online hotel reservation
چقدر با اتاق‌های هتل و روش های رزرو هتل آشنایی دارید؟

هر آن چه باید درباره رزرو هتل بدانید

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

رزرو هتل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های گردشگران پیش از مسافرت است. این موضوع آن‌قدر اهمیت دارد که گاهی هفته‌ها و ماه‌ها قبل از سفر شمارا به جستجو وا‌می‌دارد. چراکه اینجا هم موضوع هزینه اهمیت دارد و هم امنیت و راحتی شما و افرادی که با شما هم‌سفر هستند.

رزرو هتل یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر است اما فرایند پیچیده‌ای ندارد. تنها کافی است تصمیم به مسافرت گرفته باشید و پیش از عزیمت محل اقامت خود و همراهانتان را انتخاب کرده باشید. برای انتخاب هتل مناسب نکاتی باید موردتوجه شما قرار بگیرد که در این مقاله یوتراوز قصد دارد به آن بپردازد. با ما همراه شوید

آنچه درباره رزرو هتل باید موردتوجه قرار دهید:

از مزیت‌های رزرو آنلاین هتل بهره ببرید

online hotel reservation

یکی از موضوعاتی که همیشه در هنگام سفر ازجمله چالش‌های سفر به‌حساب می‌آید، مسئله‌ی رزرو هتل و محل اقامت است. بسیاری از افراد و چه‌بسا خود ما زمانی که به مقصد می‌رسیم، به فکر رزرو هتل و یا محل اقامت می‌افتیم. اما غیر از این راه‌ دیگری برای رزرو هتل وجود دارد و آن، رزرو به‌صورت آنلاین است.
اگر بگوییم راحت‌ترین راه و چه‌بسا بهترین راه برای رزرو هتل «رزرو آنلاین هتل» است، اغراق نکرده‌ایم. چراکه رزرو آنلاین هتل مزیت‌ها و ویژگی‌هایی دارد که رزرو حضوری فاقد آن است. در ادامه با این مزیت‌ها و ویژگی‌های آموزشی بیشتر آشنا خواهیم شد.

امکان جستجو و مقایسه هتل‌ها و سایر مکان‌های اقامتی

اولین ویژگی استفاده از سیستم رزرو آنلاین هتل این است که امکان جستجو از میان گزینه‌های پیشنهادی را برایتان به وجود می‌آورد. این امکان برای شما وجود دارد تا هتل‌ یا هر اقامتگاه دیگری را از بین ده‌ها گزینه پیشنهادی بررسی کنید، قیمت، امکانات و خدمات را بررسی کنید و بر اساس بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشید. درواقع رزرو آنلاین هتل این امکان را در اختیار شما قرار خواهد داد تا بتوانید به‌راحتی محل اقامت خود را با دیگر محل‌ها اقامت مقایسه کرده و بهترین مکان را رزرو کنید.

صرفه‌جویی در هزینه رزرو هتل

ویژگی دیگر رزرو آنلاین هتل این است که به شما این امکان را می‌دهد تا در رزرو هتل و به‌طورکلی در سفر صرفه‌جویی کنید. درواقع منظور آن است که این امکان وجود دارد تا با استفاده از سیستم رزرواسیون آنلاین هتل و مقایسه قیمت‌ها، به‌صرفه‌ترین گزینه را انتخاب کنید. یعنی با رزرو بهترین مکان و ارزان‌ترین قیمت در هزینه سفر خود صرفه‌جویی کنید.
درواقع اگر قصد دارید که در هزینه‌های خود در سفر صرفه‌جویی کنید، بهتر است به این نکته توجه کنید. چراکه ممکن است اتاقی با اتاقی دیگر، امکانات و خدمات مشابهی داشته باشد، اما قیمتش در یک هتل کمتر از قیمت چنین اتاقی در هتلی دیگر باشد. ازاین‌رو بد نیست به این نکته توجه داشته باشید و این را بدانید که، مهم در مسئله‌ی قیمت اتاق‌ها ارزان بودن آن، کیفیت و خدمات آن است.

از تخفیفت ویژه هتل‌ها و مراکز اقامتی استفاده کنید

بسیاری از هتل‌ها و مراکز اقامتی برای جلب رضایت مشتری در موقعیت‌های زمانی خاصی و به‌ویژه در «زمان‌های غیر پیک» تخفیفت بسیار خوبی برای مهمانان خود منظور می‌کنند. استفاده از سیستم‌های رزرو اینترنتی هتل این امکان را به شما می‌دهد تا از تخفیفت مراکز اقامتی مطلع شده و از آن استفاده کنید.

بررسی خدمات و امکانات هتل

 hotels services and facilities

این ویژگی به ویژگی اول بی‌شباهت نیست؛ اما حرف ما در این قسمت چیز دیگری است. یکی از امتیازاتی که رزرو آنلاین هتل در اختیارتان می‌گذارد این است که امکانات و خدمات هتل موردنظر را به شما معرفی می‌کند. شما می‌توانید از وجود رستوران و نحوه سرو غذا (بوفه، منوی انتخابی و ...) مطلع شوید و برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید. یا اگر کودکی همراهتان دارید می‌توانید از امکانات تفریحی هتل برای کودکان مطلع شوید و برای اوقات فراغت فرزندتان در سفر برنامه‌ریزی کنید.
اطلاع از امکانات و خدماتی که از سوی هتل ارائه می‌شود به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند.

استفاده از خدمات باشگاه مشتریان

بیشتر سیستم‌های رزرو آنلاین برای مشتریان ‌همیشگی خود خدماتی مبنی بر استفاده از تخفیفت، خدمات VIP ، خدمات ترانسفر رایگان و غیره ارائه می‌کنند. اگر بار اولتان نیست که هتلی را اقامت می‌کنید، این موضوع را با متصدی رزرو خود در میان بگذارید شاید برای شما هم خدمات ویژه‌ای منظور کنند.

انتخاب اتاق مناسب برای رزرو

کاملاً مشخص است که هدف از رزرو هتل، رزرو اتاق است. اما بهتر است پیش از اینکه رزرو خود را نهایی کنید با انواع اتاق‌ها و واحدهای اقامتی هتل هم آشنا شوید. تنوع در نوع اتاق و امکانات آن بسیار بالاست بعضی هتل‌ها فقط‌اتاق‌های استاندارد دو و سه تخته دارند و بعضی دگر انواع سوئیت و سوئیت آپارتمان و حتی اتاق‌های برای مهمانان خاص و برای اهداف خاص.
به‌عنوان‌مثال سوئیت‌های دوبلکس بیشتر برای سفرهای خانوادگی رزرو می‌شود و «سوئیت‌های هانی‌مون برای سفر ماه‌عسل» یا سالگرد ازدواج. در ادامه یوتراوز شمارا با انواع اتاق‌ها و واحدهای اقامتی هتل‌ها آشنا می‌کند.

اتاق یک‌نفره (single)

به اتاق‌هایی گفته می‌شود که دارای یک‌تخت یک‌نفره است و در زبان انگلیسی اختصاراً آن را با علامت (SGL) نشان می‌دهند. این اتاق‌ها در زبان فارسی هم بیشتر «سینگل‌روم» گفته می‌شود و معمولا همه هتل‌های استاندارد از این نوع اتاق‌دارند. در بعضی هتل‌ها اتاق سینگل وجود ندارد اما در مواقع نیاز از اتاق‌های دبل برای مهمانانی که تنها هستند، استفاده می‌شود.

اتاق دونفره (Double/Twin)

double room in the hotel

معمولاً در هتل‌ها اتاق‌های دو نفرِ به دو شکل وجود دارد. دبل (Double) که شامل یک‌تخت دونفره است. ابعاد این تخت می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد. نوع دیگری از این اتاق‌ها Twin نامیده می‌شود به معنای دوقلو و ازآن‌جهت که دو تخت دونفره جدا از هم دارد

اتاق سه نفرِ (Triple)

این اتاق‌ها دارای سه تخت هستند که نحوه قرارگیری آنان به این شکل است ک یا دو تخت در کنار هم و یک‌تخت به شکل یک‌نفره قرارگرفته است، و یا هر سه تخت به‌صورت جدا از یکدیگر قرارگرفته‌اند و اختصاراً با علامت (TPL) نشان داده می‌شوند.

سوئيت (Suite)

سوئیت‌ها انواعی از واحدهای اقامتی هستند که علاوه بر محل خواب، پذیرایی و یک آشپزخانه کوچک را در دل خود گنجانده‌اند. البته این نکته را هم باید بدانید که ممکن است این پذیرایی در ابتدا، و محل خواب در انتهای اتاق باشد بااینکه پذیرایی چند پله‌ای پایین‌تر از محل خواب و حمام قرارگرفته باشد که معمولا به آن دوبلکس(Duplex) هم گفته می‌شود.
نکته مهم این است که وجود آشپزخانه در سوئیت دائمی نیست و ممکن است باشد، یا نباشد.

آپارتمان (Apartment)

این مدل اتاق‌ها که دست‌کمی از یک‌منزل آپارتمانی ندارد، دارای پذیرایی، آشپزخانه و حمام مشترک است و همچنین دارای یک، دو و یا سه اتاق‌خواب است که هرکدام دو تخت دارد.
نحوه قرارگیری تخت‌ها اگر به‌طور مثال آپارتمان دوخوابه باشد، به این شکل است که یک اتاق دارای یک‌تخت دونفره، و اتاق دیگر دارای دو تخت تک‌نفره است. همچنین این نکته را هم باید بدانید که در پذیرایی و یا اصطلاحاً هال این آپارتمان‌های هتلی، به تعداد کافی میز و صندلی و مبل برای کسانی که در آن اقامت دارند، وجود دارد.

استودیو سوئیت (Studio)

آنچه در بدو ورود به این اتاق با آن مواجه می‌شوید، فضایی است که تعدادی مبل، کاناپه، صندلی و میز دارد. ضمن آنکه شاید آشپزخانه‌ی کوچکی هم به انضمام حمام در آن مشاهده کنید. اما یک‌چیزی کم است و آن تختخواب است. اصلاً مگر ممکن است که اتاق یک هتل تخت خواب نداشته باشد؟ شاید بله و شاید نه؛ اما عجله نکنید.
این نوع اتاق‌ها ویژگی به‌خصوص دارند و آن این است که مبل‌ها و کاناپه‌ها این قابلیت رادارند که به تخت خواب شوند. آن‌هم با تمام آنچه از تختخواب انتظار دارید و توقع دارید که وجود داشته باشد. سوئیت‌های استودیو بیشتر برای سفرهای کاری مورداستفاده قرار می‌گیرند. در طول روزبه دفتر کار تبدیل می‌شوند و در طول شب به اتاق خوب.

کانکتد روم (Connected Room)

این دست اتاق‌ها مخصوص افرادی است که می‌خواهند در طول اقامتشان در هتل با در اختیار داشتن دو فضای مجزا، بدون آنکه نیاز باشد برای ارتباط با یکدیگر وارد راهروی هتل شوند، باهم در ارتباط باشند. احتمالاً متوجه شده باشید که چگونه اتاقی است. این اتاق‌ها ویژگی جالبی دارند و آن این است که شما با در اختیار داشتن دو اتاق کاملا مجزا، بدون آنکه نیاز باشد وارد راهروی هتل شوید باهم در ارتباط باشید. مثلاً برای یک خانواده چهارنفره این امکان وجود دارد تا پدر و مادر در یک اتاق و فرزندان آن‌ها در اتاقی دیگر باشند، اما در عین حال با یکدیگر در ارتباط باشند. ارتباط بین دو اتاق با یک در از داخل اتاق‌ها به هم صورت می‌گیرد.

کابانا (Cabana)

cannabis room in the hotel

شاید جالب‌ترین و جذاب‌ترین نوع اتاق در یک هتل همین باشد. اتاقی که نیاز نباشد به خاطر رسیدن به آن از آسانسور یا پله استفاده کنید. و علاوه بر آن به استخر هتل دسترسی داشته باشد!. این نوع اتاق در طبقه هم کف ساخته می‌شود و پنجره آن به‌سوی محوطه‌ هتل باز می‌شود و به استخر هتل دسترسی پیدا می‌کند.
سوئیت‌های کابانا بیشتر در شهرهای ساحلی و هتل‌های تفریحی ساخته می‌شوند. در این هتل‌ها فضایی برای تعویض لباس هم در نظر گرفته می‌شود که تقریبا شبیه به همان اتاق پرو در بازار پوشاک است.

فیستا سوئيت (Fiesta Suite)

رمانتیک‌ترین اتاقی که یک هتل می‌تواند داشته باشد، همین است. فیستا سوئیت اتاقی است برای افرادی که تازه قرار است زندگی مشترک‌شان را آغاز کنند. این اتاق‌ها معمولاً در هتل‌هایی وجود دارد که سالن عروسی دارند و پس از پایان مراسم عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می‌گیرد. البته هزینه این اتاق‌ها را معمولاً با هزینه‌ی مراسم عروسی در نظر می‌گیرند. هرچه باشد، اتاقی است که می‌تواند زندگی رؤیایی یک زوج جوان را به نحوی تکرارناشدنی آغاز کند. در بعضی هتل‌ها اتاقی به نام هانی مون هم برای سفرهای ماه‌عسل و سالگرد ازدواج در نظر گرفته می‌شود.

هتل‌ها هرکدام برحسب نوع دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. این البته بستگی به آن هتل و امکاناتش دارد. امروزه هر مکانی را که خارج از محل سکونت ما باشد و دارای اتاق‌هایی در یک مکان مشخص باشد، هتل یا مسافرخانه می‌نامیم که با توجه به این موارد و ویژگی‌هایی که ذکر شد، خواهیم دید ایده آل ما با ایده آل آنچه یک هتل باید داشته باشد چقدر فاصله دارد.

نوشته های مشابه
 • پرواز چارتر چیست؟

  دنیای گردشگری و تجارت آژانس‌های مسافرتی سرشار از اصطلاحات و کلمات خاص خود است که برای شناخت و آشنایی مقررات، قوانین و تعهدات پرواز و هتل رزرو شده باید این اصطلاحات را به خوبی بشناسید و با کاربرد هر کدام آشنا شوید؛ به‌طور مثال پرواز چارتر اصطلاحی است که به‌طور قطع بارها به گوش‌تان خورده اما آیا با مفهوم لغوی، نوع پرواز، قوانین و تعهدات این سبک از پرواز آشنا هستید؟

 • سفر با دوچرخه: تجربه‌ای از جنس ماجراجویی

  از دوچرخه‌سواری، تنها خاطرات خوب کودکی به یادمان مانده است. کمی هم که به خودمان زحمت بدهیم، شاید از داشتن دوچرخه فقط یک وسیله‌ی نقلیه برای خرید و انجام امور روزمره را به‌خاطر بیاوریم. درصورتی‌که دوچرخه‌سواری در این چیزها خلاصه نمی‌شود. بگذریم تا به‌حال به سفر با دوچرخه فکر کرده‌اید؟

 • همه نکاتی که برای خرید چادر مسافرتی باید بدانیم

  وقتی صحبت از انتخاب و خرید یک چادر مسافرتی خوب می‌شود، به خیال خودمان چیزهای زیادی درباره‌اش می‌دانیم. اما واقعیت این است که خرید یک چادر مسافرتی آن‌قدر بایدونباید و نکته‌های مهم دارد که هرچه بدانیم بازهم کم است.

دیدگاهتان را بنویسید