Ecotourism in Kang

اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن در ماسوله ‌خراسان

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن یکی دیگر از اقامتگاه‌های زیبای سنتی خراسان رضوی است. اقامتگاه کنگ‌ کهن در روستای کنگ شهرستان بینالود، شهر طرقبه در استان خراسان رضوی قرار دارد. با اقامت در کنگ ‌کهن می‌توانید زندگی سنتی را در روستای پلکانی کنگ که به ماسوله خراسان مشهور است تجربه کنید.

اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن در روستای پلکانی کنگ واقع‌ شده است. روستای قدیمی و زیبای کنگ به ماسوله خراسان شهرت دارد که قدمت آن به قبل از دوران اسلام یعنی حدود 3000 سال پیش باز می‌گردد. خانه‌ی سنتی و بومی کنگ ‌کهن بر روی کوهپایه‌های روستا قرار دارد. یوترازو از شما دعوت می‌کند که بیشتر با این بوم‌کلبه آشنا شوید تا اگر قصد سفر به روستای کنگ خراسان را داشتید، جایی دنج را برای اقامت خود انتخاب کنید.

آنچه درباره اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن می‌خوانید:

پیشینه و معماری خانه بوم کنگ ‌کهن

entrance to Kang residence

خانه سنتی ‌کنگ ‌کهن دارای قدمت 300 ساله است که در روستای پلکانی کنگ قرار دارد. این خانه بازسازی‌شده و حالا به‌عنوان یک اقامتگاه سازگار با طبیعت و فرهنگ کنگ پذیرای گردشگران است. روستای پلکانی و زیبای کنگ به ماسوله خراسان شهرت دارد. نام کنگ را احتمالا از دو معنی گرفته‌اند، یکی از نام پرنده‌ای قوی‌پنجه که در کوهستان منطقه زندگی می‌کند و دیگر از معنای آن به‌عنوان دژی محکم که معنی دوم بیشتر مناسب روستای کنگ است. قدمت این روستا به قبل از اسلام برمی‌گردد.
خانه سنتی کنگ در دوطبقه با کاه‌گل و چوب ساخته ‌شده است و به‌طورکلی پذیرای 40 گردشگر است. در طبقه اول 4 واحد اقامتی برای سکونت مهمانان و گردشگران وجود دارد و در طبقه دوم رستوران و چای‌خانه. طبیعت‌گردها و کوهنوردان می‌توانند برای صرف چای و استراحت به طبقه دوم بروند.
از آنجاکه خانه‌های بومی روستا به‌صورت پلکانی بر روی کوهپایه‌ها قرار دارند و با کاه‌گل و چوب ساخته ‌شده‌اند، امکان تردد با وسایل نقلیه در روستا وجود ندارد پس باید خود را برای یک کوهنوردی و پیاده‌روی حسابی آماده کنید.

موقعیت دقیق مکانی روستای ‌کنگ

Kang village

محل دقیق روستای کنگ در شهرستان بینالود، شهر طرقبه، استان خراسان رضوی است. فاصله روستای کنگ از شهر مشهد 27 کیلومتر است و مشهدی‌ها می‌توانند از طریق جاده آسفالته‌ای از مشهد به شهر طرقبه و با گذر از روستای نغندر به‌راحتی به روستای کنگ سفر کنند و چندروزی را به‌دور از شلوغی و هیاهوی شهر در روستای کنگ سپری کنند. اگر مسافر هستید و از شهر دیگری به مشهد می‌آیید، هرکجا که اقامت دارید و با هر وسیله‌ای که سفر می‌کنید، باید خودتان را به دوراهی طرقبه و شاندیز در انتهای بلوار وکیل‌آباد برسانید.

آب‌وهوای دل‌نشین روستای ‌کنگ

روستای کنگ در شهرستان طرقبه واقع شده است که از گذشته‌های دور جزو مناطق ییلاقی و بسیار خوش آب‌وهوا برای مشهدی‌ها و مسافران این شهر به شمار می‌آمده است. روستای کنگ به دلیل ارتفاع 1700 متری از سطح دریا و وجود دامنه‌های بلند در اطراف خود که مانع رسیدن بادهای خشک به روستا است، آب‌وهوای بسیار مطلوبی دارد و به‌طور معمول در هر زمانی 4 تا 5 درجه از مشهد خنک‌تر است. باوجود این عوامل، یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند حتما در تابستان به روستای کنگ سفر کنید و از آب‌وهوای خنک و دل‌نشین آن لذت ببرید. می‌توان گفت این روستا در چهار فصل سال زیبایی خاصی دارد، در زمستان چهره سفید برفی روستای کنگ تماشایی است و در فصل پاییز قدم‌زدن با صدای خش‌خش برگ‌های رنگین پاییز در کنار آبشار کنگ بسیار لذت‌بخش است. بسیاری از کوهنوردان و طبیعت‌گردهای خراسانی، کنگ را برای پاییزگردی انتخاب می‌کنند.

امکانات و خدمات اقامتگاه برای مهمانان

inside the units of the Kang Ecotourism resort
 • اتاق‌های این مجموعه گردشگری فاقد تخت‌خواب، تلویزیون و یخچال است و این اتاق‌ها حالت نوستالژیک برای گردشگران دارد.
 • اگر کالا و خوراکی خاصی دارید که باید در یخچال نگهداری شود، می‌توانید به کارکنان اقامتگاه تحویل دهید تا آن را در یخچال نگهداری کنند.
 • پذیرش مهمانان در بازه 22 شب الی 6 صبح انجام نمی‌شود و مسافران به دلیل تاریکی هوا و وجود پله‌های زیاد باید قبل از ساعت 22 در اقامتگاه حضورداشته باشند.
 • تمامی اتاق‎‌ها در این اقامتگاه دارای سرویس کف‌خواب، سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی، سیستم سرمایشی و گرمایشی است. می‌توانید برای رعایت مسائل بهداشتی از کیسه‌خواب و ملحفه شخصی خود استفاده کنید.
 • هزینه اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی کنگ کهن شامل وعده صبحانه رایگان هم می‌شود. مواد اولیه صبحانه کاملا محلی و ارگانیک است.
 • در طبقه دوم چای‌خانه و رستوران وجود دارد که مسافران می‌توانند غذای سنتی سفارش دهند.
 • در این اقامتگاه امکان پخت‌وپز غذا برای مسافران و گردشگران موجود نیست. بنابراین می‌توانید از غذاهای بومی استفاده کنید و یا با خودتان غذا ببرید.
 • استعمال دخانیات و به همراه داشتن قلیان در اقامتگاه ممنوع است.
 • همراه داشتن شناسنامه و مدارک محرمیت برای رزرو و تحویل اتاق الزامی است.
 • اقامت برای کودکان کمتر از 5سال رایگان است و برای کودکان 5 تا 12 سال نیم‌بها است.

جاذبه‌های گردشگری روستای کنگ

Kang village nature

این روستا هم به لحاظ طبیعی و به لحاظ تاریخی یکی از مقصدهای ارزشمند برای خراسانی‌ها و به‌خصوص اهالی مشهد است. اگر به کنگ سفر کردید و قصد اقامت در خانه‌بوم کنگ کهن را داشتید، از جاهای دیدنی روستا هم دیدن کنید.

آبشار کنگ:

یکی از جاذبه‌های معروف روستای کنگ، آبشار زیبای کنگ است. این آبشار زیبا که در پنج کیلومتری روستا قرارداد ادامه رودخانه پرآبی است که از روستای «نُغُندَر» می‌گذرد. بعد از یک پیاده‌روی طولانی در روستا می‌توانید در کنار این آبشار خستگی خود را بگیرید و از صدای آب لذت ببرید.

رباط شاه‌عباسی:

یکی از اماکن تاریخی روستای کنگ رباط شاه‌عباسی است. کاربرد رباط شاه‌عباسی در قدیم مانند مسافرخانه‌های امروزی بوده به همین‌دلیل آن را در کنار جاده ساخته‌اند تا کاروان‌ها و قافله‌ها در آن استراحت کنند. محلی‌ها به این مکان رباط پای کوه هم می‌گویند. رباط تا روستا حدود یک ‌ساعت‌ونیم فاصله دارد. محل دقیق رباط شاه‌عباسی در انتهای دره کنگ بر روی دامنه‌ای مشرف‌ به رودخانه است. پیشنهاد می‌کنیم حتما از نزدیک رباط شاه‌عباسی را بازدید کنید. ساکنان روستا می‌گویند این منطقه درگذشته مسیر نیشابور به مشهد بوده است.

قلعه حصار:

قدمت قلعه حصار به زمان ساسانیان بازمی‌گردد که در زمان «شاپور ذوالکتاف» ساخته ‌شده است. شاید تا به‌ حال اسم آن به گوشتان خورده باشد، چراکه در چند سال اخیر سرقت‌هایی از این قلعه شده است. قلعه‌ حصار بر روی دامنه‌ای مابین رودخانه کنگ و زشک واقع شده است. می‌توان حدس‌زد که کاربرد این قلعه درگذشته مقابله با حملات احتمالی دشمن و دفاع از ساکنین روستا بوده است. ساکنین محلی معتقدند این قلعه در زمان صفویه محل نگهداری اشیاء گران‌بها مانند طلا و زیورآلات حاکمان بوده که در سال‌های اخیر این اشیاء به تاراج رفته ‌است.

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه بومگردی باغ بهشت تنکابن

  اقامتگاه بومگردی باغ ‌بهشت یکی دیگر از گزینه‌های بومگردی در شهرستان تنکابن است که در روستای سرسبز و خوش‌ آب‌وهوای قلعه گردن واقع شده‌ است. این اقامتگاه بومگردی امکانات لازم را برای پذیرایی از گردشگران فراهم کرده ‌است تا شما گردشگران و طبیعت‌گردان عزیز اوقات خوشی را در این اقامتگاه بومگردی داشته باشید و لحظات خاطره‌انگیزی را در آن ثبت کنید.

 • اقامتگاه بومگردی 130 ساله ماژان شاندیز

  مشهد مقدس در لیست مقصدهای گردشگری محبوب ایرانی‌ها قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف دنیا به مشهد سفر می‌کنند. این شهر در اطراف خود به ییلاقات سرسبزی می‌رسد و اقامتگاه بومگردی ماژان هم جزو گزینه‌های جذاب بومگردی در یکی از ییلاقات خوش آب‌وهوای مشهد یعنی شاندیز است.

 • اقامتگاه بومگردی ماه‌ تی ‌تی کجاست؟

  اقامتگاه بومگردی ماه ‌تی ‌تی یکی از بهترین مکان‌ها برای سکونت در رامسر است که در روستای جنت رودبار قرار گرفته است. این اقامتگاه بومگردی جزء آن دسته از اقامتگاه‌های بومگردی در رامسر است که دارای قدمت زیادی است و پس از مرمت و بازسازی به عنوان مجموعه بومگردی و گردشگری شروع به فعالیت کرده ‌است.

دیدگاهتان را بنویسید