Isfahan souvenirs

سوغاتی‌های خوراکی اصفهان

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

اصفهان یکی از پنج شهر برتر گردشگری در ایران است که هر ساله میزبان گردشگران بسیار زیادی است که از نقاط مختلف جهان به اصفهان سفر می‌کنند تا نصف‌ جهان را تماشا کنند. بخش خوشمزه و جذاب سفر به این مقصد را سوغاتی‌های خوراکی آن تشکیل می‌دهد.

اصفهان سومین شهر پهناور در ایران است و بعد از تهران و مشهد جزو شهرهای پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. در اصفهان جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری وجود دارند که این شهر را به بهترین مقصد گردشگری در ایران تبدیل کرده‌اند. جذابیت‌های سفر به اصفهان تنها در جاذبه‌های گردشگری نیست بلکه سوغات اصفهان شهرت خاصی در بین مردم ایران دارد. سوغات این شهر شامل صنایع‌دستی و خوراکی‌های خوشمزه‌ای است که غیرممکن است به نصف جهان سفر کنید و دست‌خالی بازگردید. اصفهان را به عنوان پایتخت صنایع‌دستی در ایران می‌شناسند اما آوازه خوراکی‌ها و غذاهای خوشمزه این شهر هم در جهان پیچیده است. بخش خوشمزه سفر به اصفهان خرید گز، پولکی و سوهان است. با یوتراوز همراه شوید تا شما را با «سوغاتی‌های خوراکی اصفهان»، پایتخت فرهنگی ایران آشنا کنیم.

آنچه از سوغات خوراکی اصفهان می‌خوانید:

گز؛ سوغات مشهور اصفهان

Gaz Isfahan

گز جزو سوغات محبوب و معروف اصفهان است که هیچ‌گاه طعم لذیذ آن را فراموش نخواهید کرد. قدمت این خواراکی خوشمزه به عنوان سوغاتی مشهور اصفهان به 450 سال پیش و زمان صفویان باز می‌گردد. از همان زمان پادشاهان گز را به عنوان سوغات اصفهان به پادشاه‌هان کشورهای مختلف جهان پیشکش می‌کردند.
مهم‌ترین ماده اولیه که برای تهیه گز لازم است «گزانگبین» نام دارد. این ماده از ریشه گیاهی به نام «بته» یا «درخت گز» به دست می‌آید. ارتفاع این درخت دو متر است و در مناطق خوش آب‌وهوا و در دامنه کوه‌ها و به ویژه در مناطق بختیاری و خوانسار یافت می‌شود.
مواد دیگری که برای تهیه گز لازم است شامل پسته، شکر، مغز فندق، بادام، گلاب، سفیده تخم مرغ و گلوکز است. یک نوع گز گران‌قیمت در گذشته تهیه می‌کردند که از شیرخشت و آب هندوانه برای تهیه آن استفاده می‌شد. این نوع گز در واقع یک گز سفارشی مخصوص برای پادشاهان و افراد بلندپایه بود که به عنوان سوغات مرغوب اصفهان برای آن‌ها می‌فرستادند و در بازار اصلا چنین گزی نبود.

انواع گزهای خوشمزه برای سلیقه‌های مختلف

 • گز لقمه‌ای: ابتدا گز را تهیه می‌کنند سپس با یک دستگاه خاص آن را به قطعات منظم و همسان برش می‌دهند.
 • گز آردی: برای گز آردی ابتدا گز را به صورت گلوله مانند می‌کنند و بعد با دستگاه پرس گلوله‌های گز را به اشکال مربع و دایره در می‌آورند. در مرحله بعد گز را در بستر آرد قرار می‌دهند تا سطح چسبنده گز با آرد پوشیده شود که ماندگاری بیشتر هم برای گز ایجاد می‌شود.
 • گز سکه‌ای: این نوع گز هم شبیه گز آردی است، با این تفاوت که بعد از درست شدن، آن را به شکل سکه در می‌آورند و بسته‌بندی می‌کنند.
 • گز برشی: بعد از تهیه گز و قبل از بسته‌بندی، گز را به وسیله دستگاه‌های مخصوص به گونه‌ای برش می‌دهند که مغز داخل آن مشخص باشد و بعد بسته‌بندی می‌کنند.
 • گز با لایه‌ی شکلاتی: این مدل گز طرفداران زیادی دارد چون همراه با شکلات است. بعد از تهیه گز آن را در لایه‌ای از شکلات قرار می‌دهند تا رطوبت گز حفظ شود و همچنین ماندگاری بیشتری پیدا کند. این نوع گز طعم خاص و خوشمزه‌ای دارد زیرا همراه با پودر کاکائو یا شیر خشک است.
 • گز انگشت پیچ: اگر خوراکی‌های سفت دوست ندارد حتما گز انگشت پیچ را امتحان کنید. این نوع گز بسیار نرم و بدون مغز است که با قاشق باید این گز را نوش‌جان کنید. همچنین گز انگشت پیج مناسب افراد سالخورده است.

پولکی اصفهان؛ یک آب نبات خوشمزه

Poolaki Isfahan

یکی دیگر از سوغاتی‌های خوشمزه و معروف اصفهان پولکی است و اکثر ایرانی‌ها به خصوص اهالی اصفهان پولکی را همراه با چای نوش‌جان می‌کنند. پولکی نوعی شیرینی محسوب می‌شود که به صورت قطعات کوچک و گرد و همانند آب نبات نازک و شفاف است. ماده اصلی که برای تهیه پولکی استفاده می‌شود شیره اضافی است. در تهیه پولکی از مواد خاص دیگری هم استفاده می‌کنند تا طعم‌های خاصی مانند پسته‌ای، عسلی، کنجدی، نارگیلی، کاکائویی، نعنایی و زنجبیلی به آن بدهند.

نبات اصفهان؛ سوغات اکثر شهرهای ایران

Nabat Isfahan

نبات جزو آن دسته از خوراکی‌های خوشمزه‌ای است که در بیشتر شهرهای ایران پیدا می‌شود. نبات اصفهان هم که در سه نوع چوبی، تخته‌ای و شاخه‌ای است، جزو سوغاتی‌های خوراکی اصفهان محسوب می‌شود. عطر و طعم خاص نبات را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنید اما برای تنوع بیشتر نبات مواد دیگری هم به آن اضافه می‌کنند. انواع نبات‌های زعفرانی، زیره ای، نعنایی، دارچینی، لیمویی، آویشن و... به دست می‌آید و در فروشگاه‌های اصفهان به فروش می‌رسند.

عسل فریدونشهر؛ مرغوب‌ترین عسل ایران

Honey of Fereydunshahr

عسل فریدونشهر اصفهان جزو عسل‌های مرغوب و باکیفیت ایران است. این عسل مرغوب جزو سوغات محبوب در اصفهان محسوب می‌شود که در سراسر ایران طرفدار زیاد دارد. مهم‌ترین ویژگی مرغوبیت عسل فریدونشهر وجود گونه‌های گیاهان دارویی و عدم استفاده از کود و سم در پرورش این گیاهان است. به همین دلیل جزو عسل‌های باکیفیت در ایران شناخته می‌شود. این عسل در شهرستان فریدونشهر اصفهان به عمل می‌آید و دارای گونه‌های متنوعی است که می‌توان به عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال اشاره کرد که در فریدونشهر معروف هستند.

سوهان عسلی؛ خوراکی متفاوت در اصفهان

honey Pie Isfahan

سوهان عسلی یکی از سوغاتی‌های خوراکی اصفهان است که عطر آن در بازارهای این شهر پیچیده است. مواد اولیه برای تهیه سوهان عسلی شامل عسل، شکر، کره، آب، گلاب، زعفران دم کرده، خلال بادام و پسته می‌شود. هنگامی که در بازارهای اصفهان راه می‌روید این شیرینی خوشمزه را به شکل‌های مختلفی می‌بینید که به صورت ورقه‌ای و برش‌خورده هستند. سوهان عسلی یک سوغات خوشمزه اصفهان است که هیچگاه عطر و طعم متفاوت این شیرینی خوشمزه را فراموش نخواهید کرد.

شیرینی کرکی؛ شیرینی معروف اصفهان

یکی دیگر از شیرینی‌های معروف و سوغاتی‌های خوراکی اصفهان، شیرینی کرکی است که سوغاتی خوشمزه و محبوبی برای گردشگران به شمار می‌رود. از دلایل محبوبیت این شیرینی، طعم لطیف و لذیذ آن است. مواد تشکیل دهنده این شیرینی پرطرفدار شامل زعفران، روغن، گندم، هل و شکر ساییده شده است که هیچ‌وقت طعم خوشمزه این شیرینی فراموش نخواهید کرد.

برشتوک؛ شیرینی سنتی ایرانی‌ها

cornflakes Isfahan

برشتوک یکی دیگر از سوغات معروف اصفهان است که این شیرینی خوشمزه را می‌توانید از همه قنادی‌های اصفهان تهیه کنید. البته برشتوک جزو شیرینی‌های سنتی شهرهای مختلف در ایران است. در شهرهای مختلف ایران برشتکوک را با آرد گندم یا آرد نخودچی می پزند و در همه قنادی‌ها معمولا دو نوع برشتوک نخودچی یا برشتکوک گندم به همراه هل و پودر قند وجود دارد. بعد از طبخ برشتوک را به صورت لوزی برش می‌دهند و بسته‌بندی می‌کنند. حتما در شهر شما هم برشتوک جزو شیرینی‌های خوشمزه و قدیمی است که طعم آن را همیشه به یاد دارید. اما برشتوک اصفهان را نباید از دست بدهید.

جوز قندی، شیرینی محلی اصفهان

جوز قندی شیرینی محلی معروف اصفهانی‌ها است که در این شهر طرفداران بسیار زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده این شیرینی خوشمزه را امتحان کنید. جالب است بدانید جوز قندی گران‌ترین سوغات اصفهان است. این شیرینی خوشمزه در شهرهای دیگر ایران هم طبخ می‌شود اما طعم جوز قندی اصفهان بی‌نظیر است به همین دلیل جزو شیرینی‌ها و سوغاتی‌های گران‌قیمت در اصفهان محسوب می‌شود.
مواد اصلی این شیرینی خوشمزه یک میوه محلی است که «الگ» نام دارد که در واقع یک نوع هلو است. برای تهیه جوز قندی ابتدا پوست الگ را جدا می‌کنند بعد به جای هسته آن مغز گردوی آسیاب شده به همراه خاک قند می‌ریزند و در آخر الگ‌ها را خشک می‌کنند تا به جوز قندی خوشمزه‌ای تبدیل شود. در شهرهای دیگر ایران برای درست کردن این شیرینی محلی به جای هلو از میوه‌هایی مانند انجیر، گلابی و آلو هم استفاده می‌کنند.

شیرینی برنجی خوش عطر و طعم اصفهان

Isfahan rice sweets

یکی دیگر از شیرینی‌های معروف و خوشمزه اصفهان شیرینی برنجی است که در سفر به اصفهان به عنوان سوغات برای عزیزان خود می‌توانید خریداری کنید. البته پایتخت شیرینی برنجی کرمانشاه است اما شیرینی برنجی اصفهان هم عطر و طعم خاص خودش را دارد.
در اصفهان هم کارگاه‌های شیرینی‌پزی زیادی مشغول به طبخ شیرینی برنجی هستند و افراد ماهری این شیرینی خوشمزه را درست می‌کنند. مواد اولیه این شیرینی خوشمزه عبارتند از زعفران، آرد، تخم مرغ، برنج، گلاب و شکر ساییده شده. این شیرینی در بسیاری از شهرهای ایران طبخ می‌شود و حتی به صورت بسته‌بندی در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

سخن‌آخر

مطمئنا اصفهان یکی از مقصدهای گردشگری جذاب و زیبای ایران است که هر ایرانی برای یک‌بار هم که شده باید به اصفهان سفر کند. سوغات اصفهان به خصوص صنایع‌دستی و خوراکی‌های خوشمزه آن در بین ایرانی‌ها و گردشگران بین‌المللی مشهور هستند.

نوشته های مشابه
 • صنایع‌ دستی اصفهان: بگو اصفهان است نصف جهان

  قرن‌هاست که اصفهان سنگ بنای هنرها و صنایع ‌دستی ایران بوده است. اصلا اصفهان به خاطر صنایع ‌دستی‌اش مشهور است و به‌عنوان یک بخش مهم در صنایع دست‌ساز و نفیس به جهانیان شناخته می‌شود. مگر می‌شود در بازارهای اصفهان قدم بزنید و این همه ذوق و هنر شما را به وجد نیاورد؟ تمامی این ذوق در صنایع ‌دستی اصفهان پیاده شده است.

 • سوغات و صنایع ‌دستی مشهد

  وقتی اسم مشهد برای سفر به میان می‌آید همه از حرم امام رضا (ع) یاد می‌کنند و زیارت. اما شهر مشهد در کنار زیارت بارگاه امام هشتم (ع)، جذابیت‌های دیگری هم دارد که می‌تواند سفر به این شهر را سرشار از تجربه‌ها و خاطرات فراموش‌نشدنی کند. یکی جذابیت‌های سفر به مشهد، خرید سوغات و صنایع ‌دستی زیبا و نفیس از مشهد است.

 • فرهنگ بومی ازبکستان

  فرهنگ بومی مردم ازبکستان، یکی از فرهنگ‌‌های غنی آسیای مرکزی است که بسیاری از افراد در کشور ازبکستان به آن پایبند هستند و به آن اهمیت می‌دهند. فرهنگی که شامل زبان بومی، موسیقی، غذاهای محلی و ... نیز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید