Toranj Marine Hotel
تلاقي شكوه و آرامش

همه آنچه باید درباره ریزورت هتل بدانیم

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...

ریزورت هتل یکی از انواع مکان‌های اقامتی در مقصدهای توریستی جهان است. جایی که فقط مسئله اقامت اهمیت ندارد، بلکه در کنار اقامت آرامش، تجدیدقوا و دور شدن از تنش‌ها و خستگی‌های زندگی پرهیاهوی در شهرهای بزرگ هم اهمیت پیدا می‌کند.

یکی از چالش‌ها و دغدغه‌هایی که افراد ممکن است در طول سفر با آن روبه‌رو شوند، انتخاب محل اقامتی است که بتوانند در آن ساکن شده و استراحت و آرامش را در کنار تفریحات و سرگرمی‌ها تجربه کنند. چه‌بسا تنها استراحت و سکونت مدنظر افراد نباشد. گاهی افراد به دنبال محل اقامتی هستند که علاوه بر استراحت و سکونت در آن، بتوانند از امکانات تفریحی هم بهره ببرند. «ریزورت هتل» ازجمله اقامتگاه‌هایی است که به چنین خواسته‌ای جامه عمل می‌پوشاند و تا حدود بسیاری آن‌ها برآورده می‌کند. در ادامه یوتراوز قصد دارد تا شمارا با ریزورت هتل و هرآن چه باید درباره آن بدانید، آشنا کند. همراه ما باشید.

آنچه درباره ریزورت هتل‌ها می‌خوانید:

ریزورت هتل چیست؟

اولین سوالی‌که ممکن است ذهن شمارا مشغول کرده باشد آن است که ریزورت هتل چگونه اقامتگاهی است؟ تکلیف مفهوم هتل برای همه ما مشخص است و احتمالاً همه‌ می‌دانیم که هتل چه نوع اقامتگاهی است اما شاید درباره ریزورت هتل‌ها اطلاعات کمتری داشته باشیم.ازنظر لغوی ریزورت شامل معانی مختلفی همچون تفریحگاه، اقامتگاه، پاتوق و محل استراحت است. تمام این معانی برای ریزورت هتل صدق می‌کند. ریزورت هتل نه‌تنها در ظاهر چنین معنایی می‌دهد، بلکه لایق چنین نامی است. درواقع ریزورت هتل به هتلی گفته می‌شود که یکسر و گردن از هتل‌ها معمولی بالاتر است.
چراکه علاوه بر دارا بودن امکانات و خدمات بسیار برای تفریح و تفرج گردشگران، بسیار باشکوه و مجلل است. به قولی تمام آنچه از یک هتل ایدئال و فوق‌العاده انتظار می‌رود را درون خود جا داده‌ است. از خدمات و امکانات تفریحی همچون استخر، اسکی، سونا و تفریحاتی آبی گرفته تا خدمات و امکانات فوق‌العاده‌ی اقامتی و رفاهی مانند انواع اتاق و سوئیت.

Caesars Palace Bluewaters Dubai

ریزورت هتل‌ها‌ در چه مکان‌هایی ساخته می‌شوند؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که، ریزورت هتل‌ها در چه مکان‌هایی وجود دارند، باید بازگردیم به خدمات و امکاناتی که این نوع هتل‌ها به مسافران خود ارائه می‌دهند. خدمات و امکاناتی که ریزورت‌ هتل‌ها به مسافران و مشتریان خود ارائه
می‌دهند، نسبت به خدمات و امکانات سایر هتل‌ها و مشخصاً هتل‌های معمولی بسیار بیشتر و کامل‌تر است.به همین علت این احتمال وجود دارد که ریزورت هتل‌ها به فضای بیشتری نیاز داشته باشند. ازاین‌رو امکان پیدا کردن چنین هتل‌هایی در دل شهرها بسیار کم است. به‌طوری‌که حتی ریزورت هتل‌ها را بیشتر به‌زور بودن و غیرقابل‌دسترس بودن آن‌ها می‌شناختند. چون آن‌ها را در مکان‌های تفریحی و بیشتر ساحلی می‌ساختند.
امروزه ریزورت هتل‌ها به هتل‌های لوکس و مجللی گفته می‌شوند که، بیشتر در دامنه کوه‌ها و مناطق کوهستانی، جزیره‌ها، مناطق بکر طبیعی، ساحل‌های دور از شهر و به‌طورکلی به‌زور از هیاهو و شلوغی ساخته می‌شوند.

مزایا و معایب اقامت در ریزورت هتل‌ها

از آن‌جاکه ریزورت هتل‌ها به وسعت و بزرگی‌شان شناخته می‌شوند، طبیعی است که اقامت در آن‌ها مزایا و معایب بسیاری داشته باشد. مزایا و معایبی که هرکدام آن‌ها بر انتخاب محل اقامت ما تاثیر می‌گذارند. البته قبل از پرداختن به این موضوع بد نیست بدانید که بررسی معایب موجود در ریزورت هتل‌ها واقعاً کار سختی است. درواقع آن‌قدر مزایای اقامت در این هتل‌ها زیاد است که اگر عیبی هم داشته باشد، در خیل عظیم این مزایا گم خواهد شد.بااین‌حال شاید بتوان مسافت زیاد ریزورت هتل‌ها را نسبت به سایر هتل‌های دیگر از مراکز شهری عیبی بزرگ نامید. گرچه با خدمات و امکاناتی که ریزورت هتل به مسافران خود می‌دهند، همین عیب هم به‌نوعی پوشانده خواهد شد.

sofitel palm dubai

اما در ادامه، به برخی از مزایای انتخاب ریزورت هتل‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • قرار گرفتن اغلب آن‌ها در مکان‌های بکر و طبیعی، به‌دوراز شلوغی و ازدحام شهر
  • خدمات و امکانات فراوان رفاهی و تفریحی
  • وجود مجموعه‌های تجاری و فروشگاه‌های مختلف و متعدد برای مسافران
  • وجود واحدهای اقامتی متنوع و ویژه در مقایسه با سایر مکان‌های اقامتی
  • بزرگ بودن محوطه و فضای واحدهای اقامتی
  • محلی مناسب برای گذراندن تعطیلات و تجربه‌ی سفری دل‌نشین

ویژگی‌های یک ریزورت هتل خوب

از خیر مزایا، امکانات و خدمات ریزورت هتل‌ها که بگذریم، بررسی یک مسئله خالی از لطف نخواهد بود که آن مسئله، ویژگی‌های یک ریزورت هتل خوب است. ویژگی‌های یک ریزورت هتل خوب جدای از مزایای آن نیست؛ بلکه تکمیل‌کننده آن خواهد بود. درواقع همان‌طور که هتل‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، ریزورت هتل‌ها نیز ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند که باعث خواهد شد تا از یکدیگر متمایز شوند. این تفاوت‌ها بعضاً همان ویژگی‌های است که این هتل‌ها را از یکدیگر متمایز کرده است.
بر همین اساس می‌توان برخی از ویژگی‌های یک ریزورت هتل خوب و ایدئال را دارا بودن سالن‌های اجلاس، مسیرهای پیاده‌روی سازگار با طبیعت، مسیرهای دوچرخه‌سواری، سالن‌های ماساژ، اسپا، سالن‌های زیبایی بانوان و ... نیز دانست. طبیعی است به طبع آن ریزورت هتل‌ها از یکدیگر متمایز شده و همانند هتل‌ها درجه‌بندی می‌شوند.

Toranj Kish Hotel

ریزورت هتل‌های ایران

ممکن است برای شما این سوال پیش‌آمده باشد که آیا ایرآن‌هم ریزورت هتل دارد؟ جواب این سوال هم مثبت است و هم منفی. درواقع کشور ما پتانسیل بسیار زیادی برای ایجاد ریزورت هتل‌ها دارد و علت آن‌هم برخورداری از تنوع چشم‌اندازهای طبیعی است.برای مثال نواحی شمالی کشور که از موهبت دریا و جنگل به‌طور هم‌زمان برخوردارند، بهترین مکان برای احداث ریزورت هتل هستند. جزایر کیش و قشم و هرمز، شهرهای چابهار و بوشهر و بندرعباس هم می‌توانند برای احداث این‌چنین هتل‌هایی پیشنهاد شوند. ما به‌اندازه کافی فضا برای ایجاد ریزورت هتل‌ها داریم و به‌اندازه کافی هم هتل و انواع اقامتگاه در این نواحی ساخته‌شده است اما بسیاری از آن‌ها فاقد استانداردهای یک ریزورت هتل هستند.یکی از بهترین‌ مکان‌ها، و مستعدترین نقاط برای ساخت ریزورت هتل در ایران جزیره‌ی زیبای کیش است. در این میان هتل ترنج کیش شاید نزدیک‌ترین و بهترین گزینه مطابق با استانداردهای یک ریزورت هتل باشد.

نوشته های مشابه