nature around Tehran

معرفی جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

خداوند دفتر دنیا را می‌گشاید، مداد رنگی را در دست گرفته، رنگ قرمز، زرد و نارنجی را برصفحه جهان هستی می‌زند و فصل شگفت‌انگیز پاییز را به دنیا هدیه می‌‌دهد. در این زمان است که فرزند آدم همراه با فصل پاییز به دنبال آرامش می‌رود. فصل پاییز در هر منطقه به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. می‌رویم تا جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز را تماشا کنیم.

جاهای دیدنی اطراف تهران در پاییز کم نیستند. اصلا پاییز خود به تنهایی این خاصیت را دارد که هرجای دیدنی را دیدنی‌تر می‌کند. مکان‌های دیدنی اطراف تهران هم از روستاها گرفته تا آبشارها در پاییز حال و هوای دیگری دارند. اگر به فصل رنگ‌ها علاقمندید، اگر در پایتخت ایران زندگی می‌کنید یا عازم سفر به تهران هستید، با یوتراوز همسفر شوید چون قصد داریم شما را با 12 مکان دیدنی در اطراف تهران برای گشت‌وگذارهای پاییزی آشنا کنیم.

لیست 12 مکان دیدنی در اطراف تهران برای پاییزگردی:


شورمست در آغوش توسکاها

Shur Mast lake

دریاچه شورمست، دریاچه‌ای طبیعی که در آغوش درختان کهنسال توسکا قرار گرفته است. این دریاچه واقع در شهرستان سوادکوه، روستای شورمست و در 5.5کیلومتری شهر پل‌سفید قرار دارد و فاصله آن تا تهران حدود 204 کیلومتر است، یعنی چیزی در حدود 3 ساعت رانندگی.
منظره بی‌نظیر دریاچه شورمست در پاییز همچون قابی از درختان توسکای بلند با برگ‌های زعفرانی رنگ است. برگ‌های درختان همسفر باد و نسیم می‌شوند. بعضی از برگ‌ها نیز رقص‌کنان روی آبی روان دریاچه می‌نشینند. به ماهی‌گیری علاقه دارید؟ اگر پاسختان مثبت است پس وسایل ماهیگیری را همراه خود به دریاچه‌ی شورمست ببرید.


خور، گمشده‌ای در هشتگرد

روستای خور در شهرستان ساوجبلاغ و شهر هشتگرد قرار دارد. تصور سکونت در یکی از منازل روستای خور، که صبح هنگام با صدای خروس برخیزید و جنبش مردم را به تماشا بنشینید چه زیباست! در هنگام خروج از خانه درختان نارنجی رنگی را که وارد حریم خانه‌ شده‌اند ناخواسته لبخندی را میهمان لبان شما خواهند کرد! این تصورات دور از دسترس نیستند در یکی از روزهای پاییز خود را مهمان روستای خور کنید! در هنگام سفر به این روستا دره‌های سرسبز و پیچ در پیچ را از یاد نبرید. از تهران تا روستای خور حدود 1 ساعت 15 دقیقه را در راه هستید.


اوشان فشم

اوشان فشم یکی از دیگر از مناطق زیبای اطراف تهران و از توابع شمیران است که تا تهران حدود 50 کیلومتر فاصله دارد. درختان بزرگ و کهن‌سال، اطراف آبشار لالون که حال لباس پاییزی به تن کرده‌اند، با ناز و غمزه موهای خود را به دست نسیم شانه می‌زنند. موهای درختان که بر روی تن آبشار لالون می‌ریزند، نوید دهنده آغاز پاییزی هزار رنگ هستند. سختی‌های راه را به جان بخرید و از فراز نشیب‌ها عبور کنید تا به دشت جانستون یا جانستان برسید؛ دشتی مملوء از طبیعت بکر و زیبایی‌های کمیاب! به دره آهنگرک حتما سری بزنید، چرا که در این دره عکس‌های پاییزی بی‌نظیری را می‌توانید ثبت کنید.


روستای زرین‌ دشت

روستای زرین‌دشت روستایی سرسبز از توابع شهرستان فیروزکوه است. مزداران، آتشان، دهگران و انزها، چهار بخش تشکیل‌دهنده روستای زرین‌دشت هستند. راه رفتن در بین درختان آلبالو، گیلاس، توت و... که میوه‌های این درختان به سفری طولانی رفته‌اند و میهمان حال درختان، برگ‌های خشک و زرد رنگ هستند. کم‌کم میهمانان درختان کوله‌بار می‌بندد و سوار بر موج‌ رود حبله از این دیار کوچ می‌کنند. قدم زدن در کوچه‌ باغ‌های روستای زرین دشت و ثبت عکس‌های خاطره انگیز از این روستا چه دلپذیر است. زرین‌دشت تا تهران 120 کیلومتر فاصله دارد و اگر به سفرهای ریلی علاقمندید، می‌توانید با قطار محلی تهران – فیروزکوه به این روستا بروید.


روستای ایگل

روستای ایگُل یا ایگِل در 4 کیلومتری اوشان فشم قرار دارد. روستای ایگل یکی از بهترین‌ها برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی است. این روستا همچنان بافت‌ خانه‌های سنتی خود را حفظ کرده و با ورود به آن صمیمت، شادی و نشاط را خواهید دید. در واقع در این روستا بوی زندگی و امید اسنتشاق می‌شود. خزان درختان در پاییز این روستا عجیب زیباست! صدای نم نم باران و فرودشان روی آب آبشار چه صحنه‌ی منحصربه‌فردی است. این روستای ییلاقی غرق در درختانی است که به خزان نشسته‌اند. در هنگام کوه‌نوردی و صخره‌نوردی وجود غاری در پایین‌دست را فراموش نکن! مردم روستای ایگل به این قلعه یا تخت کیقباد می‌گویند. رفتن به این روستا در پاییز جزو سفرهای دلچسب است.


روستای برگ جهان

pristine nature of the Barg-e Jahan village

روستای برگ جهان از توابع لواسانات در شهرستان شمیرانات است. در مسیر رسیدن به این روستا اگر از خودرو خود پیاده و اندکی به هنر دست پاییز بر روی درختان نگاه کنید، خواهید فهمید که روستای برگ جهان می‌تواند عروس زردپوش پاییز باشد. هوای نسبتاً سرد و مطبوع پاییزی در روستای برگ جهان حکم‌فرما است. در این روستا رودخانه‌ای خروشان هم در جریان است. بر پا کردن بساط چای و گذراندن ساعاتی همراه با خانواده، لحظات خوبی را برای شما به ارمغان می‌آورد.


روستای آبنیک

روستای آبنیک در شهرستان شمیرانات قرار دارد. این روستای ییلاقی دارای آب و هوای نسبتا سرد در پاییز است. پوشیدن لباس مناسب را فراموش نکنید! رودخانه‌ی کلارود این روستا با حاشیه‌ی زرد و نارنجی رنگش در پاییز چه فریبنده است که در کنار این رودخانه اندکی نشسته و تأمل کنید! در کنار تأمل و لذت‌بردن، چند جرعه از آب این رودخانه را بچشید! مردم محلی آب این رودخانه را آب سفید و گوارا می‌دانند. در روستای آبنیک قدم بزنید، جنبش مردم روستا را تماشا کنید، کمی با آنان هم کلام شوید چراکه در کنار طبیعت کمیاب و بی‌آلایش این روستا مردم خون‌گرم و میهمان‌نواز، را هم نباید از یاد برد.


روستای افجه؛ دشت هویج

روستای افجه در 5 کیلومتری لواسان قرار دارد. این روستا با مردم میهمان‌نواز و مهربان، آغوش گرم خود را به سوی شما باز خواهد کرد. روستای افجه علاوه بر جذابیت‌های بی‌حد و حصر خود، دشتی زیبا و وسیع هم دارد به‌نام دشت هویج! دشت هویج در فصل پاییز، یعنی زمان ریزش برگ و تهی شدن درختان از برگ، بسیار دیدنی‌تر است. «پسچویک» نام آبشاری در روستای افجه است. شنیدن صدای دل‌انگیز قطرات آب، حتی از دل روستا هم به گوش می‌رسد. در این روستا علاوه بر آبشار و دشت مکان‌های دیدنی دیگری نیز وجود دارد. حمام روستا و قلعه ساکا، قله‌های یخچال، مهرچال و آتشکده از دیدنی‌های افجه است.


منطقه الموت

منطقه الموت را کمتر کسی به این نام می‌شناسد. در واقع بیشتر مردم این منطقه، را به قلعه الموت می‌شناسند. این منطقه دارای قلعه‌ای باشکوه است که از دوره سلجوقیان باقی‌مانده است. این قلعه یادآور خاطرات دفاع، جنگ، اشک‌ها و خنده‌ها است. دیدن منظره‌های اطراف این قلعه که در پاییز نارنجی و سرخ رنگ شده‌اند چه دلرباست. در مسیر رسیدن و تقریبا در کنار این قلعه با عظمت، دریاچه‌ای به نام اوان وجود دارد. این دریاچه فوق‌العاده زیبا از چشمه‌های زیر زمینی شکل گرفته که حال مکانی برای پناه پرندگان مهاجر، مانند: قو، غاز و مرغابی است. این دریاچه در کنار قلعه تاریخی در منطقه الموت، سبب جذب گردشگران بسیاری شده است.


آبشار سنگان

Freezing Sangan waterfall in winter

آبشار سنگان در روستای سنگان و در شمال غربی شهر تهران واقع است. آبشار سنگان یکی از زیباترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود. صدای ریزش آب از بلندای کوه به گوش می‌رسد. آبشاری که با تلاش فراوان دل سنگی کوه را شکاف داده و از دل سنگ و صخره‌ها بیرون می‌زند. دیدن این آبشار در پاییز به گونه‌ای خاص جلوه‌گری می‌کند. اگر به کوه‌نوردی علاقه‌مند هستید حتما مناظر طبیعی اطراف آبشار سنگان را از بالا مشاهده کنید، به زیبایی و جذابیت‌های پاییز در این منطقه بیش از پیش پی خواهید برد.


دشت لار

دشت لار از ناحیه تهران در دامنه کوه دماوند قرار دارد. دشت لار بسیار وسیع است. این دشت از بخش‌هایی در تهران آغاز و تا بخش‌هایی در مازندران ادامه دارد. دشت لار یا دشت بهشت شقایق، در فصل پاییز، با گل‌های زرد رنگ جذاب و دیدنی است. وجود گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری در این دشت پهناور، توانسته طرفداران خود را دو چندان کند. گراز، خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، عقاب طلایی، بزمجه، و... گونه‌های جانوری دشت لار هستند. آویشن، کاسنی، شیرین بیان، زنبق وحشی بنفش، قارچ وحشی و... گونه‌های گیاهی دشت وسیع لار هستند.


روستای چشمه اعلاء

روستای چشمه اعلاء در هفتاد کیلومتری شمال شرقی استان تهران قرار گرفته است. روستای چشمه اعلاء یکی از بهترین مناطق گردشگری در تهران است که وجود چشمه‌ای به همین نام، این روستا را مشهور کرده است. چشمه اعلاء از ذوب‌شدن برف‌های موجود در کوه دماوند و باران‌های روی کوه به وجود آمده است. این چشمه، آبی را که از ذوب‌شدن برف جمع می‌شود. به صورت مخزنی در دامنه کوه ذخیره و بعد مانند چشمه‌ای می‌جوشد. روستای چشمه‌ اعلاء با داشتن آب‌و هوای ییلاقی و مطلوب در فصل پاییز خوش می‌درخشد. سفر در فصل پاییز به روستای چشمه اعلاء و استفاده از چشمه آب طبیعی این بسیار لذت‌بخش است. محصولات دست‌ساز و خوراکی‌های خوش‌مزه این روستا را از قلم نیندازید. آلو قیسی، گیلاس، زردآلو، سیب، آلبالو، عسل و... از جمله این خوراکی‌های خوشمزه و محلی این روستا است.

سفر رفتن یکی از نیاز‌های ضروری افراد در هر سن و سالی است. حال چه خوب است که در فصل پاییز به سفر رفته و از مناطق دیدنی اطراف تهران، بهره ببرید. خوش بگذرد اما اگر از سفر پاییزیتان خاطره‌ای دارید آن را با خوانندگان یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
 • ماهیگیری در سد طالقان

  در این مقاله قصد معرفی سد طالقان و تاریخچه ان به همراه بررسی نحوه ماهیگیری در این سد زیبا را داریم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 • روستای امامه تهران

  روستای امامه یکی دیگر از مقصدهای محبوب و پرطرفدار اطراف تهران برای طبیعت‌گردی و گردش برای پایتخت‌ نشین‍‌هاست. روستای امامه تهران جایی بسیار خوش آب‌وهوا برای گردش در آخر هفته یا تعطیلات به شمار می‌رود. یومگ در این مقاله معرفی دقیق و کامل روستای امامه تهران پرداخته است.

 • روستای سیمین دشت تهران

  روستای سیمین دشت یکی دیگر از روستاهای خوش آب‌وهوای اطراف پایتخت است که در طبیعتی زیبا واقع شده است. این روست بهترین گزینه برای طبیعت‌گردی در اطراف تهران است چرا که در فصل تابستان مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می‌گیرد و جاذبه‌های طبیعی تماشایی دارد. با طبیعت سیمین دشت بیشتر آشنا شوید!

دیدگاهتان را بنویسید