travel by Train

مزایا و معایب سفر با قطار

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...

شاید نیاز باشد تا قبل از آنکه بخواهیم سفر با قطار را تجربه کنیم، با برخی از مزایا و معایب، ویژگی‌ها، امکانات و نکات مربوط به این سفر آشنا شویم. در این صورت است که انتخابی بهتر و درست‌تر خواهیم داشت.

هر وسیله‌ای در این کره‌‌ی خاکی ویژگی‌هایی دارد که هرکدام از آن‌ها از جهتی خوب و از جهتی بد هستند. مثال نزدیک به این مسئله را می‌توان فضای مجازی و تلفن‌های همراه در نظر گرفت که از طرفی استفاده‌های بسیاری از آن‌ها می‌شود و از طرفی دیگر اگر مراقب نباشم و مواظبت نکنیم، ممکن است اسیر آن شده و به آن اعتیاد پیدا کنیم که این بد است. بگذریم؛ برویم سراغ آنچه قرار است تا در این مطلب بررسی کنیم. همه‌ی ما با قطار آشنایی داریم و می‌دانیم قطار چیست، اما آیا به همان اندازه که از قطار می‌دانیم، با مزایا و معایب و نکات مربوط به سفر با قطار آشنا هستیم؟ برخی افراد جوابی برای این سوال ندارند و برخی دیگر نه‌تنها یک جواب که چند جواب به این سوال می‌دهند. حال در این مطلب یوتراوز قصد دارد تا شمارا با برخی ویژگی‌های سفر با قطار آشنا کنیم که کمتر کسی از آن خبر دارد.

آنچه درباره سفر با قطار می‌خوانید:

مزیت‌های سفر با قطار

train coupe

قبل از هر چیز بهتر است با مزیت‌های سفر با قطار آشنا شویم چون به‌هرحال قطار به‌عنوان یکی از پر تقاضاترین وسایل حمل‌ونقل همیشه در دسترس ما قرار دارد. پس بهتر است مزیت‌های سفر با آن را بدانیم.

آرامش به سبک قطار

ازجمله مزیت‌هایی که قطار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل دارد آن است که آرامش بیشتری را در آن تجربه می‌کنیم. درصورتی‌که در هواپیما جای کمتری برای نشستن، منع آمدوشد، چاله‌های هوایی، فشار هوا و ... ممکن است سبب سلب آرامش ما شود. یا اتوبوس به شکل دیگری مثل عبور از ‌پیچ‌وخم‌های بسیار، دست‌اندازها و طولانی بودن مسیر آرامش ما را بر هم می‌زند؛ اما در قطار چنین چیزهایی وجود ندارد یا اگر هم وجود داشته باشد به‌قدری کم است که حتی به چشم ما نمی‌آید. در قطار جا برای نشستن مناسب است، تخت وجود دارد، امکان رفت‌وآمد مهیا است و بسیاری مزیت دیگر.

خوابیدن در قطار

sleeping on the train

یکی از مواردی که در قطار امتیازی ویژه به‌حساب می‌آید آن است که این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید به‌راحتی بخوابید و خوابی آرام را تجربه کنید. خوابیدن در قطار بی‌شباهت به خوابیدن بر روی تخت و آن‌هم در خانه نیست. درواقع تخت‌خواب در قطار امتیازی ویژه برای آن به‌حساب می‌آید. درصورتی‌که این ویژگی و امتیاز را در سایر وسایل حمل‌ونقل نمی‌بینیم که اگر هم باشد خیلی کم است و با هزینه‌های گزاف قابل‌استفاده است.

هزینه‌ی کم سفر با قطار

ازجمله مزیت‌های قطار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل همچون هواپیما، هزینه‌ی کم سفر با آن‌ها است. البته این هزینه را باید با توجه به خدمات و امکانات قطار در نظر بگیرید. درواقع قطار و مخصوصاً قطارهای شیک و مجلل، امکانات و خدماتی دارند که کمتر آن را در سایر وسایل حمل‌ونقل می‌بینیم. مثلاً برخی از قطارها حمام و رستوران دارند که در نوع خودش جالب‌توجه است.

چیزی به اسم محدودیت بار کمتر وجود دارد

از مزایای دیگر قطار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل آن است که در سفر با قطار چیزی به اسم محدودیت بار نداریم. منظور چیست؟ اگر تجربه‌ی سفر با هواپیما را داشته باشید، حتماً مشاهده کرده‌اید که برای حمل بار محدودیت‌های وزنی وجود دارد. مثلاً وزن بار نباید از 20 کیلوگرم بیشتر شود درحالی‌که چنین چیزی را در قطار تجربه نخواهید کرد. درواقع چیزی به اسم محدودیت بار در قطار، حداقل با این وزن وجود ندارد. البته بهتر است شرایط کوپه و هم‌سفران خود را هم در نظر بگیرید.

بهتر در دسترس شما قرار دارد

در میان سایر وسایل حمل‌ونقل، راه دسترسی به قطار آسان‌تر است. چراکه به‌طور مثال فرودگاه در هر شهری وجود ندارد؛ اما بااین‌حال، دسترسی به‌قطار در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ امکان‌پذیر است و برخلاف فرودگاه و ترمینال که در ابتدا و یا انتهای شهرها یا حتی در خارج از شهر قرار گرفته‌اند، ایستگاه قطار و به‌نوعی راه‌آهن در مرکز شهر و داخل شهر قرار دارد.

زیاد معطل نمی‌شوید

chair car train

معطل شدن در سفر با وسایل مختلف ازجمله هواپیما و اتوبوس، از سری عواملی است که عموماً به دلایل مختلفی مانند نقص فنى، تأخير و ... اتفاق می‌افتد. به همین علت مدتی را باید منتظر حل این مسئله بود تا بعد از حل آن بتوان حرکت کرد؛ اما اگر قرار باشد برای سفر از قطار به‌عنوان وسیله‌ی سفر بهره ببرید، احتمالاً شرایط بهتری را تجربه خواهید کرد. درواقع قطار نسبت به سایر وسایل، کمتر دچار تاخیر می‌شود. البته بد نیست بدانید که معطلی و تأخير ممکن است برای هر وسیله‌ای رخ دهد که کاملاً درست است؛ اما حرف ما این است که با توجه به در نظر گرفتن این موضوع به این نتیجه خواهیم رسید که معطل شدن، در سفر با قطار کمتر است.

سفر با قطار چه عیب‌هایی دارد؟

همانند هر وسیله‌ی دیگری قطار هم عیوبی دارد که باید نسبت به آن اطلاع پیدا کنیم. درست است که قطار مزایای بسیاری دارد اما این بدان معنا نیست و نخواهد بود که از عیوب آن نیز چشم‌پوشی کنیم. در ادامه برای شنیدن عیوب قطار همراه یوتراوز باشید.

سردرگمی در برنامه‌ها

اگر بار اولتان باشد که قصد سفر با قطار را داشته باشید، ممکن است با برنامه‌ی سفری که شرکت ارائه می‌دهد، دچار مشکل و سردرگمی شوید؛ که این عیب به‌نوبه خود لازم است تا موردتوجه و دقت شما نیز قرار گیرد.

هم‌سفر بودن با افرادی که نمی‌شناسید

از معایب سفر با قطار این است که هیچ اطلاعاتی از هم‌سفران خود ندارید، شاید بپرسید که این موضوع درباره هواپیما و اتوبوس هم صدق می‌کند اما واقعیت این است که در سفر با قطار قرار است زمانی طولانی را با افرادی در یک کوپه سپری کنید که هیچ شناخت و اطلاعاتی از آن‌ها ندارید.

نداشتن تهویه مناسب

برخی قطارها سیستم تهویه مناسبی ندارند و بوی سیگار در تمام مدت سفر برایتان آزاردهنده خواهد بود. متاسفانه این مشکل در قطارهای ایران زیاد دیده می‌شود.

ویژگی‌های سفر با قطار که کمتر کسی می‌داند

سفر کردن با قطار ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر وسایط حمل‌ونقل متمایز می‌کند. حالا که با مزایا و معایب سفر با قطار آشنا شده‌اید بد نیست درباره این ویژگی‌های متمایزکننده هم بیشتر بدانید. شاید این موضوع به تصمیم نهایی شما برای سفر با قطار کمک کند.

حمل توشه‌ی سفر با قطار؛ ویژگی که ممکن است تا الان از آن بی‌خبر بوده باشید

یکی از مهم‌ترین خدمات قطار که عموماً افراد قابل‌توجهی از آن بی‌اطلاع‌اند، حمل وسایل و توشه‌ی سفرشان همراه با قطار است. زمانی که قصد سفر با قطار را داریم، فکر می‌کنیم که باید تمام وسایل همراه خود را با خود به داخل کوپه ببریم، گرچه این‌طور نیست؛ یعنی اگر هم بوده است، الآن دیگر این‌طور نیست و این امکان وجود دارد که همانند سفر با هواپیما که وسایل خود را به قسمت بار می‌سپارید، وسایل اضافی خود را به بخش توشه‌ی قطار بسپارید. البته باید به خاطر داشته باشید که بار تحویلی شما نباید بیشتر از 200 کیلوگرم وزن و ابعادی بیش از 2 متر داشته باشد.

سواری روی قطار؛ ویژگی دیگر قطارها، حمل خودرو است

car transport by train

نکته‌ی جالب دیگری که قطارها دارند و شاید کمتر کسی از آن اطلاع داشته باشد آن است که می‌توانند خودروی شمارا با خود حمل کنند. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید مثلاً مسیر مشهد تا تهران را بدون آنکه نیاز باشد پول بنزین و ریسک جریمه را به جان بخرید، راحت در کوپه نشسته و خودروی خود را همراه خود به سفر ببرید و پس از رسیدن به مقصد آن را تحویل بگیرید و از آن استفاده کنید.

مایکروفر؛ امکانی ویژه برای گرم کردن غذا

ازجمله موارد دیگری که ویژگی خاص برخی قطارها محسوب می‌شود، کوپه‌های دارای مایکروفر است؛ و این یعنی امکان گرم کردن مواد غذایی یا به معنای دیگر اگر به‌طور مثال ازجمله افرادی باشید که کمتر اهل غذای بیرون هستند، این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که غذای خانگی خود را با خود برده و در قطار و در کوپه خودتان گرم‌کنید و میل بفرمایید. می‌توانید از مهمان‌دار دراین‌باره کمک و راهنمایی بخواهید.

فیلم ببینید و موسیقی گوش دهید

از سری ویژگی‌هایی که برخی قطارها دارند و می‌توان از آن بهره برد و استفاده کرد آن است که این امکان برای شما فراهم است تا بتوانید داخل کوپه خود فیلم ببینید و موسیقی گوش دهید. البته شایان‌ذکر است که چنین امکانی برای تمام قطارها وجود ندارد و اغلب در قطارهای چهار ستاره و یا پنج ستاره است که دیده می‌شود.

رستوران روی ریل؛ حکایتی از رستوران‌های داخل قطار

از سری ویژگی‌های دیگری که عموماً در قطارها وجود دارد و می‌توانیم از آن استفاده کنیم، رستوران قطار است. معمولاً در قطارها واگنی را به رستوران قطار اختصاص می‌دهند و همان‌طور که از اسم آن مشخص است، وظیفه‌ی آن‌ها سرو غذا، صبحانه و نوشیدنی گرم است و شما می‌توانید برای صرف غذا به رستوران قطار بروید. همچنین در برخی قطارها بخشی به نام واحد مهمانداری وجود دارد که هرلحظه آماده است تا آنچه شما می‌خواهید را برای شما فراهم کنند.

کوپه‌ی مخصوص برای آقایان و بانوان

یکی از موارد و ویژگی‌های دیگری که قطارها دارند آن است که برای آقایان و بانوانی که قصد دارند تنها سفر کنند و در سفر خود راحت باشند، کوپه‌ای مخصوص وجود دارد که اگر آقا باشید همه‌ی افراد داخل کوپه آقا هستند و اگر خانم باشید، همه‌ی افراد داخل کوپه خانم هستند.البته اگر خانمی هستید که قصد دارید با فرزندتان سفر کنید، باید توجه داشته باشید که اگر فرزندتان بالای شش سال سن داشته باشد و پسر باشد، نمی‌توانید وارد کوپه‌ی مخصوص خانم‌ها بشوید.

مسافرین قطار چه حقوقی دارند؟

سفر با قطار همانند سفر با سایر وسایل نقلیه، نکات و مواردی دارد که باید به آن توجه داشته باشیم. یکی از آن نکات، حق‌وحقوقی است که یک مسافر در سفر با قطار دارد و باید با آن آشنا باشد و در صورت عدم آشنایی با این نکات، اولین کسی که ضربه خواهد خورد شخص مسافر است.

تکلیف بلیت‌های استردادی چه می‌شود؟

یکی از موضوعاتی که ممکن است برای هرکسی رخ بدهد آن است که مجبور باشد به هر دلیلی سفر خود را کنسل کند؛ اما بااین‌حال نمی‌داند که قواعد و قوانین استرداد بلیت از چه قرار است. به همین خاطر ممکن است در این مسئله دچار مشکل شود.اما درباره‌ی بلیت‌های استردادی، تمامی بلیت‌هایی که استرداد می‌شوند، صبح روز قبل از حرکت به سیستم برگشت داده‌شده و در مراکز فروش بلیت شهر مبدأ و شهرهای اطراف آن عرضه می‌شود. البته اگر روز قبل از حرکت از ایام تعطیل باشد، بلیت آن روز در روزهای اداری قبل برگشت داده می‌شود. مثلاً بلیت روز شنبه را روز پنجشنبه برگشت می‌دهند. توجه داشته باشید که بلیت مفقودی از سامانه و شبکه‌ی رایانه‌ای استرداد داده نمی‌شود. برای استرداد بلیت باید به دفاتر خدمات مسافرتی که مجوز فروش بلیت قطار دارند مراجعه کنید. بسته به زمان اعلام و اقدام برای کنسلی بلیت، بخشی از هزینه بلیت به‌عنوان جریمه کسر می‌شود و باقی وجه به شما مسترد خواهد شد.

ریزودرشت بلیت المثنی

درصورتی‌که بلیت اصلی را به هر دلیلی من‌جمله مفقود شدن در اختیار نداشته باشیم، بلیت المثنی با 5 درصد قیمت کل بلیت صادر می‌شود و اگر به هر دلیلی بلیت المثنی مفقود شود، دیگر بلیتی برای شما صادر نخواهد شد.

حق‌وحقوق در صورت تأخير قطار

از سری موارد دیگری که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید، حق‌وحقوقی است که یک مسافر قطار در صورت تأخير قطار خواهد داشت. اگر تأخير قطار به صورتی باشد که بیش‌ازحد مقرر به ایستگاه مقصد برسد و این به‌گونه‌ای باشد که از زمان یک وعده غذایی بر اساس ساعت ورود قطار گذشته باشد، به مسافرین یک وعده پذیرایی رایگان داده خواهد شد.
درصورتی‌که تأخير بیش از زمان معین باشد و باعث شود تا مسافر از قطار بعدی جا بماند و اگر این تأخير به‌گونه‌ای باشد که فاصله‌ی بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از 3 ساعت شود و همچنین هر دو بلیت به نام مسافر باشد، وجه کامل بلیت قطار بعدی پرداخت‌شده و یا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می‌شود.
همچنین اگر تأخير قطار باعث شود تا مسافر مجبور به پرداخت هزینه‌ی اقامت و غذا بشود، این هزینه برگردن شرکت ریلی خواهد بود؛ اما درصورتی‌که مسافر با قطاری درجه پایین اعزام شود، مابه‌التفاوت هزینه‌ی بلیت برگشت داده خواهد شد و درصورتی‌که با قطار درجه بالاتری اعزام شود، مابه‌التفاوتی از او گرفته نخواهد شد.

برخی امکانات قطار

catering on the train

سفر رفتن با قطار سفری متفاوت و چه‌بسا مقرون‌به‌صرفه است. از طرفی در قطارها و مخصوصاً قطارهای کوپه‌ای، شما می‌توانید از امکانات و ویژگی‌هایی بهره ببرید که در سایر وسایل حمل‌ونقل کمتر آن را مشاهده می‌کنید؛ اما عموم گردشگران با این امکانات آشنا نیستند. در ادامه قصد داریم تا شمارا با برخی از امکانات قطارها آشنا کنیم.

پریز برق؛ دکوری سابق، کاربردی حاضر

یکی از امکانات و ویژگی‌های قطار که خب ویژگی جدیدی هم نیست، پریزهای برق داخل کوپه‌ و واگن‌های قطار است. البته نکته‌ای که پریزهای امروزی که در داخل قطار وجود دارند، نسبت به پریزهایی که سابقاً در قطارها وجود داشتند این است که پریزهای امروزی برخلاف اغلب پریزهای قدیمی، دکوری نیستند و قابل‌استفاده‌اند. حتی در مواردی دیده‌شده که به آن‌ها کتری برقی و یا سشوار هم وصل شده است.

استحمام در قطار چیز دیگری است

یکی از امکانات و ویژگی‌هایی که جدیداً در برخی قطارها دیده می‌شود، وجود حمام در داخل واگن‌ها است. البته این ویژگی در تمامی قطارها وجود ندارد. عموماً این ویژگی در قطارهای لوکس و یا چهار ستاره و پنج ستاره است که دیده می‌شود. به‌هرحال هرچه باشد و در هر قطاری وجود داشته باشد، امکانی جدید و ویژه است که در طول سفر به‌خصوص سفرهای طولانی، مورداستفاده قرار می‌گیرد و بسیار کارآمد است.

پذیرایی در قطار

از سری ویژگی‌های دیگری که معمولاً در قطار برای شما وجود دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید، پذیرایی است. بدین‌صورت که شما قبل از سفر و زمانی که قرار است بلیت سفر خود را دریافت کنید، گزینه‌ای که مربوط به پذیرایی در قطار است را انتخاب کرده باشید؛ که خب طبعاً با انتخاب این گزینه، به مبلغ بلیتی که قرار است دریافت کنید اضافه می‌شود.

قطار ازجمله وسایل حمل‌و‌نقل بین‌شهری و بین کشوری است که سالانه مسافران زیادی را جابه‌جا می‌کند. سفر با قطار نسبت به خودرو شخصی، اتوبوس و هواپیما ازلحاظ زمانی و همچنین در برخی موارد ازلحاظ هزینه، بهتر و به‌صرفه‌تر است. بسیاری از افراد هستند که همیشه برای سفرهای خود، قطار را به هر وسیله‌ی دیگری ترجیح می‌دهند؛ اما درعین‌حال و متاسفانه اطلاعات کامل و دقیقی نسبت به قطار و حقوق خود برای سفر با قطار ندارند. افزایش اطلاعات درباره سفر با قطار کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی بهتری برای سفر و مدیرت بودجه خود داشته باشیم. در پایان امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی به شما داده باشد. به‌هرحال اگر تجربه جالبی از سفر با قطار دارید از شما می‌خواهیم که آن را با خوانندگان یوتراوز در میان بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید