Visiting Isfahan mosques

مسجدهای معروف اصفهان

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

اصفهان قطب تاریخی و نگین گردشگری ایران‌زمین، با آثار تاریخی، بناهای قدیمی و معماری خاص و اسلامی‌اش در مرکز ایران می‌درخشد و به حدی دیدنی‌های آن زیاد و قابل تأمل است که لقب نصف جهان را از آن خود کرده‌ است. مسجدهای معروف اصفهان از بهترین‌های معماری اسلامی در این شهر به شمار می‌روند.

شهر زیبا و دیدنی اصفهان هر ساله میلیون‌ها گردشگر و علاقه‌مند به هنر معماری را به سمت خود جذب و به بهترین نحو از آن‌ها پذیرایی می‌کند. همچنین بسیاری از دیدنی‌های اصفهان از جمله سی‌وسه پل، پل خواجو، چهل‌ستون، عمارت عالی قاپو و مسجد جامع اصفهان در سازمان جهانی یونسکو ثبت شده‌‌اند. از دیگر جذابیت‌های این شهر، مساجد زیبا با معماری‌های ناب اسلامی است. با قدم‌زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های این شهر، در هر گوشه از آن مساجدی با هنر معماری ایرانی – اسلامی را مشاهده خواهید کرد. مجله یوتراوز اینجاست تا پیش از سفر به نصف جهان، «مساجد معروف اصفهان» و قابل‌توجه این شهر تاریخی را به شما معرفی کند تا به خوبی آن‌ها را بشناسید و اگر عاشق معماری سنتی و تاریخی هستید، بسته به نوع علایق خود به این مکان‌های معنوی و تاریخی سری بزنید، در حال‌وهوای معنوی این مساجد زیبا سجاده خود را پهن کنید و در شرایطی متفاوت‌تر از هر زمان و مکانی، با معبود خود راز و نیاز و توسل کنید. این شما و این مسجدهای معروف اصفهان در مجله گردشگری یومگ.

آنچه در ادامه از مسجدهای معروف اصفهان می‌خوانید:

مسجد عتیق اصفهان؛ آرامش را در لا‌به‌لای سفر خود لمس کنید

Jameh Mosque of Isfahan

با دیدن مسجد عتیق اصفهان، با ارزشمندترین کتیبه‌های تاریخی و اولین هنرمندی در سبک معماری ایرانی را به هیچ‌وجه از دست ندهید. مسجد عتیق یا «مسجد جامع» یکی از معروف‌ترین و کهن‌ترین بناهای مذهبی - تاریخی ایران است که هنر معماری ایرانی در دوره سلجوقیان را به تصویر می‌کشد. همچنین به عنوان یکی از مسجدهای معروف اصفهان شناخته شده و دلیل این شهرت، ثبت آن در لیست یونسکو به عنوان میراث جهانی است.
معماری مسجد عتیق اصفهان، با ایوان‌هایی خاص در اضلاع مختلف از سبک قدیمی اعراب فاصله گرفته و سبک جدیدی از معماری ایرانی را به رخ جهانیان کشیده است که بعد از ساخت مسجد عتیق این سبک از معماری ایرانی نه تنها کل ایران بلکه بسیاری از مساجد خارج از ایران را هم، تحت شعاع این الگوی معماری ایرانی قرار داد و باعث ثبت سبکی جدید در تاریخ معماری مسجدهای جهان شد.
در ضلع شمالی که به «ایوان درویش» معروف است، کتیبه‌هایی از دوران سلجوقی و صفوی روی گچ و آجر با خط‌هایی مختلف همچون نستعلیق و کوفی، نوشته‌هایی از آداب شرعی و فضیلت نماز حکاکی شده و به یادگار مانده ‌است، به علاوه سنگ ساعت برای اطلاع از زمان نماز نیز در این ضلع تعبیه شده ‌است. همچنین غسال‌خانه، گنبد خاکی یا خاج‌الملک نیز در این ضلع قرار دارد.
در ضلع غربی که «ایوان استاد» در آن واقع شده است، نیز کتیبه‌های دیگری از شاه طهماسب صفوی بر روی دیوار خشتی نقش بسته که این کتیبه‌های تاریخی علاوه‌بر جلوگاه بصری از لحاظ قدمت تاریخی هم بسیار ارزشمند و غنی هستند و باعث می‌شوند که این مسجد به یکی از مسجدهای معروف اصفهان تبدیل شود.
در ضلع شرقی که امروزه دروازه ورودی این بنای تاریخی است، در گذشته مدرسه مظفری قرار داشته که نوعی محل آموزشی دینی در سال 757 هجری قمری بوده و در این ضلع «ایوان شاگرد» نیز قرار دارد. در انتها، در ضلع جنوبی این شاهکار معماری هم «ایوان صاحب» و «گنبد خواجه نظام‌الملک» خودنمایی می‌کند که این گنبد سرار کتیبه از دوران سلطنت شاه طهماسب و همچنین زمان ساسانیان است.
اگر علاقه‌مند به جست‌وجو در تاریخ سلسه‌های کهن ایرانی هستید، جای‌جای این مسجد اسراری از گذشته را برای شما روشن خواهد کرد. تماشای مسجد عتیق اصفهان را از دست ندهید.
نشانی: اصفهان، خیابان مجلسی

مسجد شیخ لطف‌الله؛ قطب جذب گردشگران در اصفهان

Sheikh Lotfollah Mosque

مسجد شیخ لطف‌الله که در مشهورترین میدان شهر اصفهان، یعنی نقش جهان واقع شده است، با قدمت تاریخی دور و دراز و کاشی‌کاری‌های خیره‌کننده‌اش، به عنوان یکی از مسجدهای معروف اصفهان هرساله میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان را به چشم خود می‌بیند و با عشق پذیرای آن‌ها می‌شود.
این مسجد دقیقاً در روبه‌روی عمارت عالی قاپو قرار گرفته و می‌توانید هر دو بنای تاریخی را در یک روز از سفر خود ببینید و از تماشای شاهکارهای معماری ایرانی – اسلامی لذت ببرید.
معماری این بنا با ایده‌پردازی استاد محمدرضا اصفهانی به دیدگاه جهانیان عرضه شد و نقطه قوت این بنا کاشی‌کاری ظریف آن است که هر بیننده‌ای را مسحور خود خواهد کرد. باشکوه‌ترین بخش این شاهکار معماری، محراب مسجد است که بسیار ریز و ظریف با حکاکی‌های بسیاری کاشی‌کاری شده و سازه‌ای رنگارنگ که حاکی از هنر و ظرافت است را به وجود آورده تا چشم هر بازدیدکننده‌ای را به خود خیره کند.
اگر دیوانه‌وار به هنر معماری علاقه‌مند هستید، این مسجد را به هیچ‌عنوان از دست ندهید زیرا مسجد شیخ لطف‌الله به حدی زیبا است که مردم عام نیز واقف به درک این هنر معماری خواهند شد.
نشانی: اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان

با دیدن هنر معماری مسجد امام به ایرانی بودن خود افتخار کنید

Abbasi Great Mosque

مسجد امام که در گذشته با نام «مسجد شاه» معروف بود، یکی دیگر از بناهای مهم معماری اسلامی است که در دوران صفوی به معماری استاد محمدرضا اصفهانی ساخته و آقایان محمدرضا امامی، محمدصالح امامی، علیرضا عباس و عبدالباقی تبریزی با دست‌های هنرمندشان، کتیبه‌نگاری آن را انجام داده‌اند.
مسجد شاه به نمادی از قدرت معماری اسلامی با کتیبه‌نگاری‌ها، شعایر، ساختار طاق‌ها و کاشی‌کاری‌های شاهکارش تبدیل شده است و سرانجام به عنوان یکی از مسجدهای معروف اصفهان از آن یاد خواهد شد.
این بنا از نظر معماری بسیار غنی است و سراسر نمای نیم‌بند گنبد و خود گنبد با کاشی‌های هفت‌رنگ الوان پوشیده شده‌ است و نمایی خیره‌کننده را به بازدیدکنندگان خود هدیه می‌کند. اگر شکوه رنگ نمای ورودی مسجد برایتان به اندازه کافی جذاب نبوده، به‌طور قطع طاق‌نما و ایوان‌های متقارن، حوضچه آبی وضو و تناسب شاهانه بنا، شما را به وجد خواهد آورد.
جلوخان این مسجد رو به شمال قرار دارد و در نهایت سلیقه و دقت طراحی شده است و شما بعد از عبور از تاریکی ناگهان وارد حیاط روشن و آفتابی آن خواهید شد و نمایی بی‌نظیر و خیره‌کننده از سردر شبستان، تقدیم نگاهتان خواهد شد.
معماری مسجد شاه آن را به یکی آثار مهم تاریخ معماری ایران و همچنین یکی از مسجدهای معروف اصفهان تبدیل کرده است. از دیگر ویژگی‌های جالب این مسجد می‌توان، انعکاس صوت در گنبد اصلی را نام برد که برای گردشگران بسیار جذاب خواهد بود.
این مسجد در مجموع یک گنبد، چهار مناره، دو شبستان در دو سمت متفاوت و هفت سنگاب دارد. در انتهای سخن رک‌وراست بگوییم که اگر به این مسجد و شاهکار معماری در اصفهان سری نزنید با کوله‌باری از اندوه و پشیمانی این شهر را بدرود خواهید گفت.
نشانی: اصفهان، ضلع جنوبی میدان نقش جهان

مسجد حکیم، از دیگر شاهکارهای معماری نصف جهان

Hakim Mosque

یکی دیگر از مسجدهای معروف اصفهان که در دوره صفوی ساخته شده ‌است، مسجد حکیم یا «مسجد جورجیر» نام دارد که از ویژگی‌های منحصر به فرد آن می‌توان فقدان مناره و گنبد در این مسجد را نام برد. این مسجد دارای چهار شبستان و محراب است که از لحاظ بصری به بیان بازدیدکنندگان به قوت مسجد شاه و شیخ لطف‌الله نیست، اما از لحاظ علم معماری یکی از شاهکارهای مساجد ایرانی با سبکی خاص در دوران صفوی محسوب می‌شود.
در ضلع شمالی این مسجد کتیبه‌ای کهن شامل اشعاری در وصف مسجد در ایوان خودنمایی می‌کند و در ضلع غربی و شرقی نیز یک طاق‌نما و سه ایوان کوچک توجه تمام بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. این مسجد وسیع و غنی از معماری را در سفر خود به هیچ عنوان از دست ندهید.
نشانی: اصفهان، انتهای رنگرزان، خیابان حکیم نظامی

مسجد سید؛ بزرگترین مسجد اصفهان

Seyed Mosque

مسجد سید یکی از بناهای تاریخی نصف جهان است که در زمان قاجار ساخته شده‌ و به عنوان یکی از مسجدهای معروف اصفهان در این شهر همچنان پا برجا است. این مسجد زیبا دارای ویژگی‌های متعدد معماری ایرانی از قبیل کاشی‌کاری، گل‌دسته، شبستان‌ها و محراب است. همچنین این مسجد از لحاظ کتیبه‌های تاریخی بسیار غنی و ارزشمند است، به عنوان مثال در کتیبه ایوان غربی با خط ثلث آیاتی از سوره نور و تاریخ کاشی‌کاری حک شده ‌است. اگر عاشق تاریخ معماری هستید، حتماً این مسجد از گزینه‌های انتخابی شما خواهد بود.
نشانی: اصفهان، خیابان مسجد سید

سخن آخر

ایران یکی از غنی‌ترین کشورها از لحاظ بناهای تاریخی و آثار معماری است و بدون‌شک اصفهان از لحاظ این غنایم تاریخی بسیار ارزشمند بوده ‌است، علاوه بر ساختمان‌ها و معماری‌های خاص، دیدنی‌های این شهر مساجد حیرت‌انگیزی را نیز در قلب خود جای داده ‌است. مجله یوتراوز تعدادی از مسجدهای معروف اصفهان را با نهایت جزئیات برایتان توصیف کرده تا عاشقان بناهای تاریخی و هنر معماری اسلامی پیش از سفر به این شهر دیدنی با مساجد کهن این شهر به خوبی آشنا شوند و برای خود الویت‌بندی کنند. امیدوارم که از این مطالب نهایت استفاده را برده و این مطلب برای شما ماجراجویان تاریخ و گردشگری کاربردی باشد.

نوشته های مشابه
 • بهترین بازارهای اصفهان

  اصفهان یکی از شهرهای توریستی ایران است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را میزبانی می‌کند. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تاریخی بازارهای متنوع آن است که هر کدام به بورسی از کالاها و اجناس مختلف تبدیل شده‌اند. بعضی از این بازارها دارای قدمت زیادی هستند که معماری اصیل ایرانی در آن‌ها جلوه‌گر است و بعضی مدرن و جدید.

 • تفریحات لاکچری در اصفهان؛ از پاراگلایدینگ تا رستوران‌های لوکس و کویر‌نوردی

  تفریحات لاکچری در اصفهان، دو واژه «گران‌ترین» و «باکیفیت‌ترین»را معنا می‌کنند! اگراز عاشقان کویرنوردی و ماجراجویی هستید یا طرفدار سرو یک شام اعیانی در لوکس‌ترین رستوران‌ها هستید، یا به تفریحات ورزشی در رشته‌های گران‌قیمت، علاقه دارید خواندن این مقاله در یومگ را از دست ندهید!

 • لیست بهترین مراکز خرید اصفهان به همراه آدرس

  مراکز خرید لوکس و مدرن اصفهان جزء مکان‌هایی است که در سفر به اصفهان باید حتما به‌ آنها سری بزنید تا یک حسابی بازارگردی حسابی را در پایتخت فرهنگی کشورمان تجربه کنید. تنوع کالا و محصولات در این مراکز خرید بسیار زیاد است و شما هر آنچه که در ذهن دارید و قصد خرید آن را دارید می توانید در مراکز خرید اصفهان تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید