islands of Istanbul

5 مورد از جزایر دیدنی استانبول که حیف است اگر بازدید آن را از دست بدهید

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

جزایر دیدنی استانبول، از جذاب‌ترین مناطقی است که همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. چرا شما از آنها بازدید نکنید؟ جزایری که یکی از آرامش بخش‌ترین قسمت‌های سفر را برایتان رقم می‌زنند و لذت آن را، چندین و چند برابر می‌کنند. اگر این جزایر را نمی‌شناسید، این مطلب «جزایر دیدنی استانبول» برای شما نوشته‌ شده است! بروید، بخوانید و کوله‌بار سفرتان را ببندید.

استانبول، شهری که حسابی جای خودش را در دل مردم ایران باز کرده‌ است و به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقصدهای گردشگری در دنیا نیز شناخته می‌شود. در واقع، همه چیز در استانبول، دست به دست هم می‌دهند تا یکی از بی‌نظیرترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید. فرقی نمی‌کند در این شهر، به دنبال خرید باشید یا بازدید از جاذبه‌های طبیعی، باستانی، مذهبی، یا حتی تفریحات آبی و گشت‎‌وگذار در خیابان‌ها، در هر صورت، جایی برای دیدن وجود دارد. در این بین، یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر که این روزها، پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است، «جزایر دیدنی استانبول» است. جزایری که حیف است در این سفر، از آنها بازدید نکنید. بنابراین اگر می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک به استانبول سفر کنید، جزایر دیدنی استانبول را بشناسید و با ویژگی‌ها و جاذبه‌های هر کدام آشنا شوید، جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. به خواندن ادامه دهید و یوتراوز را تا انتهای این مطلب، همراهی کنید:

آنچه از جزایر دیدنی استانبول در ادامه می‌خوانید:

چرا باید از جزایر دیدنی استانبول، بازدید کنیم؟

آیا می‌دانستید، جزایر استانبول به جزایر 9 گانه پرنس مشهور هستند؟ داستان جالبی پشت پرده این جزیره‌ها وجود دارد. در گذشته‌ها، زمان امپراطوری بیزانس و ترکان اتومان، اگر شاهزاده‌ها با قوانین و سیستم تاج و تخت آن زمان به مشکل می‌خوردند، به این جزیره‌ها تبعید می‌شدند. این در حالی است که جزایر دیدنی استانبول، این روزها، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر شده ‌است و گردشگران زیادی بازدید از آنها را در برنامه یک روز از سفرشان قرار می‌دهند.
یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این جزایر آن است که هیچ‌گونه ماشینی در آنها رفت‌وآمد ندارد. در واقع، برای رفت‌وآمد در آنها از اسب و درشکه استفاده می‌شود. همین موضوع، می‌تواند لذت این بازدید را برایتان چندین و چند برابر کند. اما این انتهای ماجرا نیست! آرامش جزایر دیدنی استانبول، طبیعت سرسبز، بکر و دست‌نخورده آنها، دریای بیکران، کشتی‌های تفریحی، صدای نعل اسب‌ها و … همه و همه تنها بخش کوچکی از زیبایی‌های این مناطق هستند. به‌طورکلی، اگر بخواهیم، جزایر دیدنی استانبول را خلاصه توصیف کنیم، می‌گوییم، در سفرتان به استانبول، تحت هیچ شرایطی بازدید از این جزایر را از دست ندهید. به‌خصوص اگر در بازدید از  استانبول در فصل بهار، مورد توجه شماست.

جزایر استانبول ترکیه را بشناسید

پیش از آنکه بخواهیم جزایر دیدنی استانبول را معرفی کنیم، خوب است با آنها بیشتر آشنا شویم. در بین جزایر 9 گانه استانبول، جزیره پرنس، بزرگترین آن است که 9 جزیره کوچک را در دل خودش جای داده ‌است. از این 9 جزیره، یکی از آنها خصوصی، 4 مورد نظامی و 4 جزیره باقی‌مانده، تفریحی هستند که می‌توانید برنامه بازدید از آنها را در سفرتان قرار بدهید.جمعیت این 4 جزیره تفریحی روی هم رفته، چیزی در حدود 20 هزار نفر است. جالب است بدانید، ایرانیانی هم در پرنس، مشغول کار و گذراندن زندگی‌شان هستند.
از آنجایی‌که هیچ‌گونه ماشینی در این جزایر دیدنی استانبول، رفت‌وآمد ندارد، اگر می‌خواهید به دور از شلوغی‌های شهر باشید و برای چند ساعت هم که شده آرامش را از ته دل، حس کنید، به جزایر استانبول بروید و اما، یکی از مهمترین سوالاتی که به احتمال زیاد ذهنتان را درگیر کرده ‌است، آن است که کدام یک از این جزایر را برای بازدید انتخاب کنیم؟ در ادامه، مفصل‌تر درباره هر کدام صحبت می‌کنیم و بنا به سلیقه‌تان، هر کدام را که دوست دارید، انتخاب می‌کنید.

جزیره بورگاز آدا استانبول (Burgaz Island)

Burgaz Island

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به طبیعت‌گردی و گشت‌وگذار در رستوران‌ها علاقه دارید، به جزیره بورگاز آدا استانبول بروید. بورگاز ادا، از جزایر دیدنی استانبول است تنها دو کیلومتر طول دارد. امکان تجربه انواع تفریحات مانند کافه‌گردی، نوش‌جان کردن خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه، خرید سوغاتی، تماشای غروب بکر جزیره، ماهیگیری، دوچرخه‌سواری، درشکه‌سواری، استفاده از استراحتگاه‌های ساحلی، عکاسی و خلاصه هرآنچه از تفریحات استانبول بخواهید را برایتان فراهم کرده‌ است. بنابراین هر چیزی که از یک سفر لذت‌بخش می‌خواهید را در جزیره بورگاز آدا استانبول، می‌توانید پیدا کنید.

جزیره پرنس استانبول (Princes’ Island)

 carriage ride on Princes’ Island

اگر به دنبال مشهورترین مورد در بین جزایر دیدنی استانبول، می‌گردید، پس به جزیره پرنس بروید. جزیره پرنس، که بزرگترین جزیره استانبول هم هست، همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خوش شانسی است که می‌خواهند در این منطقه، خوش‌گذرانی کنند. چرا شما، جزو یکی از آنها نباشید؟
یکی از بهترین تجربه‌هایی که توصیه می‌کنیم، در استانبول داشته باشید، نوش‌جان کردن خوردنی‌ها و غذاهای خوشمزه ترکی در قلب استانبول است.خوشبختانه، جزیره پرنس دارای انواع کافه‌ها و رستوران‌ها است که با سرو انواع خوردنی‌های متنوع نظیر بستنی‌های خوشمزه، بستنی‌های سنتی، نان‌ها گرم و برشته، نوشیدنی‌های محلی، غذاهای محلی و … ، حسابی از خجالت تان در می‌آید.
جدا از این شکم‌گردی، مناظر فوق‌العاده این جزیره، کوچه‌های سنگفرش شده‌اش، استراحتگاه‌های چتری برای تماشای طلوع و غروب آفتاب، تماشای آواز مرغان دریایی و … همه و همه دلایلی برای محبوبیت این جزیره در بین گردشگران و مردم ترکیه به شمار می‌روند. یکی دیگر از بهترین تجربه‌هایتان در جزیره پرنس استانبول، خرید مقرون به‌صرفه است. در واقع هر چیزی که بخواهید، از جان مرغ تا شیر آدمیزاد در این جزیره پیدا می‌شود و بزرگترین نقطه قوت خرید از این جزیره، قیمت‌های پایین آن است. پس اگر برای خرید در استانبول به این شهر سفر می‌کنید، جزیره پرنس می‌تواند پیشنهاد خوبی برایتان باشد.
تفریحات جزیره پرنس استانبول چه هستند؟ شرط می‌بندیم، در این جزیره، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفرتان را سپری کنید. بدین منظور می‌توانید از انواع تفریحات مانند قدم‌زدن در کوچه‌ها، درشکه‌سواری، دوچرخه‌سواری، رستوران‌گردی، کشتی‌های تفریحی بهره ببرید و لحظه لحظه این سفر را سرشار از لذت کنید.

جزیره بویوک آدا استانبول (Büyükada)

 Büyükada

یکی دیگر از جزایر دیدنی استانبول که جزوی از جزیره پرنس به‌شمار می‌آید و شهرت خاص خودش را دارد، بویوک آدا است. این جزیره، در گذشته جدا از آنکه محلی برای تبعید بوده ‌است، به عنوان محلی برای مراسم‌ها و مناجات‌های مذهبی هم به کار می‌رفته‌ است.
مراسم‌های مذهبی، همه چیز درباره این جزیره نیست! این جزیره، علاوه بر این موارد، محلی برای تفریح یونانیان و یهودیانی بوده‌ است که در استانبول اقامت داشته‌اند. همچنین، جالب است بدانید رهبر انقلاب شوروی یعنی لئون تروتسکی در این جزیره به مدت 4 سال تبعید بوده و زندگی می‌کرده ‌است. اکنون، محل زندگی او به موزه‌ای تبدیل شده که در بازدید از جزیره بویوک آدا استانبول، می‌توانید آن را هم ببینید.
از دیگر دیدنی‌های جذاب این جزیره می‌توان به کلیسایی اشاره کرد که ارتفاع آن بسیار بلند است. به گونه‌ای که اگر بر فراز آن قرار بگیرید، به راحتی می‌توانید تمامی منظره جزیره و نمای شهر استانبول را از آن بالا تماشا کنید. بنابراین همان‌طور که حدس زده‌اید، منظره بی‌نظیری در این کلیسا انتظارتان را می‌کشد.
و در آخر، درست مانند جزیره پرنس، در جزیره بویوک آدا استانبول هم رستوران‌ها و کافه‌های زیادی وجود دارند که با سرو انواع خوردنی‌های خوشمزه، می‌توانند لذت سفرتان را چندین و چندبرابر کنند.
همچنین، از جمله تفریحات این جزیره می‌توان به رستوران‌های سنتی، عکاسی، دوچرخه‌سواری، درشکه‌سواری، خرید از فروشگاه‌ها و … اشاره کرد. این جزیره از مقصدهای عالی برای سفر ماه عسل به استانبول است. 

جزیره هیبلی آدا استانبول (Heybeliada)

Heybeliada beach

جزیره هیبلی آدا، یکی دیگر از بهترین گزینه‌های پیش رویتان در بین جزایر دیدنی استانبول است که زیبایی‌ها آن، زبانبزد گردشگران است. جدا از جذابیت‌های توریستی این جزیره، می‌توان به مدرسه‌ای در آن اشاره کرد که یکی از آثار تاریخی در زمینه علوم دینی است و ارزش دیدن هم دارد. این مدرسه، همه‌روزه پذیرای تعداد زیادی از فرهنگ دوستان است که می‌خواهند ارزشمندترین بناهای استانبول را ببینند. علاوه بر این مدرسه، می‌توانید از کلیسای جزیره دیدن کنید و در کنار آن، به بازدید از آرامگاه سفیر انگلستان یعنی ادوارد بارتون هم بروید.
در آخر، از مهمترین ویژگی‌های این جزیره که شما را ترغیب برای بازدید می‌کند، طبیعت بکر و دست‌نخورده آن است. در جزیره هیبلی آدا استانبول، انواع درختان پربار، منظره‌های فوق‌العاده و آرامشی تکرارنشدنی، منتظرتان هستند.

جزیره کینالی آدا استانبول (Kınalı island)

Kınalı island facilities

جزیره کینالی آدا هم مانند بقیه موارد، بخشی از جزیره پرنس هستند که امکان بازدید را برایتان فراهم کرده‌اند.جزیره کینالی که یکی از جزایر دیدنی استانبول به‌شمار می‌آید، پر از خانه‌هایی است که نماهایشان با انواع گل‌های بهاری، آراسته شده‌اند. اگر می‌خواهید بیشتر از یک روز از سفرتان را به بازدید از این جزیره‌ها اختصاص دهید، خوب است در جزیره کینالی آدا استانبول اقامت داشته باشید. این جزیره، یکی از بهترین مناطقی است که می‌توانید در آن سکونت داشته باشید؛ چراکه انواع امکانات رفاهی مانند فروشگاه‌ها خرید خوراکی، محل اقامت، خانه‌های دنج و نقلی و … در آن فراهم شده‌ است.
اگر این جزیره را برای گشت‌وگذار انتخاب می‌کنید، بازدید از ساحل آیازما آن را فراموش نکنید. این ساحل، دارای استراحتگاه‌هایی چتری است که به راحتی می‌توانید آنجا بنشینید و آرامش دریا را راهی وجودتان کنید. همچنین، اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تماشای آثار باستانی و تاریخی، شما را به وجد می‌آورد در جزیره کینالی آدا استانبول، به آرامگاه و صومعه هریس تورس بروید.

سخن آخر:

و در آخر، باید بگوییم سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب، صرف کردید. این هم سیر تا پیاز جزایر دیدنی استانبول! اکنون که با هرکدام از آنها و ویژگی‌های جذابشان آشنا دید، انتخابتان برای بازدید کدام مورد است. پیشنهاد می‌کنیم از سواحل استانبول هم دیدن کنید. راستی! آیا تجربه‌ای از سفر به این جزایر دارید؟ در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان مجله گردشگری یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • سری به بازارهای محلی استانبول بزنیم

  در سفر به استانبول خریدکردن و گشت‌وگذار در بازارهای سنتی و مدرن جزو تفریحات جذاب محسوب می‌شود. مراکز خرید مدرن و لوکس زیادی در استانبول وجود دارند که می‌توانید در بهترین برندها را در آن‌جا پیدا کنید اما در کنار مراکز خرید لوکس، بازارهای محلی استانبول هم برای گردشگران جذابیت دارند.

 • بهترین مراکز خرید استانبول برای ایرانیان

  شهر استانبول در کشور ترکیه در حال‌حاضر جزو بهترین مقاصد گردشگری در جهان است و هرساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان میزبانی می‌کند. یکی از دلایل شهرت استانبول وجود بهترین و به‌روزترین مراکز خرید در این شهر است.

 • 10 مسجد معروف استانبول

  استانبول از جمله شهرهایی است که هرساله، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی شهر استانبول، جلوه بسیار زیبایی به این شهر بخشیده‌اند. و مسجدهای معروف استانبول از نمادهای این شهر به شمار می‌روند.