آبشار ارتکند

ارتکند کلات

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

ارتکند کلات یک منطقه خوش آب‌وهواست که در نزدیکی شهرستان کلات واقع شده‌ است. این منطقه در حقیقت یک قاب زیبا از طبیعت، کوه، رودخانه، جنگل و البته آبشاری است که آن را آبشار ارتکند کلات می‌نامند.

جاذبه‌های طبیعی در اطراف مشهد به قدری زیاد و جذاب هستند که می‌توانند یکی از گزینه‌های انتخاب سفر به این شهر و بازدید از دیدنی‌های اطراف آن باشند. یکی از این یکی از جاهای دیدنی زیبا، شهرستان کلات مشهد و جاهای دیدنی مسیر مشهد به کلات است. اگر به قصد تاریخ‌گردی به کلات سفر کنید، به دنیایی از تاریخ و عبرت پا گذاشته‌اید. اما اگر تنها قصد طبیعت‌گردی داشته باشید، باز هم به سرزمینی خوش‌آب‌وهوا قدم گذاشته‌اید که در دل کوه‌ها و دشت‌های طبیعی و بکر قرار گرفته است. کوه، رود، آبشار، دشت، معماری ایران، تاریخ، هنر هندوستان همگی در یک قاب قرار گرفته‌اند. نام این اثر هنری کلات است! یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های کلات، ارتکند آن است که منطقه‌ای رویایی مخصوصا در بهار شناخته می‌شود. در ادامه با یومگ همراه شوید تا با ارتکند کلات بیشتر آشنا بشویم.

آنچه در این مقاله درباره ارتکند کلات خواهید خواند:

کلات نادری؛ سرزمین گنج‌های پنهان

طبیعت زیبای ارتکند

کلات نادری یا همان سرزمین گنج‌های ایران، شهرستانی است که در فاصله 150 کیلومتری از شهر مشهد واقع شده‌ است. کلات، به معنای سکونتگاهی است که در بالای کوه قرار گرفته است. همچنین این شهرستان به دلیل قرارگیری در میان کوه‌ها به سرزمین دژ‌های نفوذناپذیر نیز شناخته می‌شود. کلات، یکی از باشکوه‌ترین اماکن تاریخی را در ایران دارد که قصر خورشید یا عمارت خورشید یکی از آن‌ها است. اما کافی است از مشهد به سمت کلات حرکت کنید تا بدانید که جاذبه‌های تاریخی تنها بخشی از زیبایی‌های این شهر هستند. جاده‌ای پر از شقایق‌های وحشی و گندم‌زارهای طلایی رنگ که در میان کوه‌ها ودره‌ها خودنمایی می‌کنندT انتظار گردشگران را می‌کشند. از کلات آغاز کردیم تا به یکی از روستاهای دلپذیر و سرسبز آن برسیم. با ما همراه باشید تا از ارتکند کلات بیشتر بدانید.

از ارتکند کلات بیشتر بدانیم

Ortkand Beautiful Nature

در مسیر رسیدن به کلات، آبشارها و دره‌های سرسبزی وجود دارد که یکی از زیباترین آن‌ها تفرجگاهی به نام ارتکند است. ارتکند دارای کوه‌های سر به فلک کشیده و آبشارهای زیبایی است و البته یک غار آبی که سبب شده این منطقه جذاب، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کند. از مشهد 110 کیلومتر که فاصله بگیرید و پس از طی کردن مسافتی در حدود 15 کیلومتر در یک جاده فرعی به ارتکند خواهید رسید. 

روستای ارتکند یکی از زیباترین روستاهای استان خراسان است که ترکیبی زیبا از کوه، رودخانه، جنگل و آبشار است. ارتکند، از آن روستاهایی است که هنوز بافت سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است و بوی پخت نان تازه از همه جای آن به مشام می‌رسد.

آب‌وهوای ارتکند کلات

ارتکند کلات دارای آب‌وهوای خشکی است و با کوه‌های تکخانه و سرشاو از غرب و شمال غرب احاطه شده‌ است. بهترین فصل دیدن آن بهار و تابستان است؛ زمانی که می‌توان در میان درخت‌های انبوه و آبشارهای خروشان ارتکند تن را به خنکی سپارد.

طبیعت ارتکند کلات

مسیر آبشار ارتکند کلات

در مسیر سفر به ارتکند کلات که قرار بگیرید. از همان ابتدا طبیعت این منطقه با جذابیت‌هایش شما را غافلگیر خواهد ساخت. در دل کوه‌های خشن کلات، یکی از زیباترین آبشارهای شهر مشهد قرار گرفته است. به آبشار ارتکند که برسید، چهره متفاوتی از یک آبشار را خواهید دید که می‌تواند تصورات شما را از جاذبه‌های طبیعی مشهد تغییر دهد. آن چیزی که آبشار ارتکند را تبدیل به آبشاری خاص کرده‌ است، قرارگیری این آبشار میان دره‌ای سرسبزو بکر است. رود ارتکند، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و زیبای آن است که از کوه‌های هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد.

آبشار‌های ارتکند؛ جذاب و تماشایی

آبشار ارتکند در واقع از چند آبشار جذاب و تماشایی دیگر تشکیل شده‌ است. این آبشارها در فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. آبشار اول درون یک غار گرفته و آبشار دوم داخل یک دره جا خوش کرده‌است. قرارگیری آبشار اول درون یک غار سبب شده‌ است که این آبشار برای گردشگران هیجان‌دوست از جذابیت بالاتری برخوردار باشد. برای رسیدن به آبشار دوم باید حتما با اصول اولیه صخره‌نوردی آشنا باشید، چراکه برای رسیدن به این آبشار باید از میان سنگ‌های سخت و لزج عبور کنید. همچنین می‌توانید از ریشه درختان تنومند و قطور که در نزدیکی آبشار قرار دارد، به عنوان طناب استفاده کرده و خود را بالا بکشید. آبشار دوم از آبشار اول ارتفاع بیشتری دارد و بلندی آن را 35 متر تخمین زده‌اند.

سیر تا پیاز آبشارهای ارتکند کلات

پخت نان محلی کلات

کمی از ارتکند فاصله بگیرید تا به آبشار‌های زیبا و دوست‌داشتنی آن برسید. این آبشار چهل کیلومتر قبل از شهرستان کلات و در جاده معروف و زیبای آن واقع شده‌ است. حوالی آبشار روستایی به نام قلعه‌نو است که اولین روستا برای رسیدن به آبشار ارتکند است. اما چرا گفتیم اولین روستا؟ چراکه در مسیر رسیدن به آبشار روستاهای فراوانی خواهید دید که یکی از دیگری جذاب‌تر و زیباتر هستند. یکی از این روستاهای زیبا روستای سِررود است که همچون بهشتی پنهان در کلات است. این روستا را که پشت سر بگذارید، به یک جاده فرعی و البته خاکی خواهید رسید. جاد‌ه‌ی خاکی که حداقل پیاده‌روی در آن دو ساعت زمان می‌برد و در نهایت آبشاری که ارزش این همه سختی کشیدن را دارد. نگران نباشید! این جاده‌ی خاکی نیز جذابیت‌های زیادی دارد. 

در ابتدای جاده چند مرکز پرورش ماهی خواهید دید و شالیزارهای سرسبز برنج معروف کلات در مقابل چشمانتان جلوه‌گری خواهند کرد. پس از طی کردن جاده فرعی و خاکی، رودخانه‌ای آرام را خواهید دید که کنار شما در حال قدم‌زدن است و آبی شفاف و آیینه‌ای دارد. آن زمان است که دره باریک‌ و باریک‌تر می‌شود و علف‌های سبز موجود در آن بلند و بلندتر می‌شوند! آری، انتهای جاده خاکی شما را به جنگلی می‌رساند با درختان بلند و قطور! 

مسیر دسترسی به این آبشار در میان دره‌ای با شیب تند و عمق زیاد است. بنابراین حتما با تجهیزات لازم به آبشار ارتکند بروید. از گذرگاه قله‌ قره‌داغ و اردوگاه حضرت مهدی که بگذرید، در سمت چپ، آبشار خانه‌زو و در سمت راست دره درخت بی‌بی را خواهید دید.

مسیر دسترسی به آبشار ارتکند


به جاده کلات وارد شوید و از دوراهی سد کارده عبور کنید. پس از آن به روستای زیبای محمدیه خواهید رسید. اما این پایان راه نیست! در مسیر رسیدن به ارتکند، باید از چندین روستای دیگر نیز عبور کرده تا به دره سرسبز (قزلق) برسید. به روستای سِه‌رود که رسیدید، بدانید که به آبشار ارتکند نزدیک شده‌اید. اما این تازه اول ماجرا است. چراکه باید 5 کیلومتر در مسیر اصلی ارتکند به جلو بروید تا به آبشار زیبای ارتکند برسید.

اردوگاه ارتکند کلات

ورودی آبشار ارتکند کلات

اردوگاه ارتکند کلات، یک منطقه ییلاقی است که در ارتکند کلات واقع شده‌ است. نام این اردوگاه، اردوگاه حضرت مهدی (عج) است که در میان جنگل‌های اطراف آبشار ارتکند قرار گرفته‌ است. این اردوگاه، آپارتمانی است که 6 اتاق برای اجاره به گردشگران دارد. محوطه این اردوگاه بسیار وسیع است، به گونه‌ای که جزئی از طبیعت اطراف آبشار به حساب می‌آید. این اقامتگاه که تنها در فصل تابستان قابل اجاره است، قابل رزور برای تمامی مردم است.
صدای موج‌های دریا که به سوی ساحل می‌دوند، صدای پرندگان که آزادانه و شاد در جنگل پرواز می‌کنند و یا حتی صدای آبشاری خروشان که آب را میان سنگ‌ها جاری کرده‌ است. همه گوشه‌ای از طبیعتی هستند که با وجود این سروصداها از آرام‌بخش‌ترین صداهای دنیا به شمار می‌روند. کلی راه را طی می‌کنیم و در سکوت جنگل به مسیرمان ادامه می‌دهیم؛ تا یک آبشار خروشان دیگر را در دفترچه خاطرات ذهنمان ثبت کنیم. هر چه به آبشار نزدیک‌تر شویم، صدای هیاهوی آب بیشتر به گوش می‌رسد و چه لذتی دارد صحنه‌ای که آبشار در جلو چشمانمان ظاهر می‌گردد. این‌جا خبری از سکوت نیست! صدا، صدای خروشان آبشاری است که آب را با ضربات سهمگین مهمان سنگ‌هایی می‌کند که عاشقانه در مسیر آب نشسته‌اند.

نوشته های مشابه
 • روستای عنبران مشهد

  روستای عنبران در مشهد جزو مناطق خوش آب‌وهوا و سرسبزی است که در بین مشهد‌ی‌ها طرفدارهای زیادی دارد. عنبران مشهد یکی از جاذبه‌های طبیعی بکر این شهر به شمار می‌رود و سفر به آن لحظات لذت‌بخش و خاطره‌انگیزی را برای شما رقم می‌خورد. آیا می‌خواهید از روستای عنبران بیشتر بدانید؟

 • خواجه اباصلت مشهد

  تجربه سفر به مشهد و بازدید از مکان‌های مذهبی این شهر را داشته‌اید؟ ممکن است در نگاه اول فکر کنید که دیدنی‌های ارزشمند و مذهبی مشهد تنها به حرم مطهر امام رضا (ع) ختم می‌شود! اما این انتهای ماجرا نیست! مشهد دیدنی‌های ‌مذهبی بسیاری دارد که داستان پشت هرکدام از آنها می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند. یکی از آنها، خواجه اباصلت مشهد است. این مطلب 0 تا 100 این مکان را برایتان توضیح می‌دهد.

 • روستای جاغرق مشهد

  روستای جاغرق یکی از مکان‌های دیدنی شهر مشهد است که در شهرستان طرقبه واقع شده‌ است. این روستا به عنوان یکی از زیباترین مکان‌های بکر در مشهد شناخته می‌شود و از روستاهای خوش آب‌وهوا این شهر است. ایا دوست دارید با یکی از بهترین مسیرهای پیاده‌روی در مشهد آشنا شوید؟

دیدگاهتان را بنویسید