محله چهارباغ مشهد

محله چهارباغ مشهد

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...

محله چهارباغ یکی از قدیمی‌ترین محله‌های مشهد است. امروزه بافت ‌قدیمی مشهد بیش‌تر در نزدیکی حرم‌ امام‌ رضا (ع) زنده مانده‌ است. محله چهارباغ هم در همین محدوده بوده که امروزه تغییرات چشمگیری داشته‌ است. با یومگ همراه شوید تا با قدیمی‌ترین محله شهر مشهد آشنا شوید.

محله‌ چهارباغ همانطور که از نامش می‌توان حدس زد از محلات اعیان‌نشین شهر مشهد بوده‌ است و قدمتش به دوره تیموریان باز می‌گردد. بناها و سازه‌های ارزشمندی از بقایای این محله هنوز هم در بالا خیابان مشهد خودنمایی می‌کنند که به زیبایی گواه بر تاریخ و فرهنگ غنی مشهد هستند.

آنچه درباره محل چهارباغ مشهد می‌خوانید:


محله چهارباغ مشهد کجاست؟

Chahar--Bagh--Mashhad

اگر از مشهدی‌های قدیمی بپرسید محله چهارباغ کجاست احتمالا با اسامی قدیمی محلات شما را راهنمایی می‌کنند و می‌گویند این محله بین نوغان و سرشور قرار دارد. اما در واقع محله چهارباغ محدوده‌ای‌ است که از سمت شمال با بالا خیابان و کاروان‌سرای ملک همسایه‌ است و از جنوب با کوچه ارگ و خیابان خسروی نو، از سمت غرب به خیابان آزادی و کوچه تلفن‌خانه و از شرق به کوچه ملک راه دارد.


محله چهارباغ در بالا خیابان مشهد

اگر در محله‌های قدیمی مشهد جستجو کنید، متوجه موضوع جالبی خواهید شد که بر اساس باور‌های مذهبی‌ مردم است و از ارادت به ساحت مقدس امام رضا (ع) سرچشمه می‌گیرد. ماجرا از این قرار است که، بر اساس جهت به خاک سپردن پیکر پاک حضرت رضا (ع)، مردم بومی مشهد، محله‌های اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) را به چهار جهت: بالا خیابان (بالای سر حضرت)، پایین خیابان ( پایین پای حضرت)، پیش روی حضرت و پشت سر حضرت تقسیم کرده‌اند. محله چهارباغ هم به علت قرارگرفتن در محدوده بالای سر امام رضا (ع)، در تقسیم‌بندی بالا خیابان مشهد قرار گرفته‌ است.

با جاهای دیدنی نزدیک به حرم آشنا شوید!

بناهای تاریخی، اعتبار محله چهارباغ

 Koozeh Kanani Historical House

همانطور که گفتیم در محله اعیان‌نشین چهارباغ، خانه‌ها و بناهای زیادی وجود داشته که از نظر تاریخ و معماری از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌‌اند. متاسفانه با گذشت زمان، تعداد زیادی از این سازه‌ها کاملا از بین رفته‌اند اما برخی از آن‌ها هنوز هم پابرجا هستند. مثلا خانه تاریخی کوزه‌کنانی که سرگذشت پرپیچ ‌و خمی داشته و متعلق به 200 سال پیش است. در گذشته خانه تاریخی کوزه‌کنانی محل کنسولگری آمریکا بوده‌ است که بعد‌ها توسط حاج‌آقا کوزه‌کنانی خریداری شد.
خانه ترکمن‌ها، خانه مجتهدزاده، مسجد و حمام شاه (مهدی قلی بیگ) از جمله بناهای تاریخی هستند که با بازدید از محله‌ چهارباغ می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای سفر به مشهد

  آیا قصد دارید به پایتخت مذهبی ایران سفر کنید؟ آیا به دنبال تور ارزان مشهد، خرید بلیط هواپیمای مشهد و رزرو هتل در مشهد هستید؟ آیا قصد دارید جاهای دیدنی مشهد را بازدید کنید و به دنبال بهترین راهنمای سفر به مشهد هستید؟ آیا درباره روش‌های حمل‌ونقل در مشهد سوالی دارید؟ جای درستی را برای خواندن انتخاب کرده‌اید. همین حالا کلیک کنید. 👇

 • جاهای دیدنی مشهد

  جاهای دیدنی مشهد از زیارت گرفته تا سیاحت آنقدر تنوع دارد که می‌شود یک برنامه سفر پربار و عالی برای آن نوشت. برای زائرانی که از راه دور یا نزدیک با تحمل خستگی سفر به این شهر سفر کرده‌اند، سیر و سیاحت در مشهد نیز همانند زیارت آن ‌که جلای روح هست، رنج خستگی راه از تن می‌زداید.

 • پارک ساحلی آفتاب مشهد

  مشهد، یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در ایران است! اما چرا؟ جاذبه‌ها و تفریحات مختلف در این شهر دست‌به‌دست هم می‌دهند تا یکی از بهترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید. در واقع تنوع دیدنی‌ها آنقدر بالاست که گردشگران با هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. یکی از تفریحات پرهیجان و پرطرفدار در مشهد که حسابی سروصدا به پا کرده است، پارک ساحلی آفتاب مشهد است.

دیدگاهتان را بنویسید