17 Shahrivar Mall of Mashhad

بازار 17 شهریور؛ بورس پوشاک مشهدی‌ها

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

بازار 17 شهریور مشهد؛ یکی از بازارهای ارزان و مقرون به‌صرفه در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) است که از تعدادی پاساژ و مرکز خرید تشکیل شده که بیشتر به پوشاک مردانه، زنانه، بچه‌گانه و بورس لوازم آرایشی و بهداشتی اختصاص دارد.

هر شهری یک خیابان پر تردد و معروف دارد؛ خیابان غذا، خیابانی برای خرید، خیابانی که یادآور یک واقع تاریخی است و انواع خیابان‌هایی که در هر شهری پیدا می‌شود. خیابان 17 شهریور مشهد، یکی از خیابان‌های شلوغ، پرتردد و معروف در این شهر است. خیابانی که شلوغی خود را مدیون بازارهای سنتی و مراکز خرید مدرنی است که میدان 17 شهریور را احاطه کرده‌اند. بازار 17 شهریور، در حقیقت بورس پوشاک مشهد است و در میان مسافران و مشهدی‌ها بسیار شناخته شده ‌است. مطمئنا نزدیکی این بازار به حرم مطهر امام رضا (ع) و جاهای دیدنی مشهد نیز، یکی دیگر از دلایل معروف‌شدن بازار 17 شهریور است. با یومگ به این بازار شلوغ اما دوست‌داشتنی می‌رویم تا با آن بیشتر آشنا شویم.

آنچه در این مقاله درباره بازار 17 شهریور مشهد خواهید خواند:

بازار 17 شهریور مشهد کجاست؟

17 Shahrivar Mall

بازار 17 شهریور مشهد؛ یکی از بازارهای شلوغ اما ارزان‌قیمت در شهر مشهد است. این بازار در انتهای بازار رضا و در میدانی به نام خودش واقع شده ‌است. بازار 17 شهریور که مملو از فروشگاه‌های جزئی و عمده است، در بیشتر طول سال شلوغ و پر مسافر است. بازارهای افشار، حریر و آسیا از پاساژهای عمده‌فروشی در این بازار هستند. هر کدام از پاساژها در میدان 17 شهریور، حدود 100 الی 150 مغازه دارند. 

پوشاک مردانه، زنانه، بچه‌گانه، لباس زیر، کت‌وشلوار، مانتو و روسری از اجناسی هستند که در این بازارها به فروش می‌رسند. علاوه بر پاساژهای رنگ‌وارنگی که در این بازار به چشم می‌خورند، کاروانسراهای اطراف 17 شهریور نیز که بافتی تاریخی دارند بسیار دیدنی هستند. این کاروانسراها پر از بازارچه‌هایی هستند که اجناس خود را به صورت کلی می‌فروشند. در حقیقت، بازار 17 شهریور یکی از بهترین بازارهای خوب و ارزان برای خرید پوشاک است. جایی که می‌توان اجناس ارزان‌قیمت اما با کیفیتی مناسب را پیدا کرد. 

این بازار ارزان‌قیمت، به دلیل نزدیکی به حرم امام رضا (ع) و داشتن قیمت مناسب مورد علاقه گردشگران بسیاری است و بسیاری از کسانی که حتی یک‌بار به مشهد سفر کرده‌اند با این بازار آشنایی دارند.

بازار 17 شهریور مشهد؛ بازاری ارزان اما با کیفیت

17 Shahrivar Mall inside view

همان‌طور که گفته شد، بازار 17 شهریور یکی از بازارهای ارزان‌قیمت در مشهد است. زمانی که صحبت از ارزانی می‌شود، بی‌اختیار ذهن به سمت کیفیت نامرغوب می‌رود، با این حال بهتر است بدانید که وجود عمده‌فروش‌ها در این بازار سبب شده ‌است اجناس با قیمت پایین‌تری در این بازار عرضه شوند. 

در بازار 17 شهریور مشهد، پاساژهای متعددی وجود دارد که نسبت به اجاره مغازه‌ای که پرداخت می‌کنند قیمت‌ اجناس ممکن است اختلاف داشته باشند. بدین صورت که هرچه اجاره‌ها بیشتر باشد، فروشنده‌ها درصد بیشتری را روی اجناس خود می‌کشند. با این حال نگران نباشید! بازار چانه‌زنی و گرفتن تخفیف در 17 شهریور بسیار پر رونق است، پس تا می‌توانید چانه بزنید. 

مرکز خرید آسمان 1و 2، پاساژ افشار، پاساژ قائم، بازار کویتی‌ها، مرکز خرید اکسون، بازار لوتوس و ... تنها بخشی از پاساژهای بازار بزرگ 17 شهریور هستند. یکی دیگر از بازارهای قدیمی در 17 شهریور، بازار سرای است. بازار سرای، بازاری کلی برای فروش کفش است که در میان مشهدی‌ها بسیار معروف است و بیشتر فروشندگان دیگر مناطق شهر مشهد از این بازار خرید خود را انجام می‌دهند تا بتوانند با قیمت بالاتری اجناس خود را بفروشند.

بازار 17 شهریور مشهد؛ معجونی از سنت و مدرنیته

17 Shahrivar Some Shops Inside View

مشهد؛ پایتخت معنوی ایران است، جایی که به دلیل وجود متبرک هشتمین امام همیشه مملو از مسافر است. با این حال یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی که در سفر می‌توان انجام داد؛ لذت خرید یا بازارگردی است. خوشبختانه در چند سال اخیر مشهد رشد افزونی در زمینه بازارگردی داشته است. بازارها در مشهد یا قدیمی هستند: مانند بازار امام رضا، یا بازارهایی لوکس و مدرن هستند مانند آرمیتاژ گلشن و یا از معماری خارق‌العاده‌ای برخوردار هستند مشابه الماس شرق و وصال، با این وجود بازارهایی که ترکیبی از گذشته دارند و در کنار حفظ آن بازارهایی مدرن را ایجاد کرده‌اند همیشه دیدنی خواهند بود. بازار 17 شهریور یکی از آن بازارهایی است که دارای بازارچه های سنتی در کنار پاساژهای مدرن است.

چرا از بازار 17 شهریور مشهد خرید کنیم؟

17 Shahrivar Buildings

اما چرا باید به بازار 17 شهریور برویم؟ این بازار جزو بازارهای ارزان‌قیمت مشهد و خرید از آن مقرون به صرفه است. بازاری که بورس پوشاک است و وجود پاساژهای متعدد سبب تنوع بسیار در آن شده است. بازار 17 شهریور تا حرم مطهر فاصله کمی دارد و این نزدیکی سبب‌شده گردشگران بیشتری را به خود جذب کند. نزدیکی مترو به خیابان هفده شهریور، از دیگر دلایل تاثیرگذار وجود مسافر در این بازار است. بنابراین از هر کجای مشهد که باشید می‌توانید در کمترین زمان ممکن و با سریع‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی به این بازار برسید. علاوه بر تمامی مزایایی که درباره این بازار گفته شد، وجود هتل‌های بسیار در اطراف این بازار دلیلی دیگر بر شلوغی و تردد در میان بازار 17 شهریور است. جاذبه‌های که بافت قدیمی دارند در اطراف حرم بسیار هستند، پس اگر به بازار 17 شهریور رفتید حتما سری هم به خانه توکلی مشهد و خانه تاریخی داروغه بزنید.

آدرس بازار 17 شهریور؛ از بازار به بازار

از آن‌جایی که این بازار در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) و در انتهای بازار معروف رضا واقع شده‌ است، برای مسافرینی که بعد از زیارت قصد خرید سوغات و صنایع دستی مشهد را دارند این بازار یکی از بهترین گزینه‌هاست. بازار 17 شهریور فاصله کمی با حرم دارد و در میدان 17 شهریور واقع شده‌ است، بنابراین می‌توانید پیاده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن برسید. 

از حرم که بیرون بیایید می‌توانید از بازار امام رضا به بازار 17 شهریور برسید، از بازار سنتی به بازاری مدرن! خلاصه که بازارگردی را بعد از زیارت آغاز کنید. از قدم‌زدن در میان بازار سنتی امام رضا لذت ببرید و بدون کمترین خستگی به بازارهای ارزان‌قیمت 17 شهریور برسید. با این حال اگر تمایل داشتید با وسیله شخصی خود به این بازار بروید، کمی نگران جای پارک باشید. در چند سال اخیر و با وجود ساخت پاساژهای فراوان، پارکینگ‌های متعددی نیز ساخته شده ‌است، اما از آن‌‎جایی که این بازار همیشه شلوغ و پر از مسافر است با کمبود جای پارک مواجه خواهید شد.

خیابان 17 شهریور پاساژ بازار است! زمانی که به میدان 17 شهریور مشهد برسید، کافی است نگاهی به اطراف بیندازید تا در هر سمت خود یک پاساژ ببینید. این بازار دارای اجناسی با تنوع زیاد و قیمت مناسبی است و یکی از محل‌های عمده‌فروشی در مشهد است. در این بازار انواع اجناس داخلی و خارجی دیده می‌شود. پوشاک، لوازم آرایشی، لباس‌های مجلسی، لباس‌زیر، روسری، ادکلن و... برخی از اقلامی هستند که در این بازار وجود دارند. 

جالب است بدانید که این بازار 950 واحد تجاری و پارکینگ دارد که دارای پیشرفته‌ترین امکانات رفاهی هستند. اگر از بازارگردی خسته شدید، سری به رستوران و کافه‌های پاساژ 17 شهریور بزنید و از طعم بی‌نظیر غذا لذت ببرید. با این حال توجه داشته باشید؛ اگر شما فردی برندباز هستید هرگز به بازار 17 شهریور نروید! چرا که در این بازار خبری از اجناس برند نیست.

ساعت کاری بازار 17 شهریور و آدرس

 • ساعت کاری این بازار از ساعت 10:00 الی 22:00 است. اما در ایام تعطیل این ساعت کاری متغیر می‌شود.
 • مشهد، میدان 17 شهریور، بازار 17 شهریور

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی مشهد

  جاهای دیدنی مشهد از زیارت گرفته تا سیاحت آنقدر تنوع دارد که می‌شود یک برنامه سفر پربار و عالی برای آن نوشت. برای زائرانی که از راه دور یا نزدیک با تحمل خستگی سفر به این شهر سفر کرده‌اند، سیر و سیاحت در مشهد نیز همانند زیارت آن ‌که جلای روح هست، رنج خستگی راه از تن می‌زداید.

 • مرکز خرید پروما مشهد

  مرکز خرید پروما مشهد، از آن‌جاهایی‌ است که نمی‌شود به مشهد سفر کرده باشید و از آن بازدید نکرده‌ باشید! دلیل این‌ همه محبوبیت این است که در مرکز خرید پروما از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانید پیدا کنید! با یومگ همراه شوید تا همه‌چیز را درباره پروما پرطرفدار بدانید.

 • مجتمع تجاری کیان سنتر مشهد

  مجتمع تجاری کیان سنتر یکی از لوکس‌ترین مراکز خرید مشهد است که در همسایگی مراکز خرید و پاساژهای لاکچری در خیابان جانباز مشهد، خودنمایی می‌کند. در واقع کیان سنتر یک مجموعه دو قسمتی شامل کیان 1 و کیان 2 است. خدمات و امکانات تفریحی این دو مجتمع چیست؟ در ادامه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید