Istanbul Archaeological museums
موزه باستان‌شناسی استانبول؛ گنجینه‌ای غنی در اولین موزه‌ی شهر استانبول

موزه باستان شناسی استانبول کجاست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

استانبول شهری با مکان‌های دیدنی بسیار است. هر طرفش را که بنگرید نشانی از تاریخ امپراطوری عثمانی را خواهید یافت. حتی اگر از تفریحات استانبول هم یادی نکنیم، بسیاری از گردشگران به شوق قدم‌زدن در میان بناهای تاریخی به این شهر سفر می‌کنند. کافی است در میان خیابان‌ها و کوچه‌هایش قدم بزنید تا با این راویان تاریخ بیشتر آشنا شوید.

استانبول همیشه یکی از پربازدیدترین مقاصد سفر برای ایرانیان بوده و هست؛ از جاذبه‌های بسیار زیاد تاریخی گرفته تا مراکز تفریحی استانبول دلیلی برای انتخاب این مقصد همیشگی است. استانبول را ازآن‌جهت که موزه‌های بسیار دارد شهر موزه‌ها هم می‌نامند. از موزه‌های تاریخی گرفته تا فرهنگی و ... که در این میان موزه باستان‌شناسی استانبول، یکی از بهترین گزینه‌ها برای گردشگرانی است که زمان کافی برای بازدید از همه اماکن تاریخی و باستانی این شهر را ندارند. اگر مایل هستید اطلاعاتی در مورد تاریخ کشور ترکیه بدانید، در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا گشتی در موزه باستان‌شناسی این شهر بزنیم.

آنچه در این مقاله از موزه‌ باستان‌شناسی استانبول می‌خوانید:

آشنایی با موزه باستان‌شناسی استانبول

entrance of Istanbul Archaeological museum

موزه باستان‌شناسی استانبول؛ بزرگ‌ترین موزه باستان‌شناسی در ترکیه است و یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. آثار ارزشمندی از آشوری‌ها، بابلی‌ها، مصری‌ها، رومی‌ها و یونانی‌ها در این موزه وجود دارد و این موزه یکی از پرطرفدارترین موزه‌ها در استانبول ‌است. این موزه در منطقه امینونو و در نزدیکی کاخ توپکاکی در محله فاتیح واقع شده ‌است. 

موزه باستان‌شناسی استانبول در محله‌ای تاریخی قرار گرفته که از بهترین محله‌های استانبول است و شما را با تاریخ و سبک زندگی رومی‌ها و بیزانسی‌ها آشنا خواهد کرد. در موزه باستان‌شناسی استانبول می‌توان فهرستی کامل و بی‌نقص از آثار تاریخی و هنری دوره‌های مختلف شامل؛ دوره باستان، دوره اسلامی و به‌ویژه امپراتوری عثمانی و شرق باستان را بازدید کرد. این موزه یکی از سازه‌های برجسته در استانبول به سبک نئوکلاسیک است و تعداد زیادی شیء از دوره‌ها و تمدن‌های مختلف تاریخ جهان در آن نگهداری می‌شود.

آشنایی با معماری موزه باستان‌شناسی استانبول

این موزه سبکی یونانی دارد و نمای بیرونی آن از طرح تابوت اسکندر و زنان عزادار الهام گرفته شده است. در موزه باستان‌شناسی استانبول که در ساختمان اصلی دایر است، بیش از یک‌میلیون قطعه‌ی با ارزش نگهداری می‌شود که تاریخ و تمدن دوره‌های مختلف جهان را به معرض بازدید دارد. این موزه که در سال 1811 میلادی به‌وسیله‌ی عثمان حمدی بنانهاده شده‌ است، بنایی نسبتا تاریخی دارد و در دوطبقه نیمه‌مستقل ساخته شده ‌است. در طبقه دوم موزه باستان‌شناسی استانبول آثار آناتولی، بین‌النهرین، مصر و عربی در معرض نمایش قرار دارد. ستون پادشاه اکد نارامسین، تفاهم‌نامه قادس و مجسمه زنجیرلی از آثار بسیار نادر و نفیس در این موزه هستند. در این موزه آرشیو تابلت و همچنین 75000 نوشته میخی نگهداری می‌شود.

آشنایی با بخش‌های مختلف موزه‌ باستان‌شناسی استانبول

مجموعه موزه‌های باستان‌شناسی استانبول از سه موزه‌ی باستان‌شناسی، موزه هنرهای اسلامی و ترکی و موزه شرق باستان تشکیل شده است. هرکدام از این موزه‌ها متعلق به یک دوره تاریخی خاص هستند، این تقسیم‌بندی به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا بخش دلخواه خود را بیابند و از آن دیدن کنند. در این موزه میلیون‌ها شیء عتیقه نگهداری می‌شود و غنی‌ترین کلکسیون‌های تاریخی جهان را می‌توان در آن دید. در ادامه یوتراوز بخش‌های مختلف موزه را به شما معرفی می‌کند.

بخش باستان‌شناسی:

بخش باستان‌شناسی در ساختمان اصلی واقع‌ شده ‌است و در سمت چپ ساختمان قرار دارد. مجموعه‌ای از اشیاء باستانی که متعلق به دوره پیش از اسلام و همچنین حکومت عثمانی هستند در این بخش نگهداری می‌شوند.

بخش شرق باستان:

magnificent coffin of Alexander

این موزه روبه‌روی موزه باستان‌شناسی قرار گرفته ‌است و مجموعه‌ای از تندیس‌ها و تابوت‌های کهن را در خود جای داده ‌است. اگر به تاریخ استانبول علاقه‌مند هستید موزه شرق باستان بهترین گزینه برای شما است. «تابوت‌ باشکوه اسکندر» و «زنان عزادار» دو نمونه شگفت‌انگیز از آثار این مجموعه هستند که در واقع الهام‌بخش نمای این ساختمان بوده‌اند. در این موزه می‌توانید صحنه‌هایی از زندگی اسکندر کبیر را به‌صورت زنده و 3D مشاهده کنید. این موزه یکی از جذاب‌ترین موزه‌های دنیا است. این ساختمان در قدیم به‌عنوان دانشگاه هنرهای زیبا در ترکیه مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

بخش هنرهای اسلامی:

موزه هنرهای اسلامی را عمارت کاشی‌کاری شده نیز می‌نامند. این موزه که توسط سلطان محمد فاتح در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده ‌است، عمارتی زیبا در دل موزه باستان‌شناسی استانبول است. کاشی‌های دوره سلجوقیان، کاشی‌های دوره آناتولی، ظروف مسی حکاکی شده، کتیبه‌های تاریخی و دوره عثمانی‌ها ازجمله مواردی است که در این موزه نگهداری می‌شوند. این کاشی‌ها که از زیباترین دیدنی‌های استانبول هستند، قدمتشان به اواخر قرن دوازده میلادی تا بیستم باز می‌گردد. کاشی‌های ایزنیک که زمانی نفیس‌ترین کاشی‌های دنیا بودند در این مجموعه نگهداری می‌شوند. آثار به‌جامانده از حکومت عثمانی، مانند قرآن و نفایس دیگر نیز در این بخش قرار دارد. این موزه کمی کوچک‌تر از موزه‌های دیگر است.

موزه باستان‌شناسی استانبول چه امکاناتی دارد؟

sculptures of the Istanbul Archaeological Museum

یک گالری و یک باغ در این موزه قرار دارد. در گالری موزه باستان‌شناسی، علاقه‌مندان می‌توانند با تاریخ سلسله حکومت عثمانی، روایت‌ها و افسانه‌های تاریخی این دوران آشنا شوند. درواقع این گالری، داستان شهر را از افسانه تا پیدایش عصر عثمانی توصیف می‌کند. باغ‌موزه باستان‌شناسی، همان باغی است که درگذشته متعلق به شاهان عثمانی بوده ‌است. گل‌های رنگارنگ و پل‌های چوبی در این باغ سرسبز، آن را به استراحتگاهی مناسب بعد یک موزه گردی دل‌چسب تبدیل کرده‌اند. یک فروشگاه کوچک سوغاتی و یک کتاب‌فروشی کوچک نیز در این موزه وجود دارد.

چگونه به موزه باستان‌شناسی استانبول برویم؟

موزه باستان‌شناسی استانبول در منطقه تاریخی سلطان احمد و در قلب بخش اروپایی استانبول واقع شده است و از آنجایی‌که این موزه نزدیک به کاخ توپکاپی واقع شده، دسترسی به آن برای گردشگران بسیار آسان شده‌ است. می‌توانید از مترو، اتوبوس یا تراموا برای رسیدن به موزه باستان‌شناسی استفاده کنید؛ اما بهترین و ارزان‌ترین راه برای رسیدن به این موزه استفاده تراموا است. 

می‌توانید سوار تراموای کاباتاش شوید و در ایستگاه گل‌خانه پیاده شوید. در کمتر از چند قدم به موزه خواهید رسید. حتما برای بازدید از موزه‌های مختلف در این شهر برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه از کارت موزه استانبول استفاده کنید. کارت موزه مخصوص یک نفر است و پنج روز اعتبار دارد. بلیط موزه برای کودکان زیر 12 سال در استانبول رایگان است. کارت موزه را می‌توانید اینترنتی یا در همان محل موزه خریداری کنید.

چه زمانی برای بازدید از موزه باستان‌شناسی استانبول مناسب است؟

در هر ساعتی از روز و در هر فصلی از سال می‌توانید همراه خانواده یا دوستان خود به بازدید این موزه بروید و لذت ببرید. با این‌حال بهترین فصل سفر به استانبول بهار و پاییز است که می‌توانید در کنار این موزه از دیگر جاذبه‌های استانبول هم دیدن کنید. مدت‌زمان بازدید از این موزه بین ۲ تا ۳ ساعت است.

آشنایی با جاذبه‌های نزدیک موزه باستان‌شناسی استانبول

monuments outside the Istanbul Archaeological Museum
 • پارک مشهور گولهانه در فاصله‌ی کمی از این موزه‌ قرار دارد.
 • کاخ توپکاپی یکی دیگر از جاذبه‌های معروف استانبول است که در نزدیکی موزه باستان‌شناسی قرار گرفته ‌است. این کاخ محل سکونت سلاطین عثمانی بوده‌ و درواقع دومین کاخ عثمانی است که در استانبول بنا شده ‌است.

موزه باستان‌شناسی استانبول در بخش اروپایی استانبول و در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گولهانه قرار دارد. این موزه در محله سلطان احمد واقع شده و توسط موزه‌ها و مکان‌های تاریخی و هتل‌ها احاطه شده است.


نوشته های مشابه
 • 10 مسجد معروف استانبول

  استانبول از جمله شهرهایی است که هرساله، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و مذهبی شهر استانبول، جلوه بسیار زیبایی به این شهر بخشیده‌اند. و مسجدهای معروف استانبول از نمادهای این شهر به شمار می‌روند.

 • دیدنی‌های استانبول در بهار

  یکی از مهم‌ترین اصولی که پیش از سفر نیاز به برنامه‌ریزی جدی دارد انتخاب زمان و فصل مناسب برای سفر به کشور مقصد است، که این انتخاب به شرایط جوی، آب‌وهوا و آداب و رسوم آن کشور مرتبط است، البته گزینش این موضوع کاملاً بر مبنای سلیقه شماست و گاهی شما می‌خواهید در بازه زمانی خاصی برای فستیوال یا جشنواره به کشوری سفر کنید یا تعطیلات کریسمس خود را در مقصدی مشخص بگذرانید که در این حالت الویت‌بندی کاملاً متفاوت از بازه طلایی آب‌وهوایی کشور مقصد خواهد بود.

 • جاهای دیدنی قسمت اروپایی استانبول

  استانبول به عنوان شهری پر از جاذبه‌های توریستی و لوکیشن‌های گردشگری آینه‌ای است از سراسر کشور ترکیه، که این کشور را به تمامی بازدیدکنندگان بازتاب می‌کند و به عنوان قلب گردشگری ترکیه می‌تپد. اما بسیاری از گردشگران سفر می‌کنند تا تنها «جاهای دیدنی قسمت اروپایی استانبول» را تماشا کنند.