروثی هستند؛ بدین‌صورت که در خانواده‌ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند. فرشته‌های کوچک چوبی از رایج‌ترین تزئینات درخت کریسمس هستند. فرشته‌های زیبایی که می توان آن‌ها را در حال نواختن آلات موسیقی دید.

سخن آخر:

از آن‌جایی که آلمان همیشه سرزمین جذابی برای جشن‌های کریسمس بوده است، شاید بهترین گزینه سفر در میان کشورهای اروپایی باشد. در سفر به آلمان حتما سری به بازارهای خوش آب‌ورنگ کریسمس در شهرهای مختلف بزنید و کلی سوغاتی رنگارنگ از این کشور به یادگار ببرید. پا گذاشتن به کشوری پر از نورهای رنگارنگ ‌را تصور کنید! کریسمس بهترین زمان برای بازدید از آلمان است؛ زمانی که کشور در شادترین حالت خود قرار دارد.

نوشته های مشابه
 • کریسمس در ترکیه

  اگرچه کریسمس جشنی مذهبی برای تولد عیسی مسیح است، اما تقریبا بیشتر کشورهای جهان به همراه سال نوی میلادی این روز را جشن می‌گیرند. ترکیه هم یکی از آن کشورهای مسلمان است که برای جذب گردشگر به لیست این کشورها افزوده شده ‌است.

 • کریسمس در گرجستان

  تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان در جشن کریسمس پر از درختان کاج تزئین شده می‌شوند. هزاران چراغ و فرشتگان درخشان خبر از شروع « تعطیلات کریسمس در گرجستان» و آمدن جشن سال نوی میلادی می‌دهند.

 • کریسمس در ایران

  اقلیت‌های مذهبی در ایران همچون هم کیشان خود در سراسر جهان روز تولد عیسی مسیح را جشن می‌گیرند. در حالی‌که در برخی کشورها مانند عربستان برگزاری این مراسم ممنوع است، اما فارغ از رنگ‌وبوی مذهبی، چند سالی است که در بعضی کشورهای مسلمان، کریسمس را جشن می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید