آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

جاهای دیدنی مشهد نزدیک به حرم

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...

مشهد شهری است در گوشه‌ی شمال شرقی ایران. مشهد را به نام حرم امام رضا (ع) می‌شناسند و اکثر کسانی که به این شهر سفر می‌کنند در اولویت اول می‌خواهند برای زیارت به حرم بروند. اما مکان های دیدنی مشهد نزدیک به حرم هم بسیارند.

جاهای دیدنی در شهر مشهد بسیار زیاد است اما جاهای دیدنی نزدیک به حرم در مشهد از همه پرطرفدارتر است. وقتی به حرم می‌روید و زیارت می‌کنید، وقتی روحتان را در صفای حرم جلا می‌دهید، می‌توانید با حال خوشی که دارید گردش دیگری را در نزدیکی حرم آغاز کنید. از همان نقطه‌ای که در حرم ایستاده‌اید می‌توانید شروع کنید به گشت و گذار. زیرا حرم در منطقه‌ای قرارگرفته است که پیشینه‌ی تاریخی و فرهنگی فراوانی دارد. همین پیشینه باعث شده تا دیدنی‌های زیادی در اطرافش وجود داشته باشد که دیدن آن‌ها می‌تواند شما را با شهر مشهد و دیدنی‌های آن بیشتر آشنا کند. یوتراوز شما را به بازدید از مکان های دیدنی مشهد نزدیک به حرم دعوت می کند.

آنچه از دیدنی های مشهد در نزدیک و اطراف حرم مطهر می‌خوانید:


جاهای دیدنی واقع در مجموعه حرم مطهر امام رضا (ع)

دیدنی های مشهد از همان مجموعه حرم رضوی آغاز می‌شوند. مکان‌های دیدنی و بسیار ارزشمندی در مجموعه حرم قرار دارند که بعد از یک زیارت دلچسب، می توانند توجه شما را جلب کنند. در این بخش یوتراوز بعضی از مکان‌های دیدنی حرم را به شما معرفی می‌کند.

مسجد گوهرشاد مشهد، اولین مقصد بعد از زیارت

goharshad jameh mosque

شاید گمان کنید که برای تماشای دیدنی‌های اطراف حرم باید از آن بیرون بروید. اما در همین حرم و در کنارتان یکی از زیباترین دیدنی‌های مجموعه حرم مطهر رضوی نشسته است؛ مسجد زیبای گوهرشاد. وارد حیاط این مسجد که می‌شوید، می‌بینید که چرا دیدنی است. زیبایی این مسجد می‌تواند شما را برای ساعت‌ها میخکوب خود کند. گنبد زیبای مسجد را نگاه کنید و مناره‌هایی که چهل‌وسه متر ارتفاع دارند. نقش و نگارهای مناره نگاهتان را به آسمان می‌برد و فکر می‌کنید یک بهشت از روی زمین شروع شده و به سمت آسمان رفته است. این مسجد در زمان تیموریان ساخته شده است. گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ تیموری دستور ساخت این مسجد را در کنار حرم داد و به همین خاطر مسجد به نام او شد، مسجد گوهرشاد. می‌توانید یکی‌یکی شبستان و مناره‌های مسجد را ببینید و داخل آن نماز بخوانید.

مدرسه پریزاد مشهد، همسایه‌ی مسجد گوهرشاد

وقتی گوهرشاد مسجدش را در حرم بنا کرد ندیمه او به نام پریزاد در کنار مسجد مدرسه‌ای ساخت که امروز مدرسه‌ی پریزاد نام دارد. مسجد و مدرسه در یک زمان ساخته شده‌اند و قدمت هر دو به دوران تیموری برمی‌گردد. در این مدرسه چهار ایوان ساخته‌شده است که آجرکاری دارند و غرفه‌ها و حجره‌هایی که با کاشی‌های بسیار زیبایی تزیین شده‌اند. نقوش اسلیمی کاشی‌ها حال و هوای این مدرسه را روحانی و آسمانی کرده است. امروز در این مدرسه‌ی زیبا سؤالات دینی و شرعی پاسخ داده می‌شود.

مقبره شیخ بهایی، در میان صحن حرم

هنوز هم لازم نیست از حرم خارج شوید. اگر خود را به صحن امام برسانید و به سمت صحن آزادی بروید، جایی در بین این دو صحن می‌توانید آرامگاه شیخ بهایی را ببینید. او یکی از انسان‌های بزرگ ایران است که باعث رونق و بهبود سیاست و فرهنگ در زمان صفویان شد. به علاوه شیخ بهایی حکیمی بود که نوشته‌های زیادی دارد و کتاب‌های زیادی تألیف کرده است. این مرد بزرگ در کنار حرم امام رضا به خاک سپرده شده است و امروز می‌توانید به آرامگاه او سر بزنید.

مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی، دیدنی‌ای در دل حرم

Astan Quds Razavi museums

مقصد دیگرتان در میان حرم می‌تواند مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی باشد. در این مجموعه، دیدنی‌های فراوانی وجود دارد و موزه از بخش‌های متفاوتی تشکیل می‌شود: موزه‌ی قرآن، موزه‌ی فرش، موزه‌ی تمبر، موزه‌ی تاریخ حرم، موزه‌ی استاد فرشچیان، موزه‌ی مردم‌شناسی، موزه‌ی اسکناس، موزه‌ی سکه، موزه‌ی هنرهای تجسمی و ... . ساعت‌ها می‌توانید در موزه‌ی آستان قدس رضوی گردش کنید و در هر بخش دیدنی‌های بی‌شماری را ببینید. در واقع موزه‌ی آستان قدس یکی از سرشارترین موزه‌های ایران است. تنوع آثار و همچنین قدمت و ارزش آثاری که در آن نگهداری می‌شود بسیار بالاست و در واقع شما در حال تماشای گنجینه‌های فرهنگی و تاریخی ایران هستید.


مکان‌های دیدنی مشهد در نزدیکی حرم

بعضی مکان‌های دیدنی در خارج از مجموعه حرم مطهر قرار دارند اما به قدری به حرم نزدیک هستند که فاصله‌ای بین آنها تا حرم احساس نمی‌شود و می‌توان بعد از زیارت تنها با چند قدم به آنها رسید. یوتراوز شما را با این دیدنی‌ها آشنا می‌کند.

آرامگاه پیرپالاندوز، کاشی‌های آبی و فیروزه‌ای

کم‌کم از حرم بیرون بروید. جایی بین خیابان طبرسی و نواب صفوی گنبدی را می‌بینید که شکل پیازی آن توجه شما را به خود جلب می‌کند. خود را به این بنا برسانید. این جا آرامگاه پیرپالاندوز است. نام اصلی او شیخ محمد عارف است که مردی زاهد در زمان خود بود. شغل اصلی او پالاندوزی بود و به همین خاطر به پیرپالاندوز معروف است. امروز به این بنا که نزدیک می‌شوید گنبدی پیازی شکل را می‌بینید و کاشی‌های آبی و فیروزه‌ای که بنا را بسیار زیبا کرده‌اند. این کاشی‌های زیبا در میان آجرهای بنا جای گرفته‌اند و نمای این آرامگاه را تزیین کرده‌اند طوری که آرامش و زیبایی را در وجودتان سرازیر می‌کنند. آرامگاه پیرپالاندوز در زمان سلطان محمد خدابنده ساخته شده است و امروز افراد زیادی به دیدن این آرامگاه می‌روند. وقتی قصه‌های پیرپالاندوز را می‌شنوید می‌فهمید که بی‌جهت نیست که چنین آرامگاهی برای یادبودش ساخته شده است.

بازار رضا مشهد، هم فال و هم تماشا

entrance of Reza Bazaar Mashhad

از حرم که بیرون می‌آیید تا میدان بیت‌المقدس که به فلکه‌ی آب معروف است راهی نیست. خیلی سریع به این میدان می‌رسید و در آن می‌توانید ورودی معروف‌ترین بازار مشهد را ببینید که بازار رضا نام دارد. بازار رضا یک بازار سنتی و سرپوشیده است که در آن می‌توانید هر سوغاتی‌ای که بخواهید را تهیه کنید: زرشک، زعفران، تسبیح و سجاده و مهر و عطر مشهد، انواع فیروزه و سنگ‌های قیمتی و زیورآلاتی که با این سنگ‌ها تزیین شده‌اند مخصوصاً انگشترهای زیبا، شکلات‌ها و خوراکی‌های مخصوص مشهد ... بازار رضا تا میدان هفده شهریور کشیده شده است و می‌توانید ساعت‌ها در آن بگردید.
بازار رضا تنها خرید نیست. واردش که می‌شوید معماری زیبایش شما را به وجد می‌آورد. این بازار دوطبقه است که در طبقه‌ی همکف مغازه‌ها و حجره‌ها هستند و طبقه‌ی بالا معمولاً کارگاه‌های مختلفی است که در آن صنایع‌دستی مختلف تولید می‌شود از طلاکاری گرفته تا فیروزه‌تراشی و گلدوزی و .... در بازار رضا که راه می‌روید، می‌توانید انواع کالاهایی که دوست دارید را تهیه کنید و مطمئناً دست خالی از این بازار بیرون نمی‌روید.

مسجد هفتادودو تن یا شاید مسجد نوغان!

در خیابان خسروی و ابتدای بازار بزرگ مسجدی قرار دارد که به مسجد هفتادودو تن معروف است. می‌گویند در زمانی این مسجد برای اهل سنت ساخته‌شده است اما عده‌ای دیگر هم می‌گویند نام مسجد، مسجد نوغان بوده است و عده‌ای هم می‌گویند گویا مقبره‌ی غیاث‌الدین شاه ملک تیموری است. وقتی وارد این مسجد می‌شوید کاشی‌کاری‌های زیبایی می‌بینید که به گنبد آن ختم می‌شود. این مسجد دو مناره‌ی بلند دارد و شبستان‌های زیبا.

حمام مهدی قلی بیک یا حمام شاه یا حمام رضوی

unique architecture of Mehdi Gholi Beyk bath

در کنار بازار فرش فروشان و نزدیک حرم حمام مهدی قلی بیک قرار دارد که امروز موزه‌ی مردم‌شناسی مشهد شده است. این حمام را در دوران صفوی ساختند تا مردم محل بتوانند از آن استفاده کنند و مانند تمامی حمام‌های عمومی خزینه دارد و نظافت خانه و چال‌حوض و... . وارد حمام که می‌شوید متوجه می‌شوید که حمام از ساروج ساخته‌شده و آهک. در جاهایی کاشی شده است و شیشه‌هایی در آن نصب‌شده است. به سقف حمام که نگاه می‌کنید طرح‌های بسیار زیبایی را می‌بینید که با رنگ‌های مختلف تزیین‌شده اند. تمامی این حمام گذشته‌ی این محله را به خاطرت می‌آورد که مردم به آن می‌آمدند و چه غوغایی بوده است در این جا. اکنون مجسمه‌های زیبایی از سبک زندگی مردم در حمام قرار داده شده است تا موزه‌ی مردم‌شناسی بتواند شما را با زندگی مردمان مشهد، تاریخ فرهنگ آن‌ها و آن چه از گذشته تا به امروز داشته‌اند را برایتان روایت کند.

مدرسه عباسقلی خان، حوزه‌ای برای علم

به ابتدای خیابان نواب صفوی که می‌رسید بنایی توجه شما را جلب می‌کند. این بنا یک مدرسه بوده و اکنون حوزه‌ی علمیه است و محصلان علوم دینی در آن مشغول به تحصیل‌اند. به این مدرسه می‌گویند مدرسه‌ی عباسقلی خان زیرا بانی آن فردی به نام عباسقلی خان بیگلربیگی بوده است که آن را ساخته است و تبدیل به محلی برای تحصیل علوم دینی کرده است.

خانه‌ی تاریخی داروغه، ستون‌ها و راه‌پله‌های زیبا

Daroogheh historical house

وقتی به خیابان نوای صفوی می‌روید و به راسته‌ی حوض مسگران می‌رسید خانه‌ای را با معماری بسیار زیبا و دل‌نشین می ببینید. این جا خانه‌ی داروغه‌ی مشهد است. به این خاطر نامش داروغه است چون محمد یوسف خان که آخرین داروغه‌ی مشهد بود به معماران روسی دستور ساخت آن را داد. وارد خانه که می‌شوی معماری زیبای آن شما را مسحور خود می‌کند. از حوض آبی بزرگ وسط حیاط گرفته تا ستون‌های بلند نمای ساختمان و راه‌پله‌هایی که از دو طرف شما را به سمت خانه هدایت می‌کنند. می‌توانید در این خانه گردش کنید و تمام زیبایی‌های معماری آن را به درون وجودت سرازیر کنید.

خانه‌ی تاریخی توکلی، خانه‌ی زیبای کوچه‌ی عسگریه

در خیابان نواب صفوی به کوچه‌ی عسگریه می‌رسید. بنای زیبایی را می‌بینید که خانه‌ی تاریخی توکلی نام دارد. فردی به نام کشمشیان در زمان قاجار این خانه را بنا کرده است و بعد از فوتش حاج توکلی آن را خریده است. امروز این خانه پایگاه میراث فرهنگی در محدوده‌ی حرم شده است. می‌توانید در آن گردش کنید و زیبایی‌هایش را از نزدیک ببینید.


مکان‌های دیدنی مشهد با فاصله کم تا حرم مطهر

بعضی مکان‌های دیدنی مشهد در نزدیکی حرم مطهر واقع نیستند اما فاصله کمی از مجموعه حرم رضوی دارند به طوری‌که می‌توان با پای پیاده یا با طی مسافتی کوتاه (پیاده یا سواره) به آن‌ها رسید. دیدن این مکان‌ها در سفر به مشهد خالی از لطف نخواهد بود.

باغ نادری مشهد، یادبود پادشاه جنگ

tomb of Nader Shah

از حرم بیرون می‌آیید و در خیابان شیرازی به سمت میدان شهدا می‌روید به یک چهارراه می‌رسید که چهارراه نادری یا چهارراه شهدا نام دارد. درست در همین چهارراه نرده‌هایی را می‌بینید که دور یک باغ را گرفته‌اند و وقتی داخل باغ را نگاه می‌کنید مجسمه‌ی مبارزی را می‌بینید که سوار بر یک اسب بزرگ است. این جا آرامگاه نادرشاه افشار است و این مجسمه‌ی اوست که بر فراز آرامگاه او قرار گرفته است. نادرشاه پادشاه سلسله‌ی افشاریان است که مردی جنگجو بود و می‌گویند تمام عمرش را در میدان‌های جنگ می‌گذراند. او در دوران حکومتش مرزهای ایران را بسیار گسترش داد.
می‌توانید یک بلیط بخری و داخل آرامگاه بروید. از باغ زیبایش بگذرید و خود را به مجسمه‌ی زیبا و بزرگ میانه‌ی باغ برسانید که بر روی سازه‌ای سنگی بنا شده است. می‌گویند در ابتدا نادرشاه در این‎جا نبوده است اما در سال 1296 هجری قمری قوام‌السلطنه استخوان‌های او را از تهران به مشهد منتقل می‌کند تا در این مکان آرامگاه او ساخته شود.
بنای مقبره ابتدا از خشت و گل بود. بعدها هوشنگ سیحون این بنا را طراحی می‌کند و در مکان فعلی می‌سازد. علاوه بر آرامگاه و باغ، دو تالار موزه‌ی زیبا نیز وجود دارد که علاوه بر دیدن وسایلی که مربوط به نادرشاه است می‌توانید موزه‌ای از اسلحه‌ی قدیمی ببینید. به هر حال نادرشاه مرد مبارزه و جنگ بوده است و قرار گرفتن چنین موزه‌ای در آرامگاه او بی‌دلیل نیست. از طرفی بخشی از وسایل به جامانده از نادرشاه هم سلاح‌های اوست. صنایع‌دستی زیبایی را نیز در می‌توانید در این موزه ببینید.

گنبد سبز مشهد، آبی مایل به سبز

از حرم که بیرون بیایید و سوار ماشین بشوید بعد از ده دقیقه به خیابان آخوند خراسانی می‌رسید و در میان میدان آخوند خراسانی ساختمانی را می‌بینید که یک گنبد سبز آبی بر فراز آن خودنمایی می‌کند. می‌گویند این جا آرامگاه عارفی است به نام شیخ محمد مؤمن عارف استرآبادی. این آرامگاه را در دوران صفوی ساخته‌اند. مدتی هم خانقاه بوده است. بنای این آرامگاه هشت ضلعی است و تمام دیوارهایش از کاشی‌های رنگی زیبا پوشیده شده است. گنبد سبز از بناهای معروف مشهد است به همین خاطر به میدان آخوند خراسانی میدان گنبد سبز هم می‌گویند.

گنبد خشتی یا امام‌زاده محمد

وارد خیابان طبرسی می‌شوید و در جایی نزدیک به میدان طبرسی یک بنای زیبا را می‌بینید که گنبد خشتی دارد. به همین خاطر به آن گنبد خشتی می‌گویند اما در اصل امام‌زاده محمد در آن دفن شده است و می‌گویند این امامزاده از نوادگان امام سجاد است. بنای گنبد خشتی دارای خصوصیت‌های بناهای دوران صفوی است. می‌توانید وارد شوید و آن را از نزدیک ببینید.

کلیسای مسروپ مقدس، زیارتگاه مسیحیان

از حرم به سمت میدان ده دی که می‌روید و به خیابان جانبازان که می‌رسید دو گنبد مخروطی شکل را می‌بینید. خوب که دقت می‌کنید بر فراز این گنبدها دو صلیب می‌بینید که نشان می‌دهد این گنبدها و این بنا یک کلیسا است. این کلیسا، مسروپ مقدس نام دارد و ارامنه‌ی ساکن مشهد آن را در سال 1941 میلادی ساخته‌اند. کلیسای مسروپ مقدس کلیسای کوچکی است اما بنایی زیبا دارد و به فرم ذوزنقه‌ای ساخته‌شده است. گنبد کلیسا در مرکز آن است و زیر آن کاشی‌های سفید رنگی با گل‌های سبز کلیسا را تزیین کرده است. مردم این منطقه بیشتر این کلیسا را با نام کلیسای مریم مقدس می‌شناسند.

باغ ملی، آرامشی در دل غوغای شهر

از حرم که به خیابان امام خمینی می‌رسید، در این خیابان علاوه بر خانه‌ی ملک می‌توانید به باغ ملی هم بروید. این پارک زیبا در سال 1345 ساخته شده است و فردی به نام حسین ملک آن را به شهرداری مشهد واگذار کرده است. اکنون که در باغ ملی راه می‌روید، می‌توانید درخت‌های بلند و سر به فلک کشیده‌اش را ببینید که نشان از قدمت این درخت‌ها دارد. در گوشه و کنار مسافران و ساکنان محلی را می‌بینید که نشسته‌اند و خود را به آرامش پارک سپرده‌اند. در این بوستان زیبا یک حوض و آب‌نمای باصفا نیز ساخته‌شده است که فضای بوستان را طراوت و تازگی می‌دهد. در میان شلوغی و تردد خیابان امام خمینی انگار باغ ملی محلی است برای رسیدن به یک آرامش سریع و نفس تازه کردن در میان ازدحام و شلوغی شهر.

خانه‌ی تاریخی ملک، خانه‌ی روزگاران قدیم

Malek house

از حرم خود را به میدان شهدا می‌رسانید و وارد خیابان امام خمینی می‌شوید. رو به روی اداره‌ی دارایی بنایی را می‌بینید که شکل ظاهری‌اش شما را به روزگاران قدیم می‌برد. این جا خانه‌ی تاریخی ملک است. تمامی خصوصیات معماری قاجار در این خانه دیده می‌شود زیرا خانه‌ی ملک در دوران قاجار ساخته شده است. می‌توانید وارد خانه شوی و آن را از نزدیک ببینید. حیاط بزرگش تو را به دیوارهای آجری زیبا با پنجره‌های پرنورش می‌رساند؛ پله‌هایی که از کف حیاط به بالا می‌رود و هرکدام به اتاقی می‌رسد. می‌توانید در این خانه آرامش را تجربه کنید که چطور یک معماری زیبا می‌تواند در میان شلوغی و ازدحام شهری مانند مشهد و خیابانی مانند امام خمینی شما را آرام کند. انگار وارد دنیایی دیگر می‌شوید.
خانه‌ی ملک امروز مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است. بنابراین وقتی وارد برخی اتاق‌های آن می‌شوید می‌توانید موزه‌ای از صنایع‌دستی مشهد را ببینید که توسط هنرمندان مشهد ساخته‌شده است. زیرا در این مکان کلاس‌های صنایع‌دستی هم برگزار می‌شود.

خانه‌ی تاریخی کوزه کنانی، قصه‌های یک خانه

به خیابان شیرازی وارد می‌شود. آن را طی می‌کنید تا به کوچه‌ی چهارباغ و پنجه می‌رسید. بنایی را می‌بینید که زیبایی‌اش نشان می‌دهد که یک خانه‌ی معمولی نیست. این جا خانه‌ی تاریخی کوزه کنانی است. در زمان‌های دور تاجری به نام کوزه کنانی این خانه را ساخت. این تاجر دوست صمیمی آیت‌الله بروجردی بود و همیشه میزبان او در مشهد می‌شد. در تاریخ این خانه قصه‌های دیگری هم هست. مثلاً این‌که یک زمانی کنسولگری آمریکا شده است و یک زمانی هم تا پای تخریب پیش رفته است اما اکنون در آثار ملی ثبت شده است و خانه‌ی میراث فرهنگی استان و موزه‌ی مشروطه شده است. می‌توانید آن را از نزدیک ببینید.

نوشته های مشابه
 • خواجه ربیع مشهد

  آرامگاه خواجه ربیع یکی دیگر از جاذبه‌های زیارتی در مشهد است که قدمت زیادی دارد. بنای خواجه ربیع جزو یادگاری‌های ارزشمند صفویان در مشهد به شمار می‌رود که به واسطه وجود آرامستان در حوالی آن مورد بازدید بسیاری از ساکنین شهر مشهد است. آیا می‌خواهید با این بنای تاریخی و جاذبه زیارتی آشنا شوید؟

 • آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد

  انگاریوم یا آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری متفاوت و علمی در مشهد است. آسمان نمای دانشگاه فردوسی همراه با امکانات آموزشی برای ایجاد انگیزه در نسل آینده و افزایش فراگیری دانش در مشهد تاسیس شده است. آیا می‌خواهید اطلاعات کاملتری از آسمان نمای مشهد به دست آورید؟

 • عباسقلی خان مشهد

  عباسقلی‌ خان مشهد یکی از قدیمی‌ترین محلات این شهر است و سه جاذبه‌ تاریخی دارد: مدرسه عباسقلی‌ خان، بازارچه عباسقلی‌ خان و کوچه عباسقلی‌ خان. در مقاله‌ پیش‌رو کامل‌ترین اطلاعات درباره معرفی این سه مکان و بررسی زوایای گردشگری آنها را خواهید خواند.

دیدگاهتان را بنویسید