charter and system tickets
علاقمندان سفرهای هوایی از انواع بلیط هواپیما بیشتر بدانند

نکات مهم درباره بلیط‌های چارتری و سیستمی

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

اغلب ما نمی‌دانیم که پروازهای چارتری یا سیستمی چه معنایی دارند. با این‌حال نام آن‌ها را زیاد شنیده‌ایم و فقط این را می‌دانیم که این پروازها از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت‌اند، اما شاید نکات مهم دیگری درباره این بلیط‌ها وجود داشته باشد.

اگر از آن دست افرادی باشید که مدام در سفر هستند و گذارشان بیش از افراد عادی به فرودگاه می‌خورد، احتمالاً با بلیط‌های چارتری و سیستمی آشنا باشید. با این‌حال افراد زیادی هستند که شناختی نسبت به تفاوت این بلیط‌ها ندارند. از این‌رو در این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی درباره «بلیط‌های سیستمی و چارتری» برای شما بازگو کنیم. پس با یوتراوز همراه شوید.

آنچه درباره پروازهای چارتری و سیستمی می‌خوانید:

بلیط سیستمی و یا برنامه‌ای چیست؟

بلیط و یا پرواز سیستمی و برنامه‌ای همانطور که از نام آن می‌توان حدس زد، بلیط یا پروازی است که شرکت‌های هواپیمایی و ایرلاین‌ها از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. بر اساس این نوع پرواز، این امکان برای مسافران وجود دارد که برای فواصل زمانی بلندمدت بلیط تهیه کنند. یا به معنای ساده‌تر بتوانند برای دو ماه دیگر پروازی را رزرو کنند. البته بد نیست این را هم بدانید که، ممکن است در برنامه‌ی شما تغییراتی به وجود بیاید، اما با این‌حال کمتر پیش آمده که چنین اتفاقی درباره یک پرواز سیستمی رخ بدهد. آنچه مسلم است برنامه‌ریزی این پروازها و ثابت بودن آنها در بیشتر موارد است. نحوه‌ی فروش این بلیط‌ها بر این اساس است که توسط خود ایرلاین‌ها و یا نمایندگان آنها به فروش می‌رسد.

بلیط چارتری به چه معناست؟

قبل از آنکه بخواهیم بلیط چارتر را معرفی کنیم، لازم است تا با عبارت چارتر و معنای آن آشنا شویم. چارتر در لغت به معنای اجاره کردن و یا دربست کردن است و به اصطلاح زمانی که یک شرکت خدمات مسافرتی که در اصطلاح به آن آژانس هواپیمایی می‌گوییم، تمام صندلی‌های یک هواپیما و یا تعدادی از صندلی‌های آن را که اصطلاحا به آن «سیت» گفته می‌شود، اجاره می‌کند، عبارت چارتر درباره آن هواپیما به کار می‌رود. اما آیا این امکان تنها برای هواپیما وجود دارد؟ خیر. ممکن است که حتی هتل، کشتی و هر وسیله نقلیه یا اقامتگاهی توسط یک شرکت چارتر شود.
ممکن است این سوال را از خود بپرسیم که این کار چه سود و فایده‌ای دارد؟ شرکت‌های گردشگری و مسافرتی با چارتر کردن یک پرواز و یا هرچیز دیگری، این اجازه و مجوز را دارند که قیمت‌ را خودشان تعیین کنند. بابت همین است که گاهی اوقات مشاهده می‌شود که، بلیطی ارزان‌تر از حدمعمول و گران‌تر از حد معمول است و در واقع ثبات ندارد. البته این افزایش و کاهش قیمت‌ها در بلیط‌های چاتری، بر اساس میزان عرضه و تقاضا است و این قیمت باید در بازه تعیین شده توسط .سازمان هواپیمایی کشور باشد. به‌طور مثال در ایام پیک سال (های‌سیزن) مانند عید نوروز که تقاضای افراد برای بلیط هواپیما زیاد است، قیمت بلیط چارتر افزایش پیدا کرده و ایامی که تقاضا کمتر است، قیمت بلیط چارتر کاهش می‌یابد.

مزیت‌هایی که یک بلیط سیستمی می‌تواند داشته باشد

ticket system

در قدم اول برای آشنایی با مزیت‌های بلیط چارتری و سیستمی، به سراغ آشنایی با مزیت‌های بلیط سیستمی می‌رویم. بلیطی که از قبل برای آن برنامه‌ریزی می‌شود و طبق برنامه به فروش می‌رسد.

امکان خرید بلیط برای فواصل بلند مدت

اولین مزیتی که بلیط‌های سیستمی دارند و در تعریف آن هم بدان اشاره داشتیم، امکان خرید بلیط‌ بلند مدت برای سفر است. که با توجه به این مزیت می‌توان به‌طور مثال برای دو ماه آینده و بیشتر، بلیط مورد نظر را خریداری کرد.

قابلیت کنسلی

از جمله مزیت‌های بلیط سیستمی آن است که می‌توان با پرداخت مبلغی جریمه آن را کنسل کرد. که میزان جریمه کنسلی به باقیمانده تا تاریخ پرواز بستگی دارد.البته در حین خرید بلیط های سیستمی دقت کافی داشته باشید ،زیرا بعضی از کلاس های پروازی در بلیط های سیستمی نیز قابل کنسلی نمی باشند.

امکان خرید بلیط برای خردسالان و استفاده از تخفیف برای ایثارگران

ویژگی دیگر بلیط های سیستمی آن است که، می‌توان برای کودکان خردسال با تعرفه کمتری (معمولا نیم بهاء) بلیط خرید. اما تخفیفاتی که برای ایثارگران در نظر گرفته می‌شود به این صورت است که بعضی ایرلاین‌ها این امکان برای ایثارگران عزیز و واجد شرایط فراهم می‌کنند تا از تخفیفاتی در خرید بلیط هواپیما بهره ببرند.

پیش فروش بلیط های سیستمی

یکی از ویژگی های خوب بلیط های سیستمی این است که در تاریخ های مشخص با اعلام قبلی اقدام به فروش بلیط ها خود به صورت سالانه و یا فصلی می کنند.که در صورتی که به موقع اقدام به تهیه نماید با شرایط و قیمت ها بهتری می توانید بلیط خود را تهیه نمایید.

آشنایی با مزیت‌های بلیط چارتری

charter tickets

همانطور که بلیط‌های سیستمی دارای مزیت‌هایی هستند، طبیعی است که بلیط‌های چارتر هم مزایایی داشته باشند. مزیت‌هایی که عیار این بلیط را در برابر بلیط سیستمی نشان خواهد داد. در ادامه با این مزایا نیز بیشتر آشنا می‌شوید.

ارزان بودن

قبل از هرچیز باید بدانید که این ارزانی بستگی به شرایط دارد. در واقع بلیط چارتر هم می‌تواند ارزان است و هم بسیار گران‌تر از بلیط سیستمی. اگر بلیط خود را در زمان مناسبی تهیه کنید، می‌توانید بسیار ارزان‌تر از پروازهای سیستمی سفر کنید. به‌طور مثال فصل‌هایی که مسافر کمتری وجود دارد، از جمله فصولی است که بلیط‌های چارتر در آن فصل ارزان‌تر به فروش می‌رسند.

کارآمد برای روز مبادا

مزیت دیگر این نوع پروازها زمانی دیده می‌شود که ظرفیت پروازها و بلیط‌های سیستمی پرشده باشد. در این مواقع، این امکان وجود دارد که با تهیه‌ی بلیط چارتر سفر خود را انجام دهید. البته باید آمادگی آن را داشته باشید که با قیمتی بیش از قیمت مصوب سیستمی به سفر بروید(البته در نظر داشته باشید که فروش بلیط بالاتر از قیمت مصوب تخلف می باشد و قابل پیگیری است). اما نیمه پر لیوان آن‌جا است که شما می‌توانید سفر خود را انجام دهید؛ مخصوصاً اگر عجله داشته باشید.

بلیط‌های سیستمی چه معایبی دارند؟

آشنایی با برخی عیوب بلیط‌های چارتر و سیستمی، معیاری خوبی برای سنجش تفاوت میان آن دو است. معیاری که این امکان را در اختیار ما خواهد گذاشت تا بهترین انتخاب را داشته باشیم. و بهترین بلیط را براساس شرایط خود نیز انتخاب کنیم. با برخی از معایب بلیط‌های سیستمی یا برنامه‌ای آشنا شوید.

قیمت بالا نسبت به پرواز چارتر

از جمله عیوب بلیط‌های سیستمی قیمت بالای آن‌ها نسبت به بلیط‌های چارتر در اغلب اوقات است. اما چرا قیمت بلیط سیستمی بالا است، سوالی است که باید به آن پاسخ داد. دلیل آن که چرا قیمت بلیط سیستمی نسبت به پروازهای چارتر بالاتر است را باید در مصوبه‌ی سازمان هواپیمایی بررسی کرد. در واقع از آن جایی که تعیین قیمت بلیط‌های پرواز سیستمی برعهده‌ی سازمان هواپیمایی است، در اغلب اوقات مشاهده می‌شود که اختلاف قیمت بسیار زیادی میان پروازهای سیستمی با چارتری وجود دارد.

محدودیت داشتن پروازهای سیستمی

دیگر عیب پروازهای سیستمی آن است که، محدودیت بسیاری در برنامه‌ی آن‌ها وجود دارد. حتی با اینکه از مدت‌ها قبل برای پروازهای آینده برنامه‌ریزی می‌شود، با این‌حال باز هم مشاهده می‌کنیم که در ایام پیک سفر مانند تابستان و عید نوروز، ظرفیت‌ها تکمیل شده و یا با کمبود ظرفیت مواجه می‌شوند. دیگر عیب پرواز سیستمی در محدودیت پروازی آن است که، اگر شما قصد داشته باشید به‌طور مثال برای دو یا سه روز دیگر بلیط تهیه کنید، ممکن است که به شما بلیط نرسد. چراکه غالباً بلیط‌های پرواز سیستمی از مدت‌ها قبل خریداری می‌شود.

بلیط چارتر و پروازهای چارتری چه معایبی دارند؟

همانطور که بلیط سیستمی مزایا و معایبی داشت، بلیط چارتر هم علاوه بر مزایا، معایبی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

محدودیت در کنسلی بلیط و یا عدم امکان کنسل کردن آن

از جمله معایب بلیط چارتر آن است که نمی‌توان به راحتی آن‌ را کنسل کرد. یا اگر هم بشود مبلغ جریمه که برای آن در نظر گرفته می شود خیلی بالا خواهد بود. در واقع اگر قصد دارید یک بلیط چارتری تهیه کنید، باید از سفر خود و قطعیت آن اطمینان داشته باشید.

یکسان بودن نرخ بلیط برای خردسالان و بزرگسالان

عیب دیگر پرواز چارتر نسبت به پرواز سیستمی آن است که، نرخ بلیط برای خردسالان و بزرگسالان یکسان است. البته برای نوزادان و کودکان زیر 2 سال، همانند پروازهای سیستمی قیمت بلیط ارزان‌تر است و مبلغ بلیط در حدود ده درصد بلیط بزرگسالان است.

محدودیت داشتن در مسیرهای پروازی

از جمله عیوب دیگر پروازهای چارتر که امروزه تا حدود زیادی برطرف شده است، محدودیت در مسیرهای پروازی است. در واقع بلیط چارتر بیشتر برای مسیرهای پرتردد قابل خرید و فروش است و در مسیرها کم تردد و سایر مسیرها، بلیط چارتری کمتر فروخته می‌شود

با وجود تفاوت‌ها، مزایا و معایبی که برای بلیط‌های سیستمی و چارتری وجود دارد، انتخاب نهایی بر عهده خود مسافر است. ما نمی توانیم بگوییم که صرفا بلیط سیستمی بخرید و یا فقط با پروازهای چارتری سفر کنید چون این شما هستید که باید همه جوانب را در نظر بگیرید و با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید. یوتراوز سفر خوبی را برایتان آرزو می‌کند.

نوشته های مشابه
 • پرواز چارتر چیست؟

  دنیای گردشگری و تجارت آژانس‌های مسافرتی سرشار از اصطلاحات و کلمات خاص خود است که برای شناخت و آشنایی مقررات، قوانین و تعهدات پرواز و هتل رزرو شده باید این اصطلاحات را به خوبی بشناسید و با کاربرد هر کدام آشنا شوید؛ به‌طور مثال پرواز چارتر اصطلاحی است که به‌طور قطع بارها به گوش‌تان خورده اما آیا با مفهوم لغوی، نوع پرواز، قوانین و تعهدات این سبک از پرواز آشنا هستید؟

 • سفر با دوچرخه: تجربه‌ای از جنس ماجراجویی

  از دوچرخه‌سواری، تنها خاطرات خوب کودکی به یادمان مانده است. کمی هم که به خودمان زحمت بدهیم، شاید از داشتن دوچرخه فقط یک وسیله‌ی نقلیه برای خرید و انجام امور روزمره را به‌خاطر بیاوریم. درصورتی‌که دوچرخه‌سواری در این چیزها خلاصه نمی‌شود. بگذریم تا به‌حال به سفر با دوچرخه فکر کرده‌اید؟

 • هر آن چه باید درباره رزرو هتل بدانید

  رزرو هتل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های گردشگران پیش از مسافرت است. این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که گاهی هفته‌ها و ماه‌ها قبل از سفر شمارا به جستجو وا‌می‌دارد. چراکه اینجا هم موضوع هزینه اهمیت دارد و هم امنیت و راحتی شما و افرادی که با شما هم‌سفر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید