corona travel
برای تجربه سفر سالم در دوران کرونا، اولین نفر باشید

نکات سفر در دوران کرونا که 99 درصد مسافران نمی‌دانند

زمان برای مطالعه 8 دقیقه
 • ...
 • ...

سفر در دوران کرونا مدتی است که ما را با نگرانی‌هایی روبرو کرده‌است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در این دوران سفر ضروری پیش ‌روی خود دارید، آشنایی با نکات سفر در کرونا برایتان حیاتی است.

سفر در دوران کرونا، اقدامی است که مردم را این روزها با چالش‌های زیادی روبرو کرده است. مدتی است که با ویروس کرونا زندگی می‌کنیم و بخش‌هایی از زندگی‌مان دستخوش تغییرات ناشی از آن شده‌است. در این بین سفر از موضوعاتی است که با مشکلات این دوران دست‌وپنجه نرم می‌کند و به واسطه این ویروس دچار آسیب‌های فراوانی شده‌است. جالب است بدانید درست زمانی که صنعت گردشگری در دنیا به دنبال پیشرفت و رونق خود بود، شیوع ویروس کرونا همه آن خیال پردازی‌ها را از بین برد. این وضعیت در همه‌جای جهان و از جمله در ایران خودمان هم اثرات بسیاری برجای گذاشت. پیش از نوروز 99، بیش از 90% پروازها کنسل شد و تا نیمه فروردین، خسارتی بیش از سه هزار میلیارد تومان به بار آورد. اما با گذشت زمان، مردم با رعایت نکات بهداشتی بیشتر آشنا شدند و با سفرهایشان این خسارت را تا حدودی کم کردند. گرچه یوتراوز سفرکردن در دوران کرونا را به هیچ‌کس توصیه نمی‌کند، اما اگر شما هم مانند بسیاری از افراد سفری ضروری در روزهای کرونایی پیش روی خود دارید، یادگیری نکات سفر در دوران کرونا برایتان از نان شب هم واجبتر است! بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه یوتراوز باشید و با این نکات آشنا شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

سفر در دوران کرونا و نکاتی که در هر لحظه باید به یاد داشته باشید

پیش از آنکه بخواهیم نکات سفر در دوران کرونا را با هم بررسی کنیم، باید بدانید فاجعه‌ی کرونا هر چقدر هم که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به بار آورده باشد، باز هم نمی‌توان گردشگری و صنایع دیگر را به کلی تعطیل کرد. از آنجایی‌که بیشتر گزارش‌ها مبنی‌بر این است که حالا حالاها باید با این ویروس دست‌وپنجه نرم کنیم، بهتر است زندگی خود را از سر بگیریم و رعایت نکات بهداشتی را اولویت اول خود قرار دهیم. در هر صورت، پیشنهاد یوتراوز آن است که تا حد ممکن از سفرهای غیرضروری خودداری کنید.

مسافرت به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. ممکن است قصد سفرهوایی یا زمینی را داشته باشید. نکاتی که در سفرهای هوایی و در سفرهای زمینی باید رعایت کنید، تا حدود زیادی مشابه به یکدیگر هستند، اما تفاوت‌هایی هم دارند. به همین منظور به‌طور مشخص نکات هر کدام از آن‌ها را تفکیک کرده‌ایم تا به راحتی قسمت مربوط به خودتان را مطالعه کنید. پیشنهاد ما به شما آن است که بخش‌های دیگر این مقاله را از دست ندهید، چراکه ممکن است نکات آن‌ها در جایی دیگر به دردتان بخورد. بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم، برویم و با نکات سفر در دوران کرونا بیشتر آشنا شویم.

نکات بهداشتی مشترک و حیاتی در سفرهای هوایی، ریلی و جاده‌ای

health tips on trips

متاسفانه با شرایطی که کرونا ایجاد کرده‌است، به‌طور قطع نمی‌توانید بگویید سفرتان را کاملاً ایمن و بدون خطر تجربه می‌کنید. برای همین به هر طریقی که سفر می‌کنید، رعایت این نکات برای شما الزامی است:

مقصد سفرتان را هوشمندانه انتخاب کنید

اگر برای انتخاب مسیر و مقصد گردشگری دستتان باز است، حتماً در این انتخاب حساس و بادقت عمل کنید. تعداد مبتلایان این بیماری روزبه‌روز در حال افزایش است و تعداد زیادی در کشور خودمان جانشان را از دست داده‌اند. اگر قرار است خودتان مقصدی برای سفرتان انتخاب کنید، بهتر است شهری باشد که آمار ابتلای کمتری دارد. بدین صورت در معرض خطر کمتری قرار می‌گیرید. البته این را هم بدانید که به‌طور قطع نمی‌توان گفت که سفر به شهرهای دارای آمار ابتلای کمتر، به معنای تضمین سلامت کامل است، اما باز هم انتخاب بهتر و معقول‌تری است. اگر زمان سفرتان با فصل پاییز مصادف شده است، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «بهترین کشورهای جهان برای سفر در پاییز» را مطالعه کنید. چرا که گزینه‌های بی‌نظیری برای سفر در این فصل در اختیارتان می‌گذارد.

ایمنی بدن خود را افزایش دهید

با دیدن این عنوان ممکن است با خودتان بگویید واکسن کرونا که هنوز کشف نشده‌است پس چگونه ایمنی بدن خود را افزایش دهیم! درست است، اما اگر به واکسن آنفلوآنزا دسترسی دارید، حتما قبل از سفر خودتان را در مقابل این بیماری واکسینه کنید و با تقویت سیستم ایمنی بدن از ابتلا به آنفلوآنزا و بیماری کرونا و هر ویروس دیگری خود را ایمن کنید. در غیر این صورت با مصرف داروهای تقویتی و تغذیه مناسب سطح ایمنی بدن خود را افزایش دهید.

افراد آسیب‌پذیر سفر نکنند

یکی دیگر از مهمترین نکات سفر در دوران کرونا، لغو سفر است. اگر جزو افراد آسیب‌پذیر این بیماری هستید، حتی با وجود ضروری بودن سفر، آن را لغو کنید. افراد کهنسال جامعه نسبت به بقیه افراد بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند. گزارش‌ها نشان داده‌است تلفات ناشی از کرونا در بین افراد 10 تا 39 سال، تنها 2/0 درصد بوده‌است. البته باید بدانید این موضوع اصلاً بدین معنی نیست که افراد با سن کمتر، قرار نیست دچار این بیماری شوند، بلکه ممکن است عاملی برای انتقال بیماری به افراد دیگر هم باشند.

قشر آسیب‌پذیر دیگر، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای هستند. به‌عنوان مثال بیماری‌های قلبی عروقی، بیماران ریوی، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، بیماران سرطانی، افرادی که کورتون مصرف می‌کنند و افراد دارای ناراحتی‌های کلیوی، تحت هر شرایطی سفر را برای خودشان ممنوع کنند. بدون شک خسارت لغو سفر بسیار کمتر از درگیر شدن با بیماری و خطر مرگ است!

لوازم بهداشتی، جزو واجبات سفر در دوران کرونا

sanitary ware for travel

پس از آنکه مقصدتان را تعیین کردید و برای سفر آماده شدید، وقت آماده‌کردن وسایل است. از آنجایی‌که در روزهای کرونایی زندگی می‌کنیم، به جز وسایل مورد نیازمان در این سفر، به همراه داشتن لوازم بهداشتی ضروری است. از جمله این لوازم می‌توان به مواردی مانند ضدعفونی کننده دست، دستمال مرطوب‌کننده و ضدعفونی کننده، دستکش یک‌بارمصرف، کیسه زباله، دستمال پارچه‌ای، ماسک و … اشاره کرد.

همچنین این نکته را به‌عنوان نکاتی از سفر در دوران کرونا در نظر داشته باشید که تمامی شوینده‌ها، قادر به از بین بردن این ویروس نیستند. حتماً در هنگام خرید برچسب آنها را بخوانید و از موثر بودن آن اطمینان حاصل کنید. در این هنگام، تنها کافی است از مصونیت ماسک و دستکش‌تان در برابر شوینده هم مطمئن شوید و سپس اقدام به خرید کنید.

به‌طور مکرر دست‌هایتان را بشویید

شستن مکرر دست‌ها نه تنها برای سفر در دوران کرونا، بلکه در زندگی روزمره ما هم باید جای داشته باشد. متأسفانه ویروس منحوس کرونا به گونه‌ای است که ساعت‌ها وگاهی روزها روی سطوح زنده باقی می‌ماند. اگر دستتان به جایی برخورد کرده باشد که حاوی ویروس باشد و دست را به دهان، بینی و چشم‌تان بزنید، به احتمال زیاد در آینده‌ای نزدیک شما هم جزو مبتلایان این بیماری خواهید بود! از این‌رو مهمترین کاری که در این زمینه می‌توانید انجام دهید فاصله گرفتن از افراد و لمس‌نکردن سطوح است. تا جایی‌که می‌توانید از لمس سطوح در اماکن عمومی، استفاده از وسایل حمل و نقلیه عمومی، میله‌های اتوبوس، نرده‌های پله‌ها، دستگیره درها و … خودداری کنید.

شستن دست‌ها بهترین کاری است که می‌تواند به شما برای سالم‌ماندن کمک کند. دست‌هایتان را به‌طور مکرر و به گونه‌ای بشویید که همراه آب و صابون، حداقل 20 ثانیه زمان ببرد. همچنین اگر چنین امکانی در سفر برایتان فراهم نیست، از محلول‌های ضدعفونی استفاده کنید. همراه داشتن یک اسپری یا ژل ضدعفونی در سفر به شما کمک می‌کند تا دائما دستان خود را ضدعفونی کنید.

پول نقد را در سفر فراموش کنید

فرقی نمی‌کند که سفرتان کجا باشد، در هر صورت و هرکجا که باشید اعم از رستوران، پارکینگ، پمپ بنزین، سوپرمارکت، فروشگاه، مراکز تفریحی و … حتماً از کارت استفاده کنید. کارت را به راحتی می‌توانید ضدعفونی کنید، اما این کار برای پول نقد امکان‌پذیر نیست.

آب زیادی بنوشید

یکی از بهترین کارهایی که در طول سفر در دوران کرونا می‌توانید انجام دهید، نوشیدن زیاد آب است. آب خوردن باعث تقویت سیستم ایمنی بدنتان می‌شود و به حفظ سلامتی شما کمک می‌کند. در طول سفر آب را جایگزین نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار کنید.

نکات سفرهای هوایی در روزهای کرونایی

air travel in the days of corona

سفرهای هوایی یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های مسافرت است که طرفداران خاص خودش را دارد. با وجود کمترشدن محدودیت‌ها، شرکت‌های هواپیمایی با انجام اقدامات در زمینه فراهم آوردن بهداشت محیط و مسافران، کار خود را دوباره شروع کرده‌اند. اگر شما هم در آینده‌ای نزدیک یکی از مسافران سفرهایی هوایی هستید، تنها به نظافت مسئولان هواپیما و فرودگاه‌ها بسنده نکنید و خودتان هم دست به کار شوید. اما در این سفرها باید چه کنید؟ در ادامه با نکات سفرهای هوایی در دوران کرونا آشنا می‌شوید:

بازرسی امنیتی، خطرناک‌ترین بخش فرودگاه

بدون شک پیش از آنکه بخواهید سفر هوایی خود را شروع کنید، باید از بازرسی امنیتی فرودگاه رد شوید. این بخش از فرودگاه یکی از خطرناک‌ترین قسمت‌های آن است که باید حسابی مراقب باشید. کارشناسان گفته‌اند تقریباً نصف سبدهای پلاستیکی در گیت‌های امنیتی حاوی ویروس یکی از بیمارهای آنفولانزا، کرونا و انواع دیگر بیماری هستند. نکات بهداشتی را هنگامی‌که در بازرسی امنیتی فرودگاه قرار دارید، چندین برابر رعایت کنید. همچنین در نظر داشته باشید مکان‌های دیگری مانند دسته‌های صندلی سالن انتظار، چرخ دستی‌های حمل بار، بلیط هواپیما، پاسپورت و … هم جزو موارد پرخطر محسوب می‌شوند.

محیط نشستن‌تان در هواپیما را ضدعفونی کنید

اولین نکته سفر در دوران کرونا برای انواع هوایی آن است که بدون هیچ خجالتی محیط نشتن خود را ضدعفونی کنید. ممکن است برای انجام این اقدام با نگاه‌های سنگین و حتی تمسخرآمیز افراد مواجه شوید، اما با بی‌توجهی کامل به آنها به کار خودتان ادامه دهید و سلامتی بیشتری برای خود و اعضای خانواده‌تان به ارمغان بیاورید.

دستمال ضدعفونی را استفاده کنید

هنگامی که می‌خواهید اقدام به تمیزکردن محیط اطرافتان کنید، یکی از بهترین لوازمی که با خود به همراه آورده‌اید و به کارتان می‌آید، دستمال مرطوب ضدعفونی کننده است. از این دستمال‌ها می‌توانید برای ضدعفونی سطوح سخت استفاده کنید. تنها کافی است پیش از انجام این اقدام، دستورالعمل آن را مطالعه کنید. در نظر داشته شاید، روکش پارچه‌ای صندلی‌ها را با این دستمال‌ها ضدعفونی نکنید. اگر نسبت به نشستن روی آنها حساس هستید، می‌توانید روکشی را از قبل با خود به همراه داشته باشید و روی صندلی قرار دهید.

یکی دیگر از نکات ضدعفونی در هواپیما، توجه به جیب‌های پشت صندلی‌های هواپیما است. این جیب‌ها بیش از هرجای دیگری آلوده هستند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از جیب‌ها برای قراردادن بطری آب و چیزهای دیگر استفاده می‌کنید، حتماً این کار در سفر در دوران کرونا به فراموشی بسپارید!

نکات سفرهای جاده‌ای در دوران کرونا

سفرهای جاده‌ای که با ماشین شخصی انجام می‌شوند، علاوه‌بر آنکه یکی از پرطرفدارترین انواع سفرها در بین مردم ایران به‌شمار می‌روند، کم هزینه‌تر هم هستند. با وجود تعطیلی‌ کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها و مدرسه‌ها، ممکن است این نوع از سفر حتی در زمان‌های تحصیلی و فصل‌های پاییز و زمستان طرفدارانی داشته باشد. سفر با ماشین شخصی اصلاً به معنای در امان ماندن از ویروس کرونا نیست. از این‌رو حتی اگر در تمام مسیرهم فقط با محیط ماشین و اعضای خانواده خودتان در ارتباط هستید، این نکات را باید فرا بگیرید.

محیط خودرو را مانند خانه‌تان دوست بدارید و ضدعفونی کنید

اگر قرار است سفری جاده‌ای را تجربه کنید، باید خودرو را خانه دوم خودتان بدانید. این محیط برای چند روزی حکم خانه‌تان را دارد و بیشترین ارتباط را با آن دارید. از این‌رو درست مانند رفتارهایتان در خانه پیش از غذاخوردن دست‌هایتان را بشویید، پس از استفاده از سرویس بهداشتی به نظافت محیط اهمیت بدهید و از این قبیل موارد.

دومین کاری که باید انجام بدهید ضدعفونی کردن فضای داخل ماشین است. خوشبختانه برای ضدعفونی کردن با توجه به کوچک بودن فضا کار سختی در انتظارتان نیست. در هنگام ضدعفونی کردن بخش‌هایی نظیر دستگیره‌های داخلی و خارجی، فرمان ماشین، راهنما و برف پاک‌کن، کمربندها، محل قفل‌شدن آن‌ها، آینه‌ها، دریچه‌های تهویه هوا، نمایشگر لمسی، صندلی‌ها و … را حتماً در نظر داشته باشید. دقت داشته باشید همان‌طور که برای از بین رفتن ویروس از روی دست‌ها، باید آن را به مدت 20 ثانیه شست‌وشو دهیم، این موضوع برای ضدعفونی شدن کامل ماشین هم صدق می‌کند.

نکته‌ی دیگری که در این زمینه باید بدانید، انتخاب درست مواد شوینده و ضدعفونی کننده است. برای ضدعفونی کردن به آرامی روی سطوح بکشید و توجه داشته باشید ماده انتخابی‌تان در تضاد با جنس پارچه‌های ماشین و بدنه‌های داخلی آن نباشد.

پنجره‌های خودرو را باز بگذارید

از دیگر نکات مهم سفر در دوران کرونا آن است که اجازه دهید هوا وارد فضای خودرو شود. خودروسازان معمولاً تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا درزها را از بین ببرند و از وارد شدن هوا و ذرات گرد و غبار جلوگیری شود. چنین موضوعی در هر زمانی به جز زندگی با ویروس کووید19 می‌تواند مفید باشد. در صورت سفر جاده‌ای و حتی استفاده از وسایل حمل‌ونقلیه عمومی در مقصد و شهر خودتان حتماً پنجره‌ها را باز بگذارید و اجازه ورود هوای آزاد را بدهید.

حضور در پمپ بنزین را جدی بگیرید

از آنجایی‌که یکی از واجبات سفرهای جاده‌ای بنزین زدن است، لازم است نکات مربوط به آن را جدی بگیرید. پمپ بنزین‌ها یکی از آلوده‌ترین اماکن عمومی به‌شمار می‌آیند، از این‌رو هنگام استفاده باید دقت زیادی به خرج داد. اگر در پمپ بنزین توقف دارید، سعی کنید باک را به‌طور کامل پر کنید تا کمتر نیاز به توقف در این مکان باشد. همچنین سعی کنید اگر برایتان مقدور است در زمان‌هایی از روز به پمپ بنزین مراجعه کنید که خلوت باشد و مجبور نباشید در محیطی شلوغ قرار بگیرید.

اجازه دهید کارکنان پمپ بنزین این اقدام را برای شما انجام دهند و تاجایی‌که برایتان مقدور است خودتان این کار را انجام ندهید. اگر چنین فردی در دسترس نبود و باید خودتان دست به کار می‌شدید، از تماس مستقیم با هر جایی و سطحی در این محیط به‌طور جدی خودداری کنید. برای حساب‌کردن از کارت استفاده کنید و حتی با وجود عدم تماس مستقیم همه‌جا را دوباره ضدعفونی کنید.

نکات سفر با اتوبوس و قطار در دوران کرونا و بایدهایش

travel by train during the corona

علاوه‌بر سفرهای جاده‌ای و هوایی، سفر با قطار و اتوبوس‌ها هم بسیار محبوب است و از لحاظ اقتصادی برخی مواقع مقرون به‌صرفه‌تر است. اگر شما هم یکی از مسافران این سفرها هستید نکاتی که در ادامه آمده‌است را از دست ندهید:

هر طور شده از بقیه فاصله بگیرید

مسافران در قطار و به خصوص در اتوبوس در فاصله کمی از هم قرار دارند. از این‌رو این محیط بسیار مستعد انتقال بیماری است. فرقی نمی‌کند که در قطار باشید یا اتوبوس، تا جایی‌که می‌توانید از بقیه افراد دوری کنید و در فاصله از آن‌ها قرار بگیرید. ابتدای سفر هنگام واردشدن، در صف‌ها دور از بقیه قرار بگیرید و حتی اگر صفی وجود ندارد، اجازه دهید ازدحام کم شود، سپس سوار شوید.

ماسکتان را برای یک دقیقه هم درنیارید

ماسک یکی از واجب‌ترین اقداماتی است که با قرارگرفتن در محیط قطار و اتوبوس باید انجام دهید. اهمیت این موضوع مطمئناً برایتان روشن است و نیازی به توضیح و تأکید ندارد. تنها بدانید این کار نه تنها شما را از کرونا، بلکه از هر بیماری دیگری که قابل سرایت از افراد دیگر باشد در امان نگه می‌دارد.

صندلی‌های کنار پنجره را انتخاب کنید

همان‌طور که بازکردن پنجره‌ها در سفرهای جاده‌ای همراه با ماشین شخصی حائز اهمیت است. این موضوع برای سفرهای اتوبوسی و با قطار هم مهم است. اگر برایتان مقدور است جایگاه‌هایی را انتخاب کنید که در کنار پنجره و در معرض هوای آزاد قرار دارد. این انتخاب علاوه‌بر حفاظت بیشتر در معرض ویروس کرونا، سبب می‌شود تا از رفت و آمدهای افراد اذیت نشوید و برای حفظ تعادل دستی به شما نزنند! همچنین فراموش نکنید در این سفرها، ضدعفونی کردن صندلی و جایگاهتان در اتوبوس و قطار حرف اول را می‌زند.

قرار گرفتن در کنار پنجره به خصوص در فصول پرباد سال مانند پاییز، علاوه بر به ارمغان آوردن لذت آب و هوا، سلامتی بیشتری هم برایتان رقم می‌زند.

در دستشویی‌ها و رستوران‌های بین‌راهی چگونه نکات بهداشتی کرونا را رعایت کنیم؟

یکی دیگر از مهمترین نکات سفر در دوران کرونا، نکات مربوط به دستشویی‌های عمومی و رستوران‌های بین‌راهی است. رعایت نظافت در استفاده از دستشویی‌های عمومی تنها به دوران کرونا ختم نمی‌شود و حتی پیش از آن هم مهم بوده‌است. در واقع هرچقدر هم که این محیط تمیز باشد، باز هم عمومی است و باید نهایت دقت را به خرج دهیم. در استفاده از دستشویی‌ها تا جایی‌که می‌توانید دستتان در تماس مستقیم با سطوحی مانند شیرها، مایع‌زن و … نباشد. حتماً دست‌هایتان را به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید و برای خشک‌کردن از دستگاه‌های خشک‌کننده استفاده نکنید. این دستگاه‌ها میکروب‌ها را پخش می‌کنند. هنگام خروج دست‌هایتان را به دستگیره‌های در نزنید و حتی با وجود شستن دست‌ها، بعد از خروج باز هم آن‌ها را ضدعفونی کنید.

برای استفاده از رستوران‌های بین‌راهی هم باید دقت زیادی به خرج داد. به هرحال این رستوران‌ها محیط خانه نیستند و ممکن است مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند. تا جایی‌که می‌توانید در این دوران از آن‌ها استفاده نکنید، اما اگر مجبور باشید می‌توانید با رعایت یکسری نکات خطرات را برای خودتان کاهش دهید. از جمله این نکات آن است که میزی را انتخاب کنید که از بقیه دور باشد. مورد دیگر آن است که سعی‌کنید غذاهایی سفارش دهید که نیاز به پختن و گرم‌شدن داشته باشند. خوردنی‌های جانبی مانند ماست‌ها، زیتون، سبزی و … را فراموش کنید چرا که بسته‌بندی‌هایشان و قرارگرفتن در این فضا ممکن است برایتان مشکل ایجاد کند و در نهایت حتماً قبل و بعد از غذا دست‌هایتان را بشویید.

برای رعایت نکات بهداشتی کرونا در محل اقامت چه کنیم؟

در این سفر ممکن است مجبور باشید چند روزی را در محل اقامت عمومی سر کنید. پیش از آنکه اقدام به رزرو محل اقامت کنید، حتماً از ضدعفونی شدن محیط مطمئن شوید و خودتان هم تأکید داشته باشید. از آنجایی‌که ویروس کرونا چند ساعت و حتی تا چندروز می‌تواند روی سطوح زنده بماند، ضدعفونی کردن محیط بسیار حائز اهمیت است.

پیشنهاد یوتراوز آن است که به ضدعفونی مجموعه و مسافران قبلی اکتفا نکنید و خودتان دست به کار شوید! می‌دانیم که ضدعفونی کل محیط اقدامی زمان‌بر و خوشایند در سفر نیست، اما تا جایی‌که می‌توانید محیط‌هایی که با آنها سروکار دارید، با دستمالی ضدعفونی کنید. به‌عنوان مثال میزی را برای قرار دادن وسایل جانبی تان مانند عینک، کلیدها و … انتخاب کنید و آن را پیش از استفاده ضدعفونی کنید و تنها از همان استفاده کنید. سرویس بهداشتی یکی دیگر از مهمترین بخش‌هایی است که در محل اقامت باید آن را ضدعفونی کنید. کاسه توالت باید اولین انتخاب شما برای ضدعفونی باشد. علاوه‌بر آنجا، دستگیره‌ها، کلیدها و پریزها حائز اهمیت هستند.

یادتان باشد در این سفر از ظروف موجود در اتاق استفاده نکنید. اگر مجبور به انجام این کار هستید، حتی اگر از تمیزی برق بزنند، پیش از استفاده با آب گرم و مایع شوینده بشویید. ضدعفونی تخت‌ها و محل خوابتان هم بسیار حیاتی است. حتماً علاوه برضدعفونی کردن، ملحفه‌ای با خودتان به همراه داشته باشید تا از ملحفه‌های موجود در اتاق استفاده نکنید. در نهایت تا زمان اقامت در این محیط، به‌طور مکرر دست‌هایتان را بشویید.

سخن آخر

در نهایت به‌عنوان جمع‌بندی از این مقاله، نیاز به توضیح است که تمامی این اقدامات تا حد زیادی شما را از مبتلا شدن به این بیماری حفظ می‌کند. اما هیچ راهکار صد درصدی برای در امان ماندن از آن وجود ندارد. هر چقدر بتوانید نکات سفر در دوران کرونا را بیشتر رعایت کنید، بیشتر به خودتان کمک کرده‌اید. پیشاپیش سفری سرشار از سلامتی برایتان آرزومندیم. اگر تجربه‌ای در زمینه سفر در دوران کرونا دارید، در بخش نظرات با ما و خوانندگان یوتراوز آن را به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • پرواز چارتر چیست؟

  دنیای گردشگری و تجارت آژانس‌های مسافرتی سرشار از اصطلاحات و کلمات خاص خود است که برای شناخت و آشنایی مقررات، قوانین و تعهدات پرواز و هتل رزرو شده باید این اصطلاحات را به خوبی بشناسید و با کاربرد هر کدام آشنا شوید؛ به‌طور مثال پرواز چارتر اصطلاحی است که به‌طور قطع بارها به گوش‌تان خورده اما آیا با مفهوم لغوی، نوع پرواز، قوانین و تعهدات این سبک از پرواز آشنا هستید؟

 • سفر با دوچرخه: تجربه‌ای از جنس ماجراجویی

  از دوچرخه‌سواری، تنها خاطرات خوب کودکی به یادمان مانده است. کمی هم که به خودمان زحمت بدهیم، شاید از داشتن دوچرخه فقط یک وسیله‌ی نقلیه برای خرید و انجام امور روزمره را به‌خاطر بیاوریم. درصورتی‌که دوچرخه‌سواری در این چیزها خلاصه نمی‌شود. بگذریم تا به‌حال به سفر با دوچرخه فکر کرده‌اید؟

 • هر آن چه باید درباره رزرو هتل بدانید

  رزرو هتل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های گردشگران پیش از مسافرت است. این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که گاهی هفته‌ها و ماه‌ها قبل از سفر شمارا به جستجو وا‌می‌دارد. چراکه اینجا هم موضوع هزینه اهمیت دارد و هم امنیت و راحتی شما و افرادی که با شما هم‌سفر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید