Santa Claus and Christmas

همه چیز در مورد جشن سال نو میلادی و کریسمس

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

هرسال با نزدیک شدن به سال نو میلادی، جشن‌های متنوع و باشکوهی در سراسر جهان و حتی بعضی کشورهای مسلمان‌نشین، برگزار می‌شود. روزهای سال نو برای بسیاری از مردم جهان همراه با آداب‌ورسوم بسیار جذاب است.

مردم سراسر جهان برای برگزاری جشن سال نو میلادی هر ساله از 25 دسامبر مراسم خود را آغاز می‌کنند. این جشن‌ها همراه با آداب‌ورسوم خاص است و در هر کشوری باتوجه به سنت‌های خاص آن، به نحوی متفاوت برگزار می‌شود. اگر دوست دارید که با آداب‌ورسوم این جشن، عجیب‌ترین سنت‌های برگزاری جشن سال نو و یا  غذاهای خوشمزه و جذاب سال نو میلادی آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید و یوتراوز را همراهی کنید.

آنچه از جشن سال نو میلادی و آداب‌ورسوم آن می‌خوانید:

آداب‌ورسوم جشن سال نو میلادی در کشورهای مختلف جهان

celebrating the New Year next to the Christmas tree

در این بخش از این مقاله سعی می‌کنیم، جالب‌ترین آداب و رسوم کشورهای مختلف در برگزاری جشن نو سال میلادی را با هم بررسی کنیم. در ادامه لیست این کشورها و توضیحات جالب در مورد آداب‌ورسوم آن‌ها را می‌توانید مشاهده کنید:

آداب و رسوم کره‌ای‌ها در برگزاری جشن میلاد حضرت مسیح

مردم کره جنوبی آداب‌ورسوم جالبی در برگزاری مراسم و جشن سال نو میلادی دارند به این شکل که کودکان برای بزرگترها در طول مراسم آرزوی سلامتی و موفقیت می‌کنند. کودکان کره‌ای در این مراسم، اوج احترام خود را به بزرگترها با یک تعظیم ویژه نشان می‌دهند. البته سنت دیگری هم وجود دارد و آن هم درخواست جوانترها از بزرگ‌ترها برای تعریف داستان و صحبت از تجربه‌های آن‌ها است.

آداب و رسوم ژاپنی‌ها در برگزاری جشن میلاد حضرت مسیح

Japanese in the New Year

ژاپنی‌ها باور دارند که در این زمان باید بیشتر از همیشه بخندند و شاد باشند. آن‌ها سعی می‌کنند که تا قبل از لحظه تحویل سال، تمامی نگرانی‌های خود را از بین ببرند و شاد باشند. درخواست برای شادی در این موقع از سال برای ژاپنی‌ها می‌تواند خوش‌یمنی در سال جدید را به همراه آورد.

آداب‌ورسوم کریسمس در برمه، کشوری در جنوب شرق آسیا

مردمان برمه با پاشیدن آب بر روی یکدیگر سعی دارند که این جشن را به صورت شادی برگزار کنند و لحظه‌های خوبی داشته باشند. آن‌ها هدف‌شان از این حرکت را این‌گونه بیان کرده‌اند که قصد دارند سال جدید را با روحی پاک آغاز کنند.

آداب‌ورسوم جشن سال نو میلادی در کشور انگلستان

special christmas gift in the UK

در میان کشورهای اروپایی، مردم انگلستان آداب‌ورسوم خاص‌تری دارند. آن‌ها در نیمه شب سال تحویل خود به خانه‌های همسایگان خود می‌روند و بر این باورند که اگر مهمان‌هایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنند، مردی خوش‌قیافه و قدبلند باشند، سالی پر از شادی و ثروت نصیب آن‌ها خواهد شد.در این ایام همه مهمانان سعی می‌کنند با هدیه بردن زغال و نان، جشن سال نو میلادی را برگزار کنند. بردن زغال و نان به عنوان هدیه سنتی جشن سال نو میلادی در انگلیس شناخته می‌شود. معمولا مهمانان سکوت این جشن‌ها را در همان ابتدا با جمله سال نو مبارک می‌شکنند و جشن را برگزار می‌کنند.

آداب و رسوم آلمانی‌ها در برگزاری جشن کریمس

food left in the dish on German Christmas Eve

مردم آلمان بر این باور استوارند که در جشن سال نو میلادی، باید مقداری غذا در ظرف خود نگهدارند. این عمل در باور آن‌ها باعث می‌شود که خیر و برکت بیشتری در سال جدید نصیب آن‌ها شود و همیشه سفره‌ای پر از غذاهای خوشمزه داشته باشند. البته این باور را برخی از مردم ایران هم در برگزاری جشن نوروز دارند.

آداب‌ورسوم مردم هلند در برگزاری جشن سال نو میلادی

هلندی‌ها با آتش‌زدن درخت‌ کریسمس در این ایام سعی می‌کنند که مانند آتشی که درخت‌ها را می‌سوزاند، ناراحتی‌ها، غم‌ها و مشکلاتی که در سال گذشته تجربه کرده‌اند را از بین ببرند. آن‌ها بر این باورند که باید سال جدید را بدون دغدغه برگزار کنند.

عجیب‌ترین سنت‌های برگزاری جشن سال نو میلادی در مکان‌های مختلف دنیا

حالا که با برخی از آداب‌ورسوم مردم کشورهای مختلف دنیا برای برگزاری جشن کریسمس آشنا شدید، نوبت آن رسیده که در مورد سنت‌های عجیب مردم کشورهای دیگر دنیا هم صحبت کنیم. در ادامه این آداب‌ورسوم را به صورت فهرست‌وار و خلاصه بررسی می‌کنیم:

دانمارکی‌ها، بشقاب می‌شکنند: مردم دانمارک هر ساله در تاریخ 31 دسامبر برای نشان دادن علاقه خود به عزیزانشان، بشقاب‌ها و ظروف غیر قابل استفاده را می‌شکنند.
اکوادوری‌ها، مترسک آتش می‌زنند: مردم آکوادور در شب نو سال میلادی با درست کردن مترسک‌ها و آدمک‌های کاغذی و سوزاندان آن‌ها، خوش‌شانسی را در سال جدید طلب می‌کنند.
اسپانیایی‌ها، 12 حبه انگور می‌خورند: مردم اسپانیا بر این باورند که اگر شما قادر باشید، 12 حبه انگور را در دهان خود نگهدارید، می‌توانید در سال جدید با خوش‌شانسی روبرو شوید.

eat 12 grapes on Christmas Eve

فیلیپینی‌ها، همه چیزهای گرد را جمع می‌کنند: مردم فیلیپین به تشابه هندسی سکه که گرد است، همه چیزهای گرد را جمع می‌کنند. آن‌ها غذاهای گرد می‌خورند، لباس‌های گرد می‌پوشند و میوه‌های گرد نوش‌جان می‌کنند.
ژاپنی‌ها، 108 بار زنگ می‌زنند: ژاپنی‌ها در مراسم جشن نو سال میلادی خود بر این باورند که باید تمامی زنگ‌های خود را 108 بار به صدا درآورند، بخندند و خوش‌شانسی را به سمت خود جذب کنند.
مردم پرو با مراسم تاکانوی، با هم دعوا می‌کنند: مردم پرو با برگزاری مراسم تاکونای با هم دعوا می‌کنند تا اختلافات گذشته آن‌ها از بین برود.
مردم رومانی، سکه پرتاب می‌کنند: مردم رومانی با پرتاب سکه به دریا، رود یا حوض‌ها می‌خواهند پول بیشتری در سال جدید به سمت خود جذب کنند.

throwing coins to bless the New Year in Romania

مردم بلژیک سال جدید را به گاوها تبریک می‌گویند: برای مردم بلژیک، دام‌ها از ارزش بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل در جشن سال نو میلادی، این جشن را به گاوهای خود هم تبریک می‌گویند.
مردم کلمبیا، چمدان‌های خود را حمل می‌کنند: مردم این کشور در جشن سال نو میلادی به آرزوی داشتن یک سال پر از سفر در تمام طول روز، چمدان‌های خود را حمل می‌کنند.
حالا که با عجیب‌ترین آداب‌ورسوم جشن سال نو میلادی آشنا شدید، نوبت آن می‌رسد که با غذاهای کریمس هم در این جشن آشنا شوید.

غذاهای کریسمس و سال نو میلادی در کشورهای مختلف جهان

Christmas and New Year dishes

مردم کشورهای مختلف جهان که پیرو دین مسیحیت هستند، هر ساله از روز‌های 25 دسامبر تا 31 دسامبر مشغول تدارک همه چیزهای لازم برای مراسم جدید سال نو میلادی می‌شوند. غذاها و خوراکی‌های جشن کریمس که در ادامه معرفی می‌کنیم در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند:

غذای کریسمس در سوئد: مردم سوئد برای جشن سال نو میلادی از پودینگ برنج که شباهت زیادی با شیربرنج ما ایرانی‌ها دارد، استفاده می‌کنند. البته علاوه بر پودینگ برنج، مردم این کشور از ساندویچ مخصوصی به نام اسمورگاس هم استفاده می‌کنند.

popular Swedish rice pudding for Christmas

غذای جشن سال نو میلادی در فرانسه: مردم فرانسه بر این موضوع اصرار دارند که در این زمان باید غذای لذیذی تحت‌عنوان، Le Rebeilion را نوش‌جان کنند. آن‌ها علاوه بر این غذا، دسر‌های خوشمزه‌ای هم تدارک می‌بینند که در کنار غذا از آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.
غذای جشن کریسمس در کشور ایتالیا: مردم ایتالیا با چشیدن غذاهای عجیب‌وغریب دریایی جشن سال نو میلادی را آغاز می‌کنند و با مهمانان و خانواده خود، سال جدید را آغاز می‌کنند.
غذای سال نو میلادی در آلمان: مردم آلمان عادت دارند که برای جشن سال نو میلادی از غذاهایی مثل کیک میوه‌ای استفاده کنند. مردم این کشور برای این موضوع از غذاهای خوشمزه از روزها قبل به قنادی‌ها سفارش می‌دهند یا تدارکات لازم برای آن را تهیه می‌کنند

غذای کریسمس به سبک انگلیسی‌ها: مردمان انگلستان برای شب کریسمس، برنامه مفصلی دارند. آن‌ها برای شام پودینگ میل می‌کنند.
نوشته های مشابه
 • فرهنگ بومی افغانستان

  فرهنگ بومی افغانستان شامل جشن‌ها، موسیقی محلی، پوشش، سوغات و صنایع دستی و غذاهای محلی افغانستان است که می‌تواند تصویر واقعی این کشور را بهتر از هر چیزی برای شما نمایان کند.

 • فرهنگ بومی شیراز

  هویت یک منطقه رابطه مستقیمی با فرهنگ بومی آن دارد. هنگامی‌که سخن از فرهنگ بومی یک منطقه می‌شود در واقع هویت ساکنان آن منطقه به تصویر کشیده می‌شود. فرهنگ بومی شیراز از دیرباز تا کنون زبان‌زد خاص و عام بوده است، شهری با اصالت که فرهنگی اصیل دارد.

 • روز سپندارمذگان؛ هرآنچه در ارتباط با روز عشق ایرانی باید بدانید، اینجاست

  اگر عاشق گاه‌شماری‌های ایرانی هستید و به مراسم‌ها و یادبودهای تاریخ کهن ایرانی اهمیت می‌دهید، این کادر را به هیچ عنوان از ندهید، زیرا روز سپندارمذگان، روز زن و زمین یا همان روز عشق ایرانی امروزه بسیار نادیده گرفته شده و با ورود فرهنگ جشن روز ولنتاین به خودی خود این روز ارزشمند و پراهمیت که غنی از فرهنگ کهن ایرانی است، از مراسم‌های ایرانی حذف و به خاطرات سپرده شده‌است.