Kang Village

جاذبه‌های طبیعی مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

در اطراف شهر مشهد، جاذبه‌های طبیعی بسیاری وجود دارد. جالب است بدانید مشهد به قدری جاذبه طبیعی دارد که دیگر نیازی نیست برای دیدن مناظر طبیعی و لذت‌بردن از آن به شمال کشور سفر کنید. همین‌جا بمانید و از جاذبه‌های طبیعی اطراف مشهد دیدن کنید.

هر نقطه از ایران حرفی برای گفتن دارد! کافی است سیری در جاذبه‌های آن داشته باشیم. ایران کشوری چهار فصل است به‌طوری‌که می‌توانید در جنوب آن باشید و از حمام آفتاب لذت ببرید، یا سفری به شمال داشته باشید و در پیست‌های اسکی آن اسکی کنید. کوه، جنگل، دریا، کویر، ایران از زیبایی چیزی کم ندارد! جاذبه‌هایی که تو را شگفت‌زده خواهند کرد. به‌عنوان مثال می‌توانید در دل کویر‌های کرمان باغ سرسبز شازده را ببینید یا در سرمای تابستان به بندرعباس بروید و در میان چشمه‌های آبگرمش آب‌تنی کنید. مشهد نیز از این قانون مستثنی نیست! مشهد مقدس، از آن شهرهایی است که دارای جاهای دیدنی و جاذبه‌های طبیعی بسیاری است که متاسفانه برای بیشتر مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند بسیار ناشناخته مانده است، یا اطلاعات کمی درباره آن دارند. حس قدم‌زدن در بین خانه‌های کاهگلی و کوچه‌پس‌کوچه‌هایی که بوی زندگی می‌دهند، همراه با صدای دلنشین آواز پرندگان و هیاهوی آب میان سنگ‌های رودخانه، تصویری در ذهن ما حک می‌کند که فراموشی آن کاری ناممکن است. روستاهای اطراف مشهد، برای سفری یک‌روزه و پناه‌بردن به دل طبیعت به دور از تکنولوژی و هیاهو بسیار مناسبند. از دره‌ها و غارها و آبشارها هم نباید غافل شد. مشهد دیدنی‌های طبیعی بسیاری برای طبیعت‌گردها دارد. در ادامه با یومگ همسفر شوید تا از جاذبه‌های طبیعی در مشهد بیشتر بدانید.

آنچه در ادامه از جاذبه‌های طبیعی مشهد می‌خوانید:

روستای کنگ؛ ماسوله خراسان است

Kang

کنگ، ماسوله خراسان است! روستای پلکانی کنگ یکی از روستاهای اطراف مشهد است که قدمتی بیش از هزار سال دارد. معماری پلکانی روستای کنگ، شباهت بسیاری به ماسوله دارد و به‌عنوان یک مقصد جذاب برای گردشگران ایرانی و خارجی شناخته می‌شود. این روستا در دامنه کوه‌های بینالود ودر فاصله 20 کیلومتری از مشهد واقع شده ‌است. از آن‌جایی‌که روستای کنگ در ارتفاعات قرار گرفته است، چشم‌انداز کوهستانی زیبایی دارد. وجود چشمه‌های خروشان و درختانی سرسبز که بر دامنه کوهپایه‌ها دیده می‌شوند، کنگ را تبدیل به یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی اطراف مشهد کرده‌ است. 

این روستا همچنین یکی از روستاهای قدیمی مشهد است و جاذبه‌های دیدنی زیادی از جمله رباط‌ شاه عباسی، قبرستان قدیمی کنگ، مزار شیخ عبدالله، تکیه تاریخی کنگ، قلعه حصار و قلعه تیغ‌میان را در خود جای داده ‌است.

روستاهای ییلاق طرقبه؛ پاتوق مشهدی‌ها

Kamar Maqboula Stone Park

منطقه ییلاقی طرقبه، یکی از تماشایی‌ترین نقاط نزدیک به مشهد است که در فاصله 18 کیلومتری این شهر واقع شده ‌است. ییلاق طرقبه، پاتوق همیشگی برای اهالی مشهد است و به دلیل داشتن آب‌وهوای مطبوع گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. کوه‌های سرسبز بینالود در غرب و کوه تخته رستم در شرق این روستا را احاطه کرده‌اند. 

در ییلاقات طرقبه، به رستوران‌های مختلف آن سری بزنید یا در میان رودخانه‌های خروشانش آب‌بازی کنید. درختانی که یکدیگر را در آغوش کشیده‌اند، بوی چای آتشی و بلال کبابی شده در طرقبه، شمال ایران را در ذهنتان تداعی خواهی کرد. ییلاقات طرقبه امروزه به بخش‌های مختلفی تقسیم شده‌اند؛ حصار گلستان، طرقدر، عنبران، کنگ، نغندر، جاغرق و زشک از زیباترین روستاهای طرقبه هستند.

روستای جاغرق و تاریخی هفتصد ساله

Jaghargh

اگر می‌خواهید از هیاهو شهر دور بشوید و در طبیعت بکر لحظاتتان را سپری کنید به روستای جاغرق بروید که در بین روستاهای ییلاق طرقبه، یکی از پربازدیدهاست! این روستا در 22 کیلومتری غرب مشهد قرار گرفته است و با طرقبه فاصله کمی دارد. آب‌وهوای روستای جاغرق بسیار معتدل است، بنابراین تفاوتی ندارد کدام فصل را برای بازدید از آن انتخاب می‌کنید. 

روستای جاغرق با داشتن دره‌های سرسبز، باغ‌های پر از میوه‌های رنگارنگ و کوچه‌باغ‌های به یادماندنی، طبیعت خیره‌کننده‌ای دارد. این روستا جاذبه‌های دیدنی فراوانی نیز دارد؛ درخت چناری که بیش از هفتصد سال قدمت دارد، غار کوچک و تاریک قنبرکوه و کتیبه تاریخی روستای جاغرق که خبر از قدمت تاریخی این روستا می‌دهد از جاذبه‌هایی است که در سفر به این روستا نباید از دست بدهید.

روستای نغندر در کوه‌های بینالود

Noghondar

روستای نغندر یکی دیگر از روستاهای موجود در ییلاق وسیع طرقبه است که در دامنه شمالی کوه‌های بینالود واقع شده ‌است. در گذشته آن را نوغان‌دره می‌نامیدند چراکه شغل اصلی مردم در این روستا پرورش کرم ابریشم بوده‌ است. نوغان به معنای کرم ابریشم است و این روستا از لحاظ جغرافیایی در دره‌ای قرار گرفته است. با گذشت زمان رفته‌رفته مردم به دامداری و باغداری روی آوردند و نام روستا نیز به نغندر تغییر کرد. 

روستای نغندر، همانند دیگر روستاهای طرقبه از آب‌وهوای مطبوعی برخوردار است. تابستان‌ها، نغندر بسیار سرسبز می‌شود و بهترین زمان برای بازدید آن است؛ یعنی زمانی‌که نغندر بیشتر از هر زمانی سرسبز و با صفا می‌شود. اگر خواستید از گرمای طاقت‌فرسای تابستان فرار کنید، به روستای نغندر بروید و در کنار رودخانه و چشمه‌های پر آب زیر سایه‌سار درختان میوه تن خود را به خنکی آب بسپارید.

سفر به ابرده؛ جایگزین سفر به شمال

Abardeh

اگر در مشهد بودید و هوای سفر به شمال به سرتان زد، حتما سری به روستای ابرده بزنید. این روستا علاوه‌بر خوش آب‌وهوا بودن از معماری خاص و زیبایی نیز برخوردار است. روستای ابرده، خانه‌هایی با طرح پلکانی دارد. از همان‌هایی که پشت‌بام یک خانه، حیاط خانه دیگر می‌شود. ابرده همانند روستای زشک از توابع شهرستان شاندیز به شمار می‌رود و در فاصله 43 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. سبک معماری خاص در خانه‌های این روستا، ابرده را تبدیل به یک منطقه توریستی کرده ‌است؛ جایی‌که غرفه‌های فروش صنایع دستی و فروش لبنیات محلی بازار داغی دارد.

