info hotel apartment
رزرو هتل‌آپارتمان برای افرادی که می‌خواهند اقتصادی سفر کنند

هتل‌آپارتمان چیست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

از سری چالش‌های سفر برای افراد، انتخاب محل اقامت در طول سفر است. محل‌های اقامتی که با انواع و اقسام مختلفی در اختیار افراد قرار می‌گیرند. از هتل و متل گرفته تا هتل‌آپارتمان که خانه‌ای در قالب یک هتل است. به‌راستی از هتل‌آپارتمان‎ها چه می‌دانیم؟

هتل‌آپارتمان را می‌توان از معدود اقامتگاه‌هایی دانست که هم می‌تواند هتل باشد و هم‌محلی اقامت افرادی که قصد دارند تا مدت طولانی‌تری را در مقصدی سپری کنند. در این میان آنچه ما از هتل‌آپارتمان می‌دانیم شاید بسیار کمتر از آن چیزی باشد که باید بدانیم. به عبارتی آشنایی ما با هتل‌آپارتمان‌ها ناقص است و اغلب اوقات از هتل‌آپارتمان، تنها واژه‌ی هتل را دیده و شنیده‌ایم. در این مقاله یوتراوز قصد دارد تا شمارا با هتل‌آپارتمان و نکاتی برای انتخاب و رزرو آن آشنا کند. همراه ما باشید.

آنچه درباره‌ی هتل‌آپارتمان خواهید خواند:

هتل‌آپارتمان چیست؟

apartment hotel lobby

آنچه در نگاه اول متوجه آن خواهیم شد آن است که هتل‌آپارتمان از دو واژه‌ی هتل و آپارتمان تشکیل‌شده است. بنابراین طبیعی و قابل‌تصور است که با مکانی متشکل از این دو واژه روبه‌رو شویم. به عبارتی با مکانی روبه‌رو خواهیم شد که شامل ترکیبی از هتل و آپارتمان است.
می‌توان هتل‌آپارتمان را خانه‌ای در قالب یک هتل دانست که ممکن است شامل برخی از امکانات و خدمات هتل نیز بشود. به‌طور مثال لازم نیست که این خانه را نظافت کنید. چراکه یکی از خدماتی که به هتل‌آپارتمان‌ها تعلق می‌گیرد، خدمات خانه‌داری است.

آیا هتل‌آپارتمان انواع مختلفی دارد؟

ازجمله سوالاتی که ممکن است پس از آشنایی با هتل‌آپارتمان ذهن شمارا درگیر کرده باشد آن است که آیا هتل‌آپارتمان‌ها هم مانند هتل‌ها انواع مختلفی دارند؟ جواب مثبت است و همان‌طور که هتل‌آپارتمان خود می‌تواند زیرمجموعه‌ای از هتل تصور شود، این امکان وجود دارد که خود نیز شامل انواع و اقسام مختلفی باشد.

برخی از انواع هتل‌آپارتمان‌ عبارت‌اند از:

 • هتل‌آپارتمان آف‌سایت و آن‌سایت
 • آپارت هتل
 • هتل‌آپارتمان اقامتی
 • هتل‌آپارتمان تک واحده

هتل‌آپارتمان آف‌سایت (Off-site) و آن‌سایت (On-site)

اولین مورد از انواع هتل‌آپارتمان‌ها، هتل‌آپارتمان‌های آف‌سایت و آن‌سایت هستند. آنچه بیشتر از هر چیزی این هتل‌آپارتمان‌ها را از سایر انواع متمایز کرده است، نحوه‌ی مدیریت آن‌ها است. اگر بنا باشد تا به‌صورت ساده‌تر این دو نوع هتل‌آپارتمان را معرفی کنیم، باید بگوییم که هتل‌آپارتمان آن‌سایت همانند هتل بخشی مجزا برای پذیرش و مدیریت دارد. درصورتی‌که چنین چیزی را در هتل‌آپارتمان‌های آف‌سایت نخواهید دید. آنچه در هتل‌آپارتمان‌های آف‌سایت خواهید دید مدیریت از راه دور و محل‌هایی است که کلید‌های اتاق در آنجا گذاشته‌شده و شما می‌توانید بدون حضور در پذیرش، کلید اتاق خود را برداشته و به اتاق خود بروید.

آپارت هتل (Aparthotel)

Apart Hotel

آپارت هتل به هتل‌آپارتمانی گفته می‌شود که دست‌کمی از هتل ندارد. درواقع آنچه در این‌ نوع از هتل‌آپارتمان می‌توان مشاهده کرد چیزی فراتر از یک هتل‌آپارتمان ساده است. آپارت هتل‌ها علاوه بر دارا بودن بخش پذیرش و مدیریت، شامل برخی امکانات همچون سالن ورزشی، کافی‌شاپ و سرویس‌های کانسریج نیز است. خدماتی که اغلب آن‌ها را در هتل می‌توان دید.
این نوع هتل شاید انتخابی مناسب برای افرادی باشد که هم به دنبال فضایی مناسب برای اقامتی دل‌نشین هستند و هم اینکه قصد دارند تا از خدمات و امکانات هتل‌های لوکس نیز بهره‌مند شوند. هرچند که بازهم این خدمات و امکانات، به‌پای خدمات و امکانات هتل‌های لوکس نمی‌رسند.

هتل‌آپارتمان اقامتی

همان‌طور که در ابتدا گفتیم ممکن است برخی افراد قصد داشته باشند تا در مکانی به‌صورت طولانی‌مدت اقامت کنند. این هتل‌آپارتمان‌ها گزینه مناسبی برای اقامت‌های طولانی هستند. به‌طور مثال فرد ممکن است به‌واسطه‌ی کار، تحصیل یا نقل‌مکان به شهر یا کشور دیگر، نیاز باشد تا چند ماهی را دور از محل سکونت قبلی خود سپری کند. ازاین‌رو برای اقامت نیاز دارد تا درجایی ساکن شود. یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند روی آن حساب ویژه‌ای باز کند، هتل‌آپارتمان‌های اقامتی است. ضمن آن‌که با این کار یعنی اقامت طولانی‌مدت، از هزینه‌های او کاسته خواهد شد. یعنی می‌تواند از تخفیف اقامت طولانی بهره ببرد.

هتل‌آپارتمان تک واحده

در آخرین مورد از انواع هتل‌آپارتمان‌ها، می‌توان به هتل‌آپارتمان‌های تک‌واحدِ اشاره کرد. هتل‌آپارتمان‌ تک واحده به هتل‌آپارتمانی گفته می‌شود که تنها شامل یک واحد اقامتی بوده و برای افرادی مناسب‌ است که به دنبال اقامت موقت با کمترین هزینه و فضایی خلوت هستند.

چه امکاناتی در هتل‌آپارتمان‎ها ارائه می‌شود؟

apartment hotel facilities

هتل‌آپارتمان‌ بیش از آنکه امکانات و خدمات هتل را ارائه بدهد، شامل امکاناتی است که در یک آپارتمان واقعی وجود دارد. این امکانات شامل موارد زیر است:

 • آشپزخانه
 • اتاق‌خواب
 • اتاق نشیمن
 • حمام و سرویس بهداشتی
 • خدمات نظافتی و خانه‌داری
 • تلویزیون
 • یخچال و فریزر
 • گاز و فر و امکانات پخت‌وپز
 • تجهیزات و لوازم آشپزی همچون قابلمه، ظرف، قاشق، چنگال و ...
 • میز ناهارخوری و صندلی
 • کاناپه

البته ممکن است برخی از این خدمات و امکانات مشابه آنچه باشد که در هتل‌ها هم ارائه می‌شود. اما بااین‌حال برخی از این خدمات و امکانات را نمی‌توان به این راحتی در هر هتلی پیدا کرد. به‌طور مثال آشپزخانه و اتاق‌خواب، گاز و فر و لوازم آشپزی.

رزرو هتل‌آپارتمان برای چه افرادی مناسب است؟

Apartment hotel accommodation

در اینکه هتل‌آپارتمان برای چه افرادی مناسب است، محدودیت به خصوصی وجود ندارد. هرکسی بنا بر انتخاب و به قولی ذائقه‌اش می‌تواند در هتل‌آپارتمان ساکن شود. از زوجی که به سفر ماه‌عسل رفته‌اند تا فردی که به‌تنهایی سفر می‌کند، یا خانواده‌ای که بیش از سه یا چهار نفر جمعیت دارد. به‌طورکلی هتل‌آپارتمان‌ها مناسب افرادی هستند که به فضای بیشتری نیاز دارند، ترجیح می‌دهند به‌جای صرف غذا در رستوران، خودشان در طول سفر پخت‌وپز کنند، می‌خواهند هزینه کمتری بپردازند و اقامت طولانی‌تری را تجربه کنند.

چرا بهتر است هتل‌آپارتمان رزرو کنیم؟

پس از ذکر توضیحات، نکات و موارد مختلف درباره این واحدهای اقامتی، سوالی که ممکن است ذهن شمارا درگیر کرده باشد و تا به اینجا به پاسخ آن نرسیده باشید آن است که چرا وقتی می‌توانیم در هتل اقامت کنیم، هتل‌آپارتمان را انتخاب کنیم؟
برای پاسخ به این سوال شاید ذکر برخی از مزیت‌های هتل‌آپارتمان همچون فضای بیشتر نسبت به هتل، حریم خصوصی قابل‌توجه، امکانات و خدمات مشابه به خانه‌های شخصی، هزینه‌ی اقامت کمتر نسبت به هتل و مزیت‌های دیگر، پاسخی مناسب باشد. به قولی شمارا ترغیب کند تا برای اقامت در طول سفر به سراغ گزینه‌ای همچون هتل‌آپارتمان‌ها بروید. بااین‌حال همه‌چیز به شما و شرایط شما بستگی دارد. درنهایت امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده و در انتخاب اقامتگاه مناسب برای سفر بعدی‌تان شمارا راهنمایی کرده باشد.

نوشته های مشابه