Qeytarieh Park

پارک قیطریه تهران

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

پارک قیطریه در تهران جزو پارک‌های قدیمی و معروف این شهر است. در سفر‌های خانوادگی ایرانی‌ها، رفتن به پارک یکی از تفریحات ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. تنوع پارک‌ها در تهران بسیار زیاد است و پارک قیطریه جزو بهترین پارک‌های شمال شهر تهران است که معمولا پایتخت‎‌نشینان هر آخر هفته آن را برای پیک‌نیک و پیاده‌روی انتخاب می‌کنند.

پارک قیطریه یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری تهران در شمال این شهر است. بوستان قیطریه در میان تهرانی‌ها محبوبیت زیادی دارد و جزو پارک‌های قدیمی تهران محسوب می‌شود. پوشش جنگلی که در این پارک وجود دارد در خنکای آب‌وهوا تاثیر بسزایی دارد. بوستان قیطریه دارای فضای دلنشین و مطلوبی است که آن‌را برای تفریح و استراحت هر سن‌وسالی مناسب می‌کند. امکانات تفریحی و فرهنگی پارک قیطریه باعث شهرت بیشتر آن در بین تهرانی‌ها شده است. اگر به تهران سفر کرده‌اید و دوست دارید چند ساعتی از ترافیک سنگین و هوای آلوده تهران دور بمانید، پیشنهاد می‌کنیم سری به پارک قیطریه بزنید و نفسی تازه کنید. با یوتراوز همراه باشید تا با هم گشتی در بوستان قیطریه تهران بزنیم.

آنچه از پارک قیطریه تهران در ادامه می‌خوانید:


پارک قیطریه کجاست؟

پارک قیطریه در لیست‌ پارک‌های قدیمی و معروف تهران قرار دارد که جزو جاذبه‎ گردشگری معروف در میان جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود. این پارک بزرگی فضایی مناسب برای همه افراد در سنین مختلف است که با پوشش جنگلی خود در میان تهرانی‌ها طرفدار زیاد دارد. پارک قیطریه تهران مساحتی به وسعت 122606 مترمربع دارد که در ناحیه 7 منطقه یک شمال شهر تهران جا خوش کرده است. مهم‌ترین ویژگی پارک قیطریه پوشش سرسبز با درختان بلند و تنومند است که فضایی مناسب برای ورزش‌های سبک و پیاده‌روی‌های تک‌نفره و گروهی را به وجود آورده است. 

پارک قیطریه در هر فصلی از سال زیباست و در فصل‌های بهار و تابستان این پارک بزرگ و قدیمی از برگ‌های سبز درختان و چمن‌زارها پوشیده شده و با گل‌های رنگارنگ تزئین می‌شود.

پارک قیطریه آدرس:

 • استان تهران، تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

پارک قیطریه از سمت جنوب به بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه و از سمت شمال به محله فرمانیه منتهی می‌شود.  (نقشه 👇)
درباره‌ی پارک قیطریه تهران بیشتر بخوانید

Nature of Gheytariyeh Park

پارک قیطریه در محله‌ای به نام قیطریه، در شمال شهر تهران و ناحیه 7 منطقه یک شهرداری با مساحتی به وسعت 122000 متر مربع قرار دارد. ویژگی برجسته بوستان قیطریه وجود فضایی جنگلی است که پوشش گیاهی وسیع و متنوعی را به وجود آورده که در هر فصل جلوه زیبایی دارد. درختان سرسبز و درهم تنیده این پارک فضای خوبی را برای زندگی پرندگان فراهم کرده است به طوری‌که در گوشه‌وکنار این بوستان چمن‌کاری و گل‌کاری‌های متنوع و زیبایی به چشم می‌خورد.
پارک قیطریه به گونه‌ای طراحی شده که مناسب سلیقه هر سن‌وسالی از کودکان تا سالمندان باشد. همچنین این پارک موقعیت مکانی خوبی دارد که از سمت جنوب به بزرگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه دسترسی دارید و از سمت شمال در محله فرمانیه واقع شده است. همچنین از سمت شرق به محله قدیمی چیذر و از سمت غرب به محله قیطریه و شریعتی دسترسی پیدا می‌کند.


حکایت پارک قیطریه از گذشته تا به امروز

قدمت بوستان قیطریه به دوره قاجار بازمی‌گردد. این پارک در گذشته باغی وسیع همراه با انبوهی از درختان بوده و به خواهر تنی ناصرالدین شاه تعلق داشته است. از همان زمان تا به امروز پارک قیطریه در تهران جزو پارک‌های قدیمی و بزرگ به شمار می‌رود. بر اساس آنچه که در تاریخ مطرح شده، ساختمانی که در میان پارک قرار دارد و این روزها به عنوان فرهنگ‌سرای ملل فعالیت می‌کند، به اعتقاد بعضی مورخین توسط میرزا تقی‌خان امیرکبیر ساخته شده ‌است در صورتی‌ که علی اصغر اتابک بانی اصلی ساخت آن بوده است.
در سال 1356 شهردار وقت تهران مرحوم آقای دکتر غلامرضا نیک‌پی که نوه دختری شاهزاده ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه بود، بخش‌هایی از زمین که به ایشان ارث رسیده بود را وقف کرد. دکتر غلامرضا نیک‌پی قصد داشت زمین‌ها را در شمال شهر تهران به پارک تبدیل کند بنابراین آنچه که از زمین‌ها باقیمانده بود را از ورثه صارم‌الدوله (نواده‌های قاجار) خریداری کرد تا پارکی بزرگ یعنی قیطریه امروزی شکل بگیرد. در پی این اقدام پارک قیطریه اکنون دارای شکل نامنظم هندسی است.


فرهنگ‌سرای ملل پارک قیطریه و کتابخانه

Gheytariyeh Park Cultural Center

ویژگی برجسته پارک قدیمی قیطریه وجود فرهنگ‌سرای ملل در مرکز این بوستان است. فرهنگ‌سرای ملل از سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرده و یکی از معروف‌ترین فرهنگ‌سرای تهران به شمار می‌آید. این فرهنگ‌سرای بزرگ و معروف تحت نظارت سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران فعالیت می‌کند و در آن کلاس‌های آموزشی و هنری مختلفی برگزار می‌شود. از بخش‌های مختلف فرهنگ‌سرای ملل می‌توان به نگارخانه، کانون فرهنگ و زندگی و کتابخانه اشاره کرد. همچنین یکی دیگر از فعالیت‌های این فرهنگ‌سرا برگزاری نمایشگاه آثار هنری هنرمندان مختلف داخلی و خارجی است.


تاریخچه فرهنگ‌سرای ملل

در دوره قاجار میرزا علی اصغر اتابک عمارتی زیبا در این باغ بزرگ می‌سازد که اکنون این عمارت به عنوان فرهنگ‌سرای ملل در بوستان قیطریه فعالیت می‌کند. بعضی از افراد گمان می‌کنند که این عمارت منزل میرزا تقی‌خان امیرکبیر بوده ولی این موضوع اصلا صحت ندارد چون امیرکبیر هیچگاه در این عمارت زندگی نکرده است.
شهرداری تهران در سال 1372 این ملک را خریداری می‌کند و مورد بازسازی و مرمت قرار می‌‌دهد. متاسفانه این فرهنگ‌سرا در سال 1379 دچار آتش‌سوزی می‌شود و دوباره مورد بازسازی قرار می‌گیرد و بعد شروع به فعالیت می‌کند.


کتابخانه پارک قیطریه تهران

یکی دیگر از بخش‌های ارزشمند پارک قیطریه تهران، کتابخانه امیرکبیر است. این کتابخانه بزرگ جزو قسمت‌های مهم فرهنگسرای ملل محسوب می‌شود که در مجاورت مجموعه فرهنگ‌سرا و مرکز پارک قیطریه قرار دارد. کتابخانه امیرکبیر مساحتی حدود 306 متر مربع دارد که در سال 1373 توسط شهرداری تهران افتتاح شد و در سال 1376 به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران واگذار شد. این کتابخانه اکنون یکی از جاذبه‌های فرهنگی و دیدنی پارک قیطریه تهران است که به عنوان کتابخانه‌های درجه سوم در تهران فعالیت می‌کند. 

از امکانانت و قسمت‌های مختلف کتابخانه امیرکبیر می‌توان به دو سالن مطالعه مجزا خواهران و برادران، سالن مطالعه ویژه خردسالان، بخش کتاب گویا، اینترنت بی‌سیم، قسمت نشریات و مرجع، قسمت ویژه نابینایان، بخش مخصوص نوسوادان، قسمت دیداری-شنیداری، نمازخانه، بوفه، بخش کمک آموزشی، قسمت کتاب‌های آموزشی و اتاق پژوهش اشاره کرد. همچنین کتابخانه امیرکبیر محلی مناسب برای مطالعه کنکوری‌هاست که هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک شویم کتابخانه پارک قیطریه هم شلوغ‌تر می‌شود.

از برنامه‌های مهم برگزار شده در کتابخانه امیرکبیر می‌توان به تجهیز کتابخانه‌های مدارس منطقه یک، جشن تولد کتاب، یک کتاب یک نویسنده، رونمایی کتاب، اردوی بازدید مدارس از بخش‌های مختلف کتابخانه و دیگر موارد اشاره کرد.

 • آدرس: تهران، بزرگراه صدرا، بوستان قیطریه، فرهنگسرای ملل، کتابخانه امیرکبیر

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برگزاری کلاس‌ها و بازدید از فرهنگ‌سرای ملل و کتابخانه می‌توانید با شماره 02122671718 تماس بگیرید. این فرهنگ‌سرا هر روز از ساعت 9 یا 9:30 صبح الی 8 شب باز است. برای استفاده از کلاس‌های آموزشی باید هزینه‌ی جداگانه‌ای پرداخت کنید اما بازدید از گالری و نگارخانه به‌صورت رایگان است.


امکانات تفریحی پارک قیطریه

پارک قیطریه یکی از بهترین مقصدهای تهران برای تفریحات مختلف است. در ادامه با تفریحات این پارک هم آشنا شوید.


امکانات ورزشی پارک قیطریه

running route in Qeytariyeh Park

فضای سرسبز و آب‌وهوای خنک این پارک زیبا مناسب پیاده‌روی است که امکانات ورزشی هم در فضای سبز پارک موجود است. از وسایل ورزش‌های همگانی این پارک می‌توان به میز پینگ‌پنگ و میز شطرنج اشاره کرد. همچنین برای علاقه‌مندان به بازی بدمینتون هم زمین اختصاصی جداگانه در پارک وجود دارد.


نمایش‌های خیابانی پارک قیطریه

در سال‌های اخیر کوچه‌ها و خیابان‌های تهران شاهد نمایش‌های خیابانی متعددی بوده است. پارک قیطریه هم جزو مکان‌های تفریحی در تهران است که از گوشه‌وکنار آن صدای ساز و آواز جوانان به گوش می‌رسد یا عده‌ای هم مشغول اجرای نمایش‌های خیابانی هستند. یکی از تفریحات پارک قیطریه تماشا و تشویق این جوانان هنرمند ایرانی است که مردم را در اجرای شاد و هیجان‌انگیز خود شریک می‌کنند.


سینما چندبعدی پارک قیطریه

سینما چندبعدی یکی از امکانات ویژه و جذاب در پارک قیطریه است. با رفتن به سینمای 6 و 7 بعدی پارک قیطریه لحظات هیجان‌انگیزی را همراه با عزیزان خود ثبت کنید. همچنین این سینما جزو مجهزترین سینماهای چند بعدی تهران است که هر روز از ساعت 10 صبح الی 11 شب باز است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات دقیق‌تر برای رفتن به سینما با شماره 02188355104 تماس بگیرید.


زمین بازی کودکان به همراه زمین اسکیت

 children's playground in Qeytarieh Park

بخش دیگری از پارک قیطریه برای تفریح کودکان اختصاص پیدا کرده است. انرژی کودک شما در این زمین بازی حسابی تخلیه می‌شود. زمین اسکیت هم برای کودکان و نوجوانان طراحی شده که بخش ویژه‌ای در پارک قیطریه محسوب می‌شود و پارک‌های کمتری در تهران از این مزیت برخوردار هستند.


مسیر دسترسی به پارک قیطریه (مترو)

برای رفتن به پارک قیطریه می‌توانید از ماشینی شخصی خود یا اتوبوس شهری، مترو و تاکسی استفاده کنید. پارک قیطریه در تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز و جنب خیابان روشنگر قرار دارد. اگر دوست ندارید ساعت‌ها در ترافیک سنگین تهران وقت‌تان تلف شود، بهتر است از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

دسترسی به اتوبوس شهری:

برای رفتن به پارک قیطریه باید از خط تندروی 106 پایانه شهید افشار-پایانه لاله استفاده کنید و در ایستگاهی به همین نام قیطریه پیاده شوید. اگر می‌خواهید با خط تندرو بروید باید خود را به پایانه پارک وی در خیابان ولیعصر تهران برسانید.

دسترسی به خط مترو:

با مترو هم می‌توانید به پارک قیطریه بروید و در ایستگاهی به همین نام پیاده شوید. اگر قصد دارید با مترو بروید باید از خط یک متروی شهری کهریزک-تجریش استفاده کنید.

دسترسی به تاکسی:

در هر نقطه از شهر تهران که هستید می‌توانید از خط‌های مختلف تاکسی استفاده کنید و خود را به پارک قیطریه برسانید. اما در قسمت پارک قیطریه خط تاکسی مستقیم نیست و شما باید از خط‌هایی مانند میدان رسالت-قدس یا پایانه نظری-نو بنیاد استفاده کنید و در خیابان قیطریه پیاده شوید و باید برای رسیدن به پارک پیاده‌روی کنید.


دیدنی‌های اطراف پارک قیطریه

Cinema Museum of Iran

بعد از کلی راه‌رفتن و گردش در پارک قیطریه می‌توانید به جاذبه‌های گردشگری اطراف پارک هم سری بزنید و حسابی با عزیزان خود خوش بگذرانید. از دیدنی‌های اطراف پارک قیطریه می‌توان به بازار معروف تجریش، موزه سینما و باغ فردوس و امام‌زاده چیذر اشاره کرد که در فاصله کمی از پارک قرار دارند. شما می‌توانید تنها با کمی پیاده‌روی به دیدنی‌های اطراف این پارک سری بزنید.


پوشش گیاهی متنوع پارک قیطریه

Various plant decorations of Qeytariyeh Park

یکی از کارهای لذت‌بخشی که در پارک قیطریه باید انجام داد قدم‌زدن در میان انبوه درختانی است که در این پارک وجود دارند. از درختان قدیمی و معروف پارک قیطریه می‌توان درختان کاج، نارون، اقاقیا، بلوط، گردو، صنوبر، سدروس، نوئل، بید مجنون، ماگنولیا، سرو لاوسون و چنار نام برد. همچنین درختچه‌های زیادی در این پارک به چشم می‌خورد که می‌توان به درختچه‌هایی مانند نرگس درختی، زرشک، زالزالک، سوداغ، بوداغ و گز اشاره کرد. همچنین در حین قدم‌زدن گربه‌های زیادی را در پارک می‌بینید، برای همین است که پارک قیطریه به پاتوق گربه‌های تهران هم معروف است.


شکم‌گردی در پارک قیطریه

اول از همه باید بگوییم در پارک قیطریه تنوع غذایی وجود ندارد و این پارک فقط یک کافی‌شاپ و تعدادی غرفه و مغازه اغذیه‌فروشی دارد. اما در اطراف پارک قیطریه رستوران‌ها، کافه‌ها و فست‌فودهای خوب و معروفی هستند که غذاهای باکیفیت و خوشمزه‌ای سرو می‌کنند.

با کافه‌های قدیمی تهران آشنا شوید!


شما می‌توانید از رستوران‌های اطراف پارک غذا را به صورت بیرون بر تهیه کنید و بعد با عزیزان خود در فضای آرام و دلنشین پارک نوش‌جان کنید. همچنین در فصل‌های مختلف سال اطراف پارک عطر و بوی خوراکی‌ها و تنقلات خوشمزه فصلی پیچیده است. در تابستان خوراکی‌های خوشمزه‌ای مانند چغاله بادام، آلوچه و زغال اخته در زمستان هم خوشمزه‌هایی مانند لبو، بلال کبابی و باقالی پخته پارک حسابی معروف هستند.

نوشته های مشابه
 • پارک پردیسان تهران

  پارک پردیسان تهران از پارک‌های قدیمی و باصفای تهران است که به عنوان یکی از مشهورترین زیباترین جاذبه‌های طبیعی تهران نیز شناخته می‌شود. این پارک وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست است. آیا می‌خواهید با اطلاعات کاملتر و مسیر دسترسی پارک پردیسان بیشتر آشنا شوید؟

 • بازار بزرگ تهران

  آیا می‌خواهید با یکی از قدیمی‌ترین بناهای پایتخت آشنا شوید؟ آیا می‌دانید بازار بزرگ تهران عمده فروشی پوشاک است؟ آیا مسیر دسترسی بازار بزرگ تهران با مترو را می‌دانید؟ آیا با مکان‌های دیدنی در بازار بزرگ تهران آشنا هستید؟ با ما همراه شوید چون جای درستی را انتخاب کرده‌اید.

 • بوستان گلاب دره تهران

  بوستان گلاب دره یکی از جاذبه‌های گردشگری منحصربفرد تهران به شمار می‌رود و بهترین جا برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه است. این بوستان امکانات متنوع همراه با دیدنی‌های بسیار زیادی برای گردشگران و شهروندان تهرانی دارد. اطلاعات کاملی از امکانات، مسیر دسترسی، ساعت بازدید و ... را در این مقاله می‌خوانید.

دیدگاهتان را بنویسید