ابرده، یعنی روستایی با خانه‌های تاریخی، هوای مطبوع، درختان سرسبز و بلند و طبیعت بکر. پس سفر به این روستا را در ذهنتان بسپارید.

روستای زشک؛ نگین ییلاقی شاندیز

Zoshk

روستای زشک یکی دیگر از روستاهای خوش آ‌ب‌و هوا در نزدیکی مشهد است و زیبایی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد. زشک جذاب در امتداد کوه‌های مشهور بینالود واقع شده ‌است و تنها 20 کیلومتر با مشهد فاصله دارد. روستای زشک، از توابع شهر سرسبز و ییلاقی شاندیز است و به دلیل داشتن چشمه‌سارهای جوشان و باغ‌های سرسبز و پر از میوه یکی از پر گردشگرترین روستاها در مشهد است. رودخانه خروشان زشک را به این زیبایی‌ها اضافه کنید و از تماشای خانه‌های تاریخی در این روستا لذت ببرید. در ادامه با غارهای مهم اطراف مشهد آشنا می‌شود. 

غار مغان؛ غار صد میلیون ساله مشهد

Moghan Cave

غار مغان که در روستایی به همین نام قرار دارد، از دیگر جاذبه‌های طبیعی اطراف مشهد است. برای رسیدن به این غار اسرارآمیز باید از جاده کوهستانی پرپیچ‌وخمی گذر کنید، اما باور کنید ارزشش را دارد. غار مغان دارای دو ورودی اصلی است و پس از ورود به آن تا فاصله 120متری را می‌توان با روشنایی طبیعی پیمود. این غار چیزی حدود صد میلیون سال قدمت دارد، این را می‌توان از اکتشافات فسیل‌های حلزونی که در مسیر منتهی به غار قرارگفته فهمید. درون غار مغان، تعداد زیادی چشمه و چاه وجود دارد، چاه‌هایی که سبب شده‌اند درون غار به سه طبقه تقسیم شود. ارتفاع در این چاه‌ها متغیر است و ارتفاع در بعضی از آن‌ها به حدود 25 متر می‌رسد. غار مغان پرتگاه‌های خطرناکی دارد، سعی کنید بدون راهنما به این غار نروید. از غار مغان بیشتر بخوانید!

غار بیمار آب؛ غار شفابخش

Bimar Ab Cave

یکی از غارهای متفاوت در مشهد، غار بیمار آب نام دارد. این غار در 6 کیلومتری کوشک‌آباد قرار گرفته ‌است و یکی از غارهای بکر و دستنخورده در مشهد است. اما چرا به آن بیمار آب می‌گویند؟ غار بیمار آب در مکان بلندی قرار گرفته است و آب فراوانی در کف آن جریان دارد. یک حوضچه کوچک که محلی‌ها از آن آب برمی‌دارند تا چهارپایان خود را با آبی شفابخش سیراب کنند. بومی‌های این منطقه معتقدند که این آب در درمان بیماری‌های انسان و دام بسیار مناسب است. این غار دارای سه تالار است که هر کدام جذابیت و زیبایی خاص خود را دارند، اما قبل از کشف این غار حتما وسایل غارنوردی و نکات مهم آن را به خاطر داشته باشید.

دره‌ی آل؛ دره‌ دوست‌داشتنی ترسناک

 Al Valley Mashhad Nature

نام دره، بی‌اختیار ترس را به وجودتان خواهد انداخت! اما دره آل، دره‌ای وسیع با طبیعی چشم‌نواز است. دره‌ی آل در روستای آل واقع شده ‌است؛ روستایی که در مسیر جاذبه معروف دیگری یعنی کلات نادری قرار گرفته است و با مشهد 45 کیلومتر فاصله دارد. هر آن‌چه که یک طبیعت‌گرد در ذهن دارد در آل وجود دارد؛ وجود آبشار‌های خروشانی که از ارتفاعات هزار مسجد سرچشمه می‌گیرند، درختان انبوه، چشمه‌های آب روان و غار تاریخی با دهانه‌ای وسیع و دیوارهایی بلند که بیش از صد متر عمق دارند سبب شده‌اند تا گردشگران گردشی دلنشین در میان این دره را تجربه کنند. اطلاعات کاملتری از دره آل را اینجا بخوانید!

دره هفت حوض؛ معماری زیبای خداوند میان سنگ‌ها

Haft Houz Valley

دره هفت حوض، یکی از جاذبه‌های طبیعی با وسعت 570 هکتار در جنوب شرق مشهد و در دل کوه‌های خلج است. اگر خواستید به هفت حوض بروید، باید ابتدا به بوستان زیبای هفت حوض بروید تا ببینید که چگونه در طی سال‌ها دستان هنرمند طبیعت حوضچه‌های طبیعی را در این منطقه ساخته است. این حوضچه‌ها در امتداد هم قرار دارند و آب به ترتیب در میان آن‌ها جاری می‌شود تا به رودخانه سرازیر شود. 

دره هفت حوض، آب‌وهوای خنکی دارد و یک سوژه زیبا و ناب برای عکاسی است. برای رسیدن به این حوضچه‌ها باید پیاده‌روی کنید، اما مطئن باشید که یکی از بهترین تجربه‌های پیاده‌روی را خواهید داشت. این حوضچه‌های طبیعی که در دل صخره‌ها و سنگ‌های صاف متولد شده‌اند، گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کنند. سکوت در این منطقه حرف اول را می‌زند و تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای جریان آب میان سنگ‌هاست.

دریاچه چشمه سبز؛ دریاچه‌ای برای ماهیگیران

Spring Green

دریاچه چشمه سبز، دریاچه‌ای کوهستانی است که در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این دریاچه از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است و در غرب شهر مشهد قرار گرفته است. در این دریاچه ماهی‌های کوچک و بزرگ زیادی زندگی می‌کنند، به همین دلیل چشمه سبز یک تفریحگاه مهیج برای ماهیگیری است.

دریاچه چشمه سبز در زمستان یک تصویر رویایی به خود می‌گیرد! این دریاچه یکدست سپیدپوش می‌شود و همانند یک زمین اسکی روی یخ دلبری می‌کند. چشمه سبز، آب‌وهوای کوهستانی و سردی دارد و همین امر سبب شده است این دریاچه زیستگاه جانورانی همانند بزکوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک باشد.

دریاچه بزنگان؛ بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی خراسان

Bazangan Lake

دریاچه بزنگان، با داشتن آب‌وهوایی دلپذیر و آب‌های نقره‌فام از دیگر جاذبه‌های طبیعی اطراف مشهد است. این دریاچه که در مسیر سرخس - مشهد قرار گرفته است و از مشهد 120 کیلومتر فاصله دارد. دریاچه بزنگان، بزرگ‌ترین دریاچه طبیعی در استان خراسان رضوی است که در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. 

بزنگان، 320 هکتار مساحت دارد و یک خانه امن برای پرندگان مهاجر در فصل سرماست. چشمه‌های درون دریاچه و آب‌های فصلی که از کوه‌ها سرازیر می‌شوند، آب این دریاچه را تامین می‌کنند.

آبشار ارتکند؛ آبشار زیبا در میان بهشتی به نام روستای ارتکند

Ortokand Waterfall

شاید باورش سخت باشد که در اطراف مشهد چنین آبشار زیبایی وجود داشته باشد! آبشار ارتکند، یکی از تفرجگاه‌های محبوب در کلات نادری مشهد به حساب می‌آید. این آبشار که در ییلاقات ارتکند قرار گرفته است، طبیعتی بکر و سرسبز دارد. وجود آبشار و رودخانه نیز زیبایی ارتکند را بیشتر کرده ‌است. برای رسیدن به این آبشار باید از جاده کلات گذر کنید؛ این جاده یکی از جاده‌های زیبا مشهد مخصوصا در بهار است و زیبائی‌های جاده مشهد کلات برای مشهدی‌ها دیدنی است. به‌خصوص زمانی که گل‌های وحشی میان دشت‌های سبز آن می‌رویند و قابی چشم‌نواز از طبیعت این جاده را ترسیم می‌کنند. 

آبشار ارتکند، در حقیقت از چند آبشار تشکیل شده ‌است. آبشار اول آن در میان یک غار قرار دارد و با گذشتن از آن به آبشار دوم خواهید رسید. مسیر رسیدن به ارتکند بسیار سخت است و باید مهارت خوبی در صخره‌نوردی داشته باشید.

آبشار اخلمد؛ آبشار همیشه خروشان خراسان

Akhlamad

آبشار اخلمد، همانند آبشار ارتکند نام خود را از روستایی دارد که در آن قرار گرفته است. این آبشار در 17 کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران از شهرهای استان خراسان رضوی واقع شده‌ است. روستای اخلمد، علاوه‌بر آبشار یک دره نیز به همین نام دارد و برای گردشگرانی که به طبیعت‌ بکر علاقه‌مند هستند، گزینه مناسبی است. 

در اطراف آبشار اخلمد، باغ‌های میوه فراوانی وجود دارد و دره آن پوشش گیاهی متراکم با دیوارهایی به ارتفاع 200 تا 300 متر دارد. روستای اخلمد، آبشارهای فصلی زیادی نیز دارد، یکی از بلندترین آن‌ها حدود 23 متر ارتفاع دارد. دو آبشار با ارتفاع 49 و 23 متر از آبشارهای اصلی و همیشه پرآب در اخلمد هستند که هر دو آبشار از کوه منیژه سرچشمه می‌گیرند. آبشارها تا روستای اخلمد حدود 3 کیلومتری فاصله دارند و در ماه‌های اول سال به دلیل بارندگی پرآب‌تر هستند.

می‌نویسیم شیراز، شما می‌گویید دروازه قرآن! می‌نویسیم اصفهان، شما می‌گویید سی‌وسه‌پل! می‌نویسیم نیشابور، شما می‌گویید خیام! می‌نویسیم مشهد، شما می‌گویید حرم مطهر امام رضا (ع)! در حقیقت این جاذبه‌ها نمادهایی برای شهرهایشان هستند. با این وجود هر شهری جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که مسافران از آن بی‌خبر هستند. ما سعی کردیم در این مقاله شما را با برخی از جاذبه‌های طبیعی در شهر مشهد آشنا کنیم. با یومگ همسفر شوید تا بهترین‌های ایران را بشناسید.

نوشته های مشابه
 • روستای عنبران مشهد

  روستای عنبران در مشهد جزو مناطق خوش آب‌وهوا و سرسبزی است که در بین مشهد‌ی‌ها طرفدارهای زیادی دارد. عنبران مشهد یکی از جاذبه‌های طبیعی بکر این شهر به شمار می‌رود و سفر به آن لحظات لذت‌بخش و خاطره‌انگیزی را برای شما رقم می‌خورد. آیا می‌خواهید از روستای عنبران بیشتر بدانید؟

 • خواجه اباصلت مشهد

  تجربه سفر به مشهد و بازدید از مکان‌های مذهبی این شهر را داشته‌اید؟ ممکن است در نگاه اول فکر کنید که دیدنی‌های ارزشمند و مذهبی مشهد تنها به حرم مطهر امام رضا (ع) ختم می‌شود! اما این انتهای ماجرا نیست! مشهد دیدنی‌های ‌مذهبی بسیاری دارد که داستان پشت هرکدام از آنها می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند. یکی از آنها، خواجه اباصلت مشهد است. این مطلب 0 تا 100 این مکان را برایتان توضیح می‌دهد.

 • روستای جاغرق مشهد

  روستای جاغرق یکی از مکان‌های دیدنی شهر مشهد است که در شهرستان طرقبه واقع شده‌ است. این روستا به عنوان یکی از زیباترین مکان‌های بکر در مشهد شناخته می‌شود و از روستاهای خوش آب‌وهوا این شهر است. ایا دوست دارید با یکی از بهترین مسیرهای پیاده‌روی در مشهد آشنا شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید