Sahebqaraniyeh Palace

کاخ صاحبقرانیه تهران

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

یادگار دوران ناصرالدین‌شاه قاجار است که در دل سایت زیبای کاخ نیاوران تهران جاخوش‌ کرده‌ است و با معماری خیره‌کننده و ماهرانه‌اش خودنمایی می‌کند. در این مقاله سفر چندساله کاخ صاحبقرانیه زیبا را مرور می‌کنیم و با معماری داخلی و کاربری آن آشنا می‌شویم. با یومگ همراه شوید.

کاخ صاحبقرانیه تهران یکی از جاذبه‌های تاریخی تهران و بسیار ارزشمند در محوطه باغ نیاوران است. همانطور که می‌دانید کاخ نیاوران از کاخ‌های سلطنتی و معروف ایران است. این کاخ شکوهمند در باغی به مساحت 11 هکتار قرار دارد و علی‌رغم زمان زیادی که از ساخت آن می‌گذرد همچنان شکوه و عظمت خود را حفظ کرده‌ است، کاخ صاحبقرانیه‌ هم مانند کاخ نیاوران سال‌هاست که نگاه بینند‌گان را به خود خیره می‌کند و از سرمایه‌های گرانبها تاریخی کشورمان محسوب می‌شود. در ادامه داستان این کاخ با‌شکوه را می‌خوانید:

لیستی از آنچه درباره کاخ صاحبقرانیه در این نوشته خواهید خواند:


کاخ صاحبقرانیه تهران کجاست؟

 • آدرس: تهران، میدان با‌هنر (نیاوران)، داخل مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
 • شماره‌ تماس: 02122282020

برای دستیابی به بروز‌ترین اطلاعات می‌توانید به سایت اصلی مجموعه نیاوران به‌آدرس: www.niavaranmu.ir مراجعه کنید.


موقعیت مکانی روی نقشهتاریخچه کاخ صاحبقرانیه نیاوران تهران

Sahebqaraniyeh Tehran

کاخ صاحبقرانیه تهران ماجراهای فراوان دارد و در طول سالیان حیاتش دستخوش تعییرات زیادی بوده‌ است. دستور ساخت کاخ صاحبقرانیه تهران در سال 1267 توسط ناصر‌الدین‌شاه قاجار داده‌ شد. قسمت‌هایی از این کاخ در زمان ناصرالدین‌شاه تکمیل شد و بخش‌هایی هم در دوره مظفرالدین‌شاه تکمیل و اضافه شد (مثل تالار آینه).
کاخ صاحبقرانیه در زمان ناصرالدین شاه قاجار در دوطبقه بنا شد. فضاهایی که معمار این بنا (حاج علیخان حاجب‌الدوله) در طبقات کاخ تعریف و اجرا کرده‌ بود، شامل: شاه‌نشین، کرسی‌خانه، حمام، تالار آینه، نزدیک به 50 خانه 4 خوابه و یک ایوان برای زنان حرمسرا ناصرالدین‌شاه بود. البته بعد از ناصرالدین‌شاه در زمان مظفرالدین‌شاه و احمدشاه قسمت‌هایی از حرم‌سرا تخریب شد و مساحت آن به نسبت کاهش یافت. بعد از آن در زمان روی کار آمدن رضاخان پهلوی برای مدتی کاخ صاحبقرانیه به دست فراموشی‌ سپرده‌ شد تا اینکه در سال 1318 به‌‌بهانه برپایی جشن عروسی محمدرضا‌شاه پهلوی با فوزیه، بازسازی شد. (ناگفته نماند که بخاطر شرایط جوی و... برگزاری جشن‌عروسی به مکان دیگری منتقل شد).
آخرین ترمیم و مرمت کاخ‌ صاحبقرانیه تهران به دست هنرمندان و استادکاران ایرانی در سال 1347 شمسی اجرا شد. در طی این نوسازی و استحکام‌بخشی تمام گچبری‌ها، آینه‌کاری‌ها، ارسی‌ها، درها، پنجره‌ها، تزیینات داخلی و... رنگ تازه‌ای گرفت. با توجه به اینکه کاخ‌ صاحبقرانیه دیگر قرار نبود محل زندگی کسی باشد و برای بازدید در معرض دید عموم قرار گرفت، لازم بود که بخش‌های اداری و خدماتی هم به آن اضافه شود. 

زیباترین کاخ‌های تهران را بشناسیم!

ریشه اسمی کاخ صاحبقرانیه

یکی از جالب‌ترین اطلاعاتی که درباره مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های دیدنی وجود دارد، ریشه‌اسمی آن‌هاست. شاید برای شما هم سوال شده‌ باشد که چرا کاخ ناصرالدین‌شاه به صاحبقرانیه معروف است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ناصرالدین‌شاه در پایان دوره 30 ساله حکومتی‌خود، خودش را «صاحب قرآن» نامید و به همین دلیل نام «صاحبقرانیه» را برای کاخ مجلل و باشکوهش برگزید!


کاخ موزه صاحبقرانیه را بیش‌تر بشناسید

در این قسمت می‌خواهیم به سراغ بخش‌های مختلف کاخ صاحبقرانیه برویم و ببینیم چه چیز‌هایی در این کاخ منتظر شماست؟! سالن‌ها و اتاق‌های کاخ صاحبقرانیه محل نمایش آثار فاخر و ارزشمندی از هنرمندان ایرانی و خارجی هستند که بازدید از آنها شما را با تاریخ و فرهنگ ایران و جهان پیوند می‌دهد. میز کار محمدرضا شاه که هنوز دست‌نخورده مانده و در شاه‌نشین شمالی تالار صاحبقرانیه قرار دارد، دیوارهایی که با سلاح‌های جنگی قدیمی تزیین شده‌اند، قالی‌های نفیسی که کف تالارها را فرش‌ کرده‌اند، گلدان‌ها و تزیینات هنری که از آلمان و فرانسه آمده‌اند، آثار اهدایی از جمله: مدال‌ها و نشان‌ها و...، مبلمان شکیلی که به دستور فرح‌ دیبا از فرانسه سفارش داده شده و زیبایی دکوراسیون داخلی کاخ را تکمیل کرده‌اند، لوستر‌ها و ظرف‌های عتیقه‌ای که از فرانسه و آلمان و چکسلواکی سفارش داده‌ شده‌اند، همه و همه از جذابیت‌های چشم‌گیر کاخ صاحبقرانیه تهران هستند.


دانستنی‌های به‌درد بخور درباره کاخ صاحبقرانیه

 Sahebqaraniyeh Palace in Tehran

1. در طبقه زیرین کاخ صاحبقرانیه که «حوضخانه» نام دارد، آثار خوشنویسی و نگارگری و.. را از هنرمندان معروف ایرانی را می‌توانید ببینید.
2. بعضی تزیینات مثل سقف‌های منقوش چوبی کاخ صاحبقرانیه مربوط به قرن 12 هجری‌ قمری‌ است و از شیراز به تهران آمده‌اند.
3. سرویس‌های پذیرای قسمت بار و چایخانه کاخ صاحبقرانیه، ظروف کریستالی و شیشه‌ای بسیار ارزشمند و نفیسی‌ است که از کشورهای اروپایی وارد شده‌اند.


قوانین بازدید از کاخ صاحبقرانیه تهران

 • از تجمع کردن در مسیر بازدید خودداری کنید.
 • به فاصله مجازی که برای دیدن آثار درنظر گرفته‌ شده دقت کنید.
 • در بازدید از کاخ موزه صاحبقرانیه از لمس ‌کردن آثار ارزشمندی که در معرض عموم قرار گرفته، جدا خودداری کنید.
 • تاحدامکان از همراه‌ داشتن کودکان زیر 7 سال، بپرهیزید.

تهیه بلیط و ساعت‌ بازدید

 Visit The Sahebqaraniyeh Palace

برای تهیه بلیط کاخ‌موزه صاحبقرانیه بهترین روش خرید اینترنتی بلیط است. با مراجعه به سایت bilit.tafrihati.com به راحتی می‌توانید بلیط ورود به کاخ صاحبقرانیه را دریافت کنید. روش بعدی تهیه بلیط از طریق اپلیکیشن «تاپ» است. (راهنمای تهیه بلیط اینترنتی را در سایت http://www.niavaranmu.ir/ بخوانید).

ساعت ‌بازدید

در کاخ صاحبقرانیه ساعت بازدید در نیمه‌ اول سال و نیمه‌ دوم سال متفاوت است.

 • بهار و تابستان : 9صبح تا 7 شب
 • پاییز و زمستان: 8 صبح تا 5 عص
نوشته های مشابه
 • دیدنی‌ترین موزه‌های تهران

  برای کسانی که اهل فرهنگ و هنر هستند! برای کسانی که اهل علم و تاریخ هستند! خبرهای خوبی در راه است؛ موزه‌های پایتخت را فراموش نکنید! تهران که نسبت به دیگر شهرهای ایران موزه‌های بیشتری دارد، نزد گردشگران به شهر موزه‌ها شهرت پیدا کرده است. دیدنی‌ترین موزه‌های تهران را در سفری فرهنگی به تماشا بنشینیم.

 • شهرک سینمایی غزالی

  شهرک سینمایی غزالی بهترین جا برای آشنایی با تهران قدیم است که سریال‌های مختلف تاریخی و ایران قدیم در این شهرک ساخته شده است. سالانه گردشگران بسیاری از شهرک سینمایی غزالی بازدید می‌کنند چرا که بخش‌های مختلف و جذابی برای تماشا دارد. آیا می‌خواهید با شهرک سینمایی معروف ایران بیشتر آشنا شوید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید.

 • خانه‌های قدیمی تهران

  خانه‌‌های قدیمی تهران؛ از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر هستند. خانه‌‌هایی که هر کدام امروزه یا تبدیل به موزه و یا یک کافه شده‌اند، اما همچنان پذیرای گردشگرانی هستند که علاقه دارند به گذشته‌های دور سفری تاریخی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید