black friday
یک فرصت عالی برای بهترین تخفیف‌ها در جمعه سیاه

آنچه از جمعه سیاه باید بدانید

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...

جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی است که در تقویم میلادی بسیار پر رنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست بلکه در کشورهای مختلف جهان هم جمعه ‌سیاه وجود دارد و مردم استقبال‌ زیادی از این رویداد حراجی دارند.

این روزها وقتی که به بازار می‌رویم شاید به ما خیلی خوش‌ نگذرد زیرا قیمت اجناس و کالاهای مختلف به قدری بالا است که ترجیح می‌دهیم دست‌خالی برگردیم اما جمعه ‌سیاه یا جمعه حراج که در بین کشورهای جهان به بلک فرایدی (Black Friday) شهرت دارد، راه‌حل خوبی برای فرار از این همه گرانی است. جمعه سیاه روزی است که مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلف تخفیف‌های باورنکردنی برای محصولات و کالاهای خود ارائه می‌کنند و اقشار گوناگون جامعه استقبال زیادی از این روز کرده‌اند. در حال‌حاضر این رویداد جهانی درکشورهای مختلف آمریکا شمالی و حتی در کشورهای آسیایی برگزار می‌شود. در این مقاله یوتراوز قصد دارد به معرفی جمعه ‌سیاه و برگزاری این رویداد در کشورهای مختلف بپردازد.

آنچه درباره بلک فرایدی می‌خوانید:

تاریخچه جمعه ‌سیاه در جهان

برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌آید که اگر در چنین روزی اجناس و کالاهای مختلف دارای تخفیفات شگفت‌انگیزی هستند پس چرا به این روز خوب جمعه ‌سیاه می‌گویند؟ کلمه سیاه جزء آن دسته از کلماتی است که همراه با آن بار معنایی مثبتی نیست و افراد از شنیدن این اسم حس خوبی دریافت نمی‌کنند. به همین دلیل خیلی از افراد برایشان سوال پیش آمده که چرا به جمعه حراج، جمعه سیاه می‌گویند. ویکی‌پدیا به شما می‌گوید این روز را به دلیل «رسوایی بازار طلا» در آمریکا جمعه سیاه نام گذاری کرده اند، ولی چرا چنین واژه‌ای برای بازار طلا به کار می‌برند؟
خب حالا برای فهمیدن این موضوع برمی‌گردیم به دوران جنگ‌های داخلی در آمریکا که پس از پایان این جنگ‌ها دوران دوازده‌ساله بازسازی آمریکا شروع شد. در این زمان دو تن از زمین‌خواران به نام‌های جِی گولد و جیمز فیسک توانستند در آمریکا انحصار طلا را به دست بگیرند. این دو نفر از طریق خریدهای عمده انحصار طلا را به دست گرفتند و از این راه سود کلانی به دست آوردند بدون آن ‌که مجازات بشوند چون دولت وقت در آن زمان از موقعیت این دو نفر دیر خبردار شد.
انحصار طلا به دست این دو نفر به حدی پیشرفت کرد که قیمت طلا نواسانات زیادی پیدا کرد و در آخر دولت وقت مجبور شد که برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها حجم زیادی از طلا را به بازارها عرضه کند اما این کار هم چندان فایده ای نداشت چون زندگی خیلی از افراد در آن روزگار ویران شده بود.
روایت دیگر بلک فرایدی به امور حسابداری و در میان قوانین حسابداران بر می‌گردد. قانون حسابداری در آن دوره به‌گونه‌ای بود که اگر حساب‌وکتاب‌های مالی منجر به ضرر می‌شد، از رنگ قرمز برای نمایان‌تر شدن ضرر استفاده می‌کردند. اگر محاسبات مالی به گونه‌ای بود که منجر به سود شده ‌باشد از رنگ سیاه برای نشان دادن سود استفاده می‌کردند. سرانجام در اوایل دهه 60 میلادی بعد از روز شکرگزاری حساب‌های مالی به صورت سیاه یعنی سود کامل بود. بنابراین در میان حسابداران و دیگر افراد این روز را جمعه سیاه نام‌گذاری کردند.
یکی دیگر از روایت‌هایی که برای نام‌گذاری جمعه ‌سیاه بیان شده است، خیابان‌های شلوغ و مملوء از جمعیت به همراه ترافیک‌های سنگین است. سال 1975 میلادی در روزنامه نیویورک تایمز بار دیگر از اصطلاح جمعه ‌سیاه استفاده شد. منظور از جمعه ‌سیاه در روزنامه نیویورک تایمز ترافیک سنگین در خیابان‌ها و جاده‌ها همراه با جمعیتی بود که به منظور خرید کردن با قیمت‌های ارزان به بیرون آمده‌‌اند.

بلک فرایدی در چه روزی برگزار می‌شود؟

shopping on black friday

هر ساله جمعه سیاه در روز بعد از مراسم شکرگذاری (Thanksgiving) برگزار می‌شود که در واقع این روز، آخرین جمعه ماه نوامبر است. خیلی از افراد آخرین جمعه ماه نوامبر را شروعی برای خریدهای کریسمس می‌دانند. در آخرین جمعه نوامبر با این‌که در آمریکا 20 ایالت تعطیل رسمی است اما روز پرسود و شلوغی در سال است که هیچ روزی همانند جمعه‌ سیاه در طی سال اتفاق نمی‌افتد. در این روز تمام فروشگاه‌های بزرگ و کوچک، آنلاین و آفلاین دارای تخفیف‌های شگفت‌انگیز و باور نکردنی هستند. جمعه سیاه همانند سال‌های پیش در تاریخ جمعه 29 نوامبر 2020 و 7 آذرماه 1399 برگزار می‎شود.

حراج اجناس در جمعه ‎سیاه از چه ساعتی آغار می‌شود؟

برای شروع ساعت حراج در جمعه‌ سیاه نمی‌توان یک زمان مشخص را اعلام کرد زیرا فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و برندهای متنوع در ساعت‌های مختلف در طول شبانه‌روز حراج بلک فرایدی را آغاز می‌کنند. در این روز اصلا نباید از باز بودن مغازه‌ها در کل ساعات شب تعجب کنید چون یک امر عادی در جمعه ‌سیاه به شمار می‌آید و راس ساعت 12 بامداد درب مغازه‌ها و فروشگاه‌ها باز می‌شود. در این روز فروشگاه‌های مختلف در رقابت با هم دیگر هستند پس جای تعجب برای جلو کشیدن ساعت شروع جمعه‌ حراج نیست. به عنوان مثال در سال 2010 فروشگاه‌های زنجیره‌ای Toys R Us از ساعت 10 شب روز عید شکرگزاری، مراسم جمعه‌ سیاه را آغاز کردند! حتی برخی از برندهای معتبر هم از صبح روز عید شکرگزاری جمعه ‌سیاه را آغاز کردند و تا 11 شب روز جمعه، حراجی‌ها ادامه دارد.

چگونگی میزان تخفیف در بلک فرایدی

crowd on blackfriday

بلک فرایدی در هر کجا از جهان طرفداران زیادی دارد زیرا کالاها و اجناس گوناگون و متنوع در روز جمعه‌ سیاه، تخفیف های ویژه و قابل‌توجهی ارائه می دهند که در نگاه اول حسابی حیرت‌زده می‌شوید. اما یکی از ویژگی‌های خوب جمعه‌ سیاه این است که کالاهای دیجیتال در این روز گاهی با 90% تخفیف به فروش می‌رسند که این موضوع از جذابیت‌های این روز است. در جمعه ‌سیاه کالاهای ویژه‌ای مانند موبایل، کنسول‌بازی، پکیج‌های مسافرتی، اسباب‌بازی، انواع پوشاک و .... دارای تخفