professional photography on travel

عکاسی در سفر؛ از انتخاب سوژه تا انتخاب ژست

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

یکی از فعالیت‌های مهم ما چه به‌عنوان‌مثال گردشگر حرفه‌ای و چه به‌عنوان‌مثال مسافر عادی، می‌تواند عکاسی در سفر باشد. این کار با هر هدفی که انجام شود یکی از کارهای بسیار جذاب و سرگرم‌کننده‌ای است که می‌توان درحین سفر آن را تجربه کرد.

عکاسی در سفر چه با قصد به‌اشتراک گذاشتن خاطرات سفر در شبکه‌های اجتماعی برای جذب مخاطب بیشتر باشد و چه با نیت فروش عکس‌های حرفه‌ای، یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های هر سفر است. سفر به شما این امکان را می‌دهد تا با گرفتن عکس‌های باکیفیت و خوب، بهترین خاطرات خود را ثبت کنید. عکس‌گرفتن در سفر کمک می‌کند تا تک‌تک لحظات سفرتان را قدر بدانید و بخشی از مناظر و اماکن جالب را در دوربین خود ثبت ‌کنید. اما این کار چه با گوشی موبایل انجام شود و چه با دوربین عکاسی، نکاتی دارد که اطلاع از آن، به ثبت تصاویر بهتر کمک می‌کند. با یوتراوز همراه شوید.

همه آنچه درباره عکاسی در سفر می‌خوانید:

انتخاب سوژه مناسب برای عکاسی در سفر

 subject great to photography on travel

انتخاب سوژه عکاسی در سفر به‌قدری اهمیت دارد که باید پیش از هر چیزی به آن بپردازیم. در سفر از غذاهای محلی عکس بگیرید. غذاهای محلی از مهم‌ترین نمادهای «فرهنگ بومی» هر مقصدی به شمار می‌روند. هنگام انتخاب غذا از منو به این موردتوجه کنید که غذایی را انتخاب کنید که عکس خوبی بتوانید از آن بگیرید. سپس برای بشقاب غذای خود یک پس‌زمینه خوب انتخاب کنید که غذا جلوه زیباتری در عکستان داشته باشد. بعد یک عکس زیبا از بشقاب خود بگیرید.
می‌توانید از سبک زندگی مردم بومی هم عکاسی کنید. یادتان باشد این کار باید با اجازه آن‌ها باشد و اگر قولی مبنی بر چاپ و ارسال عکس به آن‌ها می‌دهید، حتما به آن عمل کنید.
کودکان نیز سوژه جالبی برای عکاسی در سفر هستند، اما این را بدانید که در بعضی شهرها و کشورهای جهان عکاسی کردن از کودکان می‌تواند عواقب بسیار بدی برای شما داشته باشد. پس به قوانین و چارچوب‌های فرهنگی کشورها و شهرهای مقصد اهمیت بدهید.
عکس‌گرفتن از شاخصه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی هم جذابیت بسیار بالایی دارد. اما عکاسی از مکان‌های مذهبی در مواردی منوط به کسب اجازه از متولیان آن است. به‌طورکلی برای عکاسی کردن حین سفر، هر چیزی از فرودگاه، راه‌آهن و ایستگاه اتوبوس گرفته تا فروشگاه‌ها، خیابان‌های مقصد و به‌طورکلی سبک زندگی افراد، می‌تواند سوژه مناسبی برای شما باشد.
به خاطر داشته باشید عکس‌گرفتن از بانوان در بعضی شهرهای کشورمان بدون کسب اجازه از آن‌ها می‌تواند، اهانت به باورها و عرف جامعه میزبان تلقی شود. برای عکاسی در سفر به همان اندازه که به سوژه فکر می‌کنید به بایدها و نبایدهای مقصد خود هم توجه کنید.

عکاسی از بهترین مکان اما در زمان مناسب

اگر می‌خواهید در سفر عکس‌های زیبا و خوب بگیرید، باید بهترین ساعات را برای عکاسی کردن انتخاب کنید. شما باید حین سفر در طول روز که بیرون و مشغول گشت‌وگذار هستید، بهترین مکان را برای عکاسی در نظر بگیرید و صبح روز بعد زودتر از هرکسی، به آنجا بروید و عکس خود را بگیرد. این را از این‌جهت می‌گوییم که هم عامل مزاحمی مثل ازدحام جمعیت وجود نداشته باشد و هم نور موردنیاز برای عکاسی از سوژه موردنظرتان را داشته باشید. به‌عنوان‌مثال طلوع و غروب خورشید زمان بسیار خوبی برای عکاسی است.
یکی از گزینه‌های خوب، عکاسی کردن از ارتفاع بالاتر است. سعی کنید مکانی را برای عکاسی انتخاب کنید که ارتفاع خوبی نسبت به سوژه شما داشته باشد، منتظر فرصت باشید و در زمان مناسب عکستان را بگیرید.
برای عکس‌گرفتن زاویه‌ جدیدی پیدا کنید. پیدا کردن زاویه جدید در مکانی که با آن آشنایی ندارید کار سختی است. برای پیدا کردن یک زاویه خوب باید تلاش بیشتری کنید و روش‌های مختلف را امتحان کنید. یکی از راه‌حل‌های خوب برای حل این مشکل، نگاه کردن به آن مکان از محلی با ارتفاع بیشتر است. سعی کنید مانند یک پرنده به آن مکان نگاه کنید و زاویه‌های مختلف را رصد کنید. بالکن‌ها و پنجره‌ها انتخاب خوبی هستند ولی سعی کنید بالاتر از آن را پیدا کنید.

پیشنهاد‌هایی برای عکاسی در خیابان‌های مقصد

street photography on travel

بعضی گردشگران بیشتر از آنکه در سفر به ‌عکس‌گرفتن از شاخصه‌های تاریخی و فرهنگی بپردازند به دنبال عکس‌های خیابانی هستند. درواقع عکاسی کردن در خیابان‌های مقصد، از وقایع عادی، از شیوه زندگی افراد و اتفاقات روزمره برایشان جذابیت بیشتری دارد. برای این شیوه عکاسی نکاتی وجود دارد که توجه به آن نتیجه بهتری می‌دهد. اگر به مسائل اجتماعی و سبک زندگی افراد علاقه‌مندید می‌توانید عکس‌های خیابانی را امتحان کنید.

نکاتی که در عکاسی در خیابان باید به آن توجه کنید:

 • برای عکس‌های خیابانی همیشه در خیابان لنز دوربین خود را آماده نگه‌دارید. اگر به دنبال سوژه خاصی در خیابان هستید حتما به این نکته توجه کنید. شاید بعضی از سوژه‌ها دیگر تکرار نشوند پس شما به‌عنوان‌مثال عکاس زیرک باید سعی کنید درست از فرصت استفاده کنید.
 • حواستان به موقعیت‌های مختلف آب‌وهوایی باشد. شرایط آب‌وهوایی بر روی رفتارهای گوناگون مردم تاثیر می‌گذارد. پس این‌ یک فرصت خیلی خوب است که می‌توانید تفاوت رفتار افراد را در یک روز آفتابی نسبت به یک روز برفی به تصویر بکشید.
 • در محیط‌های شلوغ عکاسی کنید. همان‌طور که گفتیم یکی از مزیت‌های مثبت عکاسی هنری در خیابان نشان‌دادن زندگی عادی و روزمره مردم است. عکاسی در محیط‌های شلوغ با اینکه دشواری‌هایی دارد، اما سوژه‌های خوبی از رفتار مردم به شما می‌دهد که باعث می‌شود بینندگان حس جالبی نسبت به‌عکس شما پیدا ‌کنند. به‌عنوان‌مثال عکاسی از یک بازار شلوغ، استادیوم فوتبال یا مردم در حال خرید، این‌ها سوژه‌های جالبی هستند.
 • در خیابان از مردم عکس بگیرید. یک عکاس خیابانی باید سعی کند از حالت‌های مختلف که مردم در آن هستند و از خود رفتارهای گوناگونی را به نمایش می‌گذارند، عکاسی کند.
 • از رویدادها و جشنواره‌ها عکاسی کنید. جشن‌های خیابانی، رویدادهای محلی، فستیوال‌ها و جشنواره‌ها فرصت‌های خوبی برای عکاس‌های خیابانی به شمار می‌روند. در این موقعیت از شرکت‌کنندگان می‌توان لحظات جالبی را ثبت کرد، حتی ممکن است افراد مشهور و سلبریتی‌ها هم حضورداشته باشند و این برای شما یک فرصت عالی برای عکاسی است.
 • گاهی باید برای یک ژست خوب از مردم درخواست کنید. به‌عنوان‌مثال عکاس خیابانی ممکن است موقعیت‌ها و ژست‌های خاصی در سر داشته باشید اما همیشه این موقعیت‌ها برایتان فراهم نباشد. بنابراین از افراد درخواست کنید که حالت موردنظر شمارا در خود ایجاد کنند.
 • حالت‌های روحی مختلف مردم را نشان دهید. یکی از هنرهای عکاسی در خیابان این است که از حالت‌های روحی گوناگون مردم عکس بگیرید. شاید بینندگان باورشان نشود که حالت روحی چه تاثیر عمیقی بر روی رفتار آن‌ها خواهد داشت.

چه وسایلی برای عکاسی در سفر لازم است؟

یکی از کارهایی که بیشتر افراد در سفر به آن علاقه‌مند هستند، عکس‌گرفتن است. اما تابه‌حال حتما برایتان سوال پیش‌آمده که عکاسی در سفر چه تجهیزاتی نیاز دارد. درواقع بردن وسایل عکاسی در سفر برای افراد به یک دغدغه تبدیل‌ شده است. در ادامه شمارا با تجهیزات عکاسی در سفر آشنا می‌کنیم.

دوربین مناسب برای عکس گرفتن سفر

اگر می‌خواهید یک عکاسی باکیفیت در سفرتان داشته باشید بهتر است از یک دوربین DSLR یا بدون آینه استفاده کنید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که هر چه سنسور شما بزرگ‌تر باشد عکس هم باکیفیت‌تر خواهد بود. اگر می‌خواهید عکاسی را در شهر مقصد سفرتان انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم از دوربین Olympus O-MD E-M1 Mark II استفاده کنید که بسیار بی‌نظیر و باکیفیت است.

لنز مناسب دوربین برای عکاسی در سفر

سعی کنید در سفر فقط لنزهای موردنیازتان را ببرید. معمولا یکی از لنزهایی که مناسب سفر است، لنز زوم است چون حمل این لنز راحت و سبک است. پیشنهاد می‌کنیم از لنزهای ثابت استفاده کنید زیرا کیفیت بهتری ارائه می‌دهند گرچه امکانات کمتری دارند. لنزهایی که معمولا در کیف مسافرتی عکاس‌ها پیدا می‌شود، شامل لنز تله فوتو برای نمای دور و نمای بسته، لنز نیمه واید و لنز تله فوتو کوتاه است.

فلاش و ریموت کنترل مناسب

در سفر موقعیت‌های گوناگونی برای عکاسی پیش می‌آید که معمولا برای شما غیرقابل ‌پیش‌بینی است. اگر یک فلاش مناسب در سفر با خود داشته باشید، می‌توانید در موقعیت‌هایی که نور کم است، عکس‌هایی با نور درحد روشنایی روز بگیرید.

کارت حافظه مناسب در سفر

یکی از تجهیزات عکاسی که در سفر به آن احتیاج پیدا می‌کنید، کارت حافظه است. با استفاده از کارت حافظه می‌توانید تمام عکس‌هایی که می‌گیرید را ذخیره کنید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر از کارت حافظه لسکار و سان‌دیسک استفاده کنید و عکس‌های خود را باخیال راحت در سفر بر روی آن‌ها ذخیره کنید.

فیلتر مناسب دوربین

در سفر باید برای عکاسی باکیفیت از یک فیلتر مناسب استفاده کنید. فیلتر پولاریزه و فیلتر ND برای سفر مناسب است. شما با استفاده از فیلتر پولاریزه می‌توانید درخشندگی آب، شیشه و شاخ‌وبرگ درختان را کمتر و آبی آسمان را تیره‌تر و سفیدی ابرها را درخشان تر کنید. فیلتر ND مناسب برای محو کردن آب و ابرها است.

بند آویز مناسب در سفر

برای سفر می‌توانید از بند آویز Black Rapid استفاده کنید که دوبندی و تک‌بندی است. خوبی این بند آویز این است که از شانه شما نمی‌افتد. از دیگر بند آویزه‌ای خوب، بند آویز UPstrap-Pro است که از لغزش دوربین جلوگیری می‌کند.

تکنیک‌هایی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

Good photo pose on travel

عکاسی کردن در سفر از جهاتی با موقعیت‌های دیگر عکاسی تفاوت دارد. نکات و ظرایف بسیاری وجود دارد که هم تجربه‌عکس‌گرفتن حین سفر را برایتان جذاب می‌کند و هم حاصل آن ثبت تصاویری زیبا و خارق‌العاده می‌شود.

راهی برای حذف جمعیت از عکس

حتما تابه‌حال برای شما هم پیش‌آمده که می‌خواستید از یک منظره یا یک مکان خاص عکاسی کنید ولی حرکت مردم، مزاحم کار شما بوده است. شما می‌توانید یک فیلتر کاهنده نور ND و یک سه‌پایه همراه خود داشته باشید و با این وسیله عکاسی با سرعت ‌پایین را تجربه کنید. با این تکنیک می‌توانید مردم را به شکل هاله‌هایی رنگی نشان دهید و تقریبا آن‌ها را از عکس خود محو کنید، به‌علاوه نور کافی هم در عکس خود داشته باشید.

از تکنیک شیب هلندی استفاده کنید

با استفاده از این تکنیک می‌توانید یک عکس خوب از سوژه موردنظرتان بگیرید. به‌عنوان‌ مثال اگر می‌خواهید از یک ساختمان بلند عکس بگیرید، می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. شما به‌جای این‌که ساختمان را به‌صورت صاف در کادرتان قرار دهید، دوربین را با زاویه تقریبا 45 درجه می‌چرخانید. با این کار، ساختمان مقدار بیشتری از کادر را در برمی‌گیرد و هیجان عکس بیشتر می‌شود. به این تکنیک در دنیای فیلم‌برداری تکنیک شیب هلندی می‌گفتند.

سعی کنید عمق عکس را افزایش دهید

هنگامی‌که عمق عکس افزایش پیدا کند، کیفیت عکس هم بهتر می‌شود. اگر می‌خواهید عمق میدان عکس را بیشتر کنید، از لنز واید استفاده کنید و روی نقطه‌ای نزدیک به یک‌سوم جلوی کادر قرار دهید. اگر در عکستان افق وجود دارد روی نقطه Hyperfocal فوکوس کنید تا بیشترین محدوده فوکوس ممکن را داشت باشید و یک عکس خوب و باکیفیت بگیرید.

در سفر از لنز واید استفاده کنید

اگر می‌خواهید از یک بنا با معماری خاص یا اماکن تاریخی خاصی که در آن آب جریان دارد، عکاسی کنید از لنز واید استفاده کنید. اگر آب درحرکت است می‌توانید با عکاسی با سرعت شاتر پایین، تصویر بهتری از بنا را در آب ایجاد کنید، البته در زمان استفاده از چنین تکنیکی باید از فیلتر ND استفاده کنید تا عکس بیش ‌از حد روشن نشود.

پیش‌زمینه خوب در عکس ایجاد کنید

اگر در سفر می‌خواهید از اماکن تاریخی و نمادهای معروف شهر یک عکس خوب و جذاب داشته باشید، باید به پیش‌زمینه عکس توجه کنید. سعی کنید پیش‌زمینه‌ای در عکس ایجاد کنید که سوژه اصلی شما جلوه زیبایی در عکستان داشته باشد یا هم زاویه خوبی برای عکس خود پیدا کنید که پس‌زمینه بهتری در عکس ایجاد کند.

استفاده از لنزهای Prime برای عکاسی در سفر

برای عکاسی در سفر یک دوربین خوب با خود ببرید و روی آن‌یک لنز پرایم Prime یا ثابت بگذارید. سپس در تاریکی با بازترین دیافراگم ممکن عکس بگیرید، مقدار ISO را بالا انتخاب کنید تا نیازی به فلاش یا سه‌پایه هم نداشته باشید. با این کار بوکه‌های زیبایی هم ایجاد می‌شود و عکس‌های باکیفیت و زیبا در سفر می‌گیرید.

نکاتی برای خرید دوربین عکاسی

خیلی افراد فکر می‌کنند فقط مگا پیکسل دوربین اهمیت دارد و از بقیه ویژگی‌های مهم دوربین غافل می‌شوند. کیفیت دوربین عکاسی برای عکس‌گرفتن در سفر خیلی اهمیت دارد. چون باید عکس‌های بسیار زیبایی از طبیعت، شاخصه‌های تاریخی و فرهنگی و سبک زندگی افراد بگیرید. در ادامه به بعضی نکات مهم در انتخاب یک دوربین عکاسی خود می‌پردازیم.

قیمت دوربین برای عکاسی در سفر

هزینه دوربین عکاسی جزء موارد پراهمیت است. چراکه فقط دوربین نیست و خریدار باید به قیمت لوازم جانبی دوربین هم توجه کند، شاید بعضی از لوازم جانبی بعد از خرید دوربین دچار مشکل شوند و به‌راحتی در بازار پیدا نشوند. به‌عنوان‌مثال گم‌شدن دوربین، دزدیده‌شدن دوربین و خراب‌شدن دوربین از مواردی است که باید به آن توجه کرد. بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که لوازم جانبی آن به‌راحتی پیدا شود تا در صورت خرابی بتوانید آن را جایگزین کنید.

دوربین شما در سفر باید وزن مناسب داشته باشد

اگر شما عکاس حرفه‌ای سفر هستید و عکاسی در سفر را به‌عنوان‌مثال منبع درآمد انجام می‌دهید، دوربینی بخرید که تجهیزات بالایی داشته باشد. اما این را بدانید که دوربین مجهزتر ممکن است وزن بیشتری هم داشته باشد. بنابراین اگر عکاسی حرفه شما نیست پس دوربینی بخرید که زیاد سنگین نباشد.
اگر مهارت بالایی در عکاسی دارید می‌توانید یک دوربین حرفه‌ای بخرید اما اگر مهارتی در عکاسی ندارید، یک گوشی موبایل هم می‌تواند برای شما کافی باشد. پیشنهاد ما این است که از دوربین‌های دیجیتال استفاده کنید و عکس‌های بسیار خوبی بگیرید.

معرفی چند نوع دوربین عکاسی برای سفر

 • دوربین ورزشی: این دوربین مناسب آب‌وهوای مختلف هست، یعنی این‌که اگر شما به‌جایی سفر کردید که با برف، باد و بوران مواجه شدید یا برای کوهنوردی رفتید، باید دوربین مناسب این شرایط آب‌وهوایی را بخرید.
 • دوربین خانگی: دوربین خانگی جزو دوربین‌های مناسب برای سفر است. گرچه این دوربین عکاسی برای نور کم مناسب نیست اما حالت‌های متنوع و زوم اپتیکال را دارد و این‌یک ویژگی مثبت برای شما در سفر است. پیشنهاد می‌کنیم دوربین سونی یا دوربین پاناسونیک لومیکس بخرید.
 • دوربین بریج: اگر وقت و حوصله تنظیمات پیچیده دوربین را ندارید این مدل دوربین را به شما پیشنهاد می‌کنیم. تنظیمات این دوربین دستی است و قابلیت استفاده آسان و زوم آسان را دارد. اما دوربین بریج قابلیت تغییر لنز ندارد. دوربین بریج یک دوربین عکاسی خوب برای عکس گرفتن در سفر است.
 • دوربین بدون آینه: قیمت این دوربین به نسبت دوربین بریج بالاتر است، تنظیمات پیچیده‌تری دارد و امکانات بالاتری نسبت به دوربین بریج دارد. اندازه این دوربین به نسبت دوربین‌های دیجیتال کوچک‌تر است. پیشنهاد می‌کنیم دوربین سونی آلفا که جزء دوربین‌های بدون آینه است و مناسب سفر است را تهیه کنید.
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید