comfortable air travel
در هواپیما چطور راحت تر بخوابیم؟

8 نکته مهم برای خواب راحت در سفرهای هوایی

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...

برای افرادی که دایم در سفرهای هوایی به سر می برند، تجربه خواب راحت حین پرواز به یک رویا تبدیل شده است به خصوص اگر پای یک سفر کاری یا تحصیلی در میان باشد، آنوقت است که خواب کافی حین پرواز از نان شب هم واجب‌تر می‌شود.

تا به حال با هواپیما سفر کرده‌اید؟ مدت زمان سفرتان چقدر بوده است؟ یک ساعت یا ده ساعت؟ بگذریم؛ توانسته‌اید در هواپیما استراحت کرده یا به اندازه کافی بخوابید؟ اگر جوابتان مثبت است، به شما تبریک می‌گوییم، اما اگر منفی است، آیا به دلیل آن فکر کرده‌اید؟ چه شد که نتوانستید استراحت کنید و بخوابید؟ جای کم، نور آفتاب که از پنجره‌ی کابین روی صورتتان افتاده یا رفت‌وآمد مسافران؟ در واقع شاید هم دلایل دیگری وجود داشته باشد که به خاطر آن نتوانسته‌اید حین پرواز به خوبی استراحت کنید، یا اینکه خواب راحتی را تجربه کنید. اما آیا واقعاً نمی‌توان در هواپیما خوابید؟ جواب منفی است؛ چراکه راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان، با استفاده از آن، خوابی راحت را در طول یک سفر هوایی تجربه کرد. راه‌هایی که در ادامه «دانستنی‌های مجله یومگ» بیشتر به آن می‌پردازد. این شما و این هم نکاتی برای خواب راحت حین سفرهای هوایی.

آنچه در مورد خواب راحت در این مقاله خواهید خواند:

صندلی خود را هوشمندانه انتخاب کنید

Suitable sleeping chair in flight

یکی از راه‌هایی که توسط آن می‌توانید خوابی راحت را در طول سفر با هواپیما تجربه کنید، انتخاب درست و هوشمندانه‌ی صندلی است. در واقع نحوه قرارگیری صندلی در کابین و مکان آن، نقش به سزایی در خواب کافی و استراحت مناسب در طول پروازهای طولانی دارد. ممکن است صندلی شما در محلی قرار گرفته باشد که سروصدای بسیاری وجود دارد یا نزدیک به سرویس بهداشتی و آشپزخانه هواپیما باشد. یا در محلی قرار گرفته باشد که رفت‌وآمد در آن زیاد است. بنابراین اگر این امکان برای شما وجود دارد که صندلی خود را در طول پرواز انتخاب کنید، بد نیست به این موارد توجه داشته باشید و جای خود را هوشمندانه انتخاب کنید.
بهتر است در هنگام گرفتن کارت پرواز مشکل بی‌خوابی خود را با کانتر چک-این در میان بگذارید. شاید بخت با شما یار باشد و یک صندلی مناسب در اختیارتان قرار بگیرد. یا اگر هزینه پرواز برایتان مهم نیست از صندلی‌های کلاس بیزینس رزرو کنید تا فضای بیشتری برای خوابیدن داشته باشید.

در انتخاب بار دقت کنید

مورد بعدی که ارتباط مستقیم با راحتی و آسودگی شما در طول پرواز دارد، باری است که قرار است همراه خود به داخل هواپیما ببرید. و باید در انتخاب بار خود برای آنکه همراه خود به داخل هواپیما ببرید توجه داشته باشید. اما منظورمان چیست؟ منظور ما این است که بار اضافی و چیزهایی که در طول پرواز به کارتان نمی‌آید را همراه خود به داخل کابین نبرید. چراکه اگر همراه خود در داخل کابین بار اضافی داشته باشید، مجبور خواهید شد که فضای بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید. از این‌رو جای کمتری به شما خواهد رسید. جای کم هم یکی از دلایلی است که توسط آن نمی‌توان استراحت کافی در طول پرواز داشت. یا حتی این امکان برای شما وجود نخواهد داشت که راحت بخوابید.

از بالشت‌های گردنی استفاده کنید

Neck pillows in flight

روش دیگری که به کمک آن می‌توانید در طول پروازهای طولانی مدت احساس راحتی کرده و خواب کافی داشته باشید، استفاده از بالشت‌های گردنی است. بالشت‌های گردنی این امکان را به شما می‌دهند که حتی در حالت نشسته هم به خواب بروید. این به خاطر شکل و مدل این بالشت‌ها است که باعث می‌شود تا بتوانید سر و گردن خود را ثابت نگه داشته و استراحت کنید.

چشم‌بند خواب فراموش نشود

comfortably Sleep on plane with a blindfold

چشم‌بند خواب یکی از موثرترین روش‌ها برای تجربه خواب راحت و کافی حین پرواز است. چشم‌بند خواب در واقع یک فریب ذهنی است که با ایجاد فضای تاریک و شبیه‌سازی محیط اطراف شما به شب و جلوگیری از ورود نور به چشم، به خواب راحت حین پرواز های طولانی کمک می‌کند.

در پروازهای طولانی لباس راحت بپوشید

پوشیدن لباس راحت حین پروازهایی طولانی باعث می‌شود تا اکسیژن بیشتری به سطح پوست شما برسد و خواب بهترین را تجربه کنید. از طرفی لباس‌های تنگ در پروازهای طولانی آزاردهنده است و مانع خوب کافی می‌شود.

بیخیال کافئین شوید

یکی از مواردی که توجه به آن می‌تواند شما را به خوابی راحت و آسوده نزدیک کند، مصرف نکردن کافئین، خوراکی‌های کافئین‌دار یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین است. از آنجایی‌که یکی از بارزترین و واضح‌ترین خواص کافئین، بیدار نگه‌داشتن فرد است، مصرف آن در پروازهای طولانی و در صورتی‌که نیاز به آن ندارید توصیه نمی‌شود.

از پتوی مسافرتی استفاده کنید

travel blanket for a sleep on airplane

از جمله امکانات و خدماتی که معمولاً در پروازها به مسافران ارائه می‌شود، در اختیار گذاشتن پتو و بالشت برای استراحت و خوابیدن است. از آن‌جایی که این امکان در پروازهای طولانی طالب بسیاری دارد، توصیه می‌شود تا از قبل به فکر این مسئله باشید. منظورمان چیست؟
حتماً با خودتان ساک و یا کوله‌ای را به داخل کابین هواپیما خواهید برد. درست است؟ پس بهتر است که، اگر پروازتان طولانی است یک پتو و بالشت مسافرتی را که غالباً سایز کوچکی هم دارند را به همراه کوله و یا ساک خود به داخل کابین ببرید. راه دیگری هم وجود دارد و آن این است که در همان ابتدای پرواز شما درخواست دریافت پتو و بالشت را داشته باشید. اما باز هم با این‌حال راه اول بهتر است.

از داروهای خواب‌آور با دوز پایین استفاده کنید

شاید این راه، راه مناسبی نباشد. پس بهتر است که این روش را در اولویت قرار ندهید و زمانی به سراغ این راه بروید که، راه دیگری نداشته باشید. یعنی آنقدر بی‌خوابی به سرتان زده باشد که با هیچ راه و روشی نتوانید به خواب بروید و اگر به چنین نقطه‌ای رسیدید، داروهایی که در این حالت می‌تواند به شما کمک کند، داروهای خواب آور با دوز پایین هستند. البته با این قید که به هیچ عنوان نباید این داروها را در سفرهای کوتاه استفاده کرد؛ چراکه بسیار قوی است و اگر قصد داشته باشید پس از خواب هوشیار باشید، این امکان برای شما وجود نخواهد داشت.

سفرهای هوایی و به خصوص سفرهای طولانی از جمله سفرهایی است که افراد آن را بهترین فرصت برای استراحت و خواب می‌دانند. با این‌حال هستند افرادی که می‌دانند سفرهای طولانی و هوایی بهترین فرصت برای خوابیدن است اما، نمی‌توانند و یا نمی‌دانند چگونه می‌شود در چنین سفرهایی خوابی راحت و آسوده را تجربه کرد. به هر حال امیدواریم این مطلب به خواب راحت شما در سفر هوایی تان کمک کند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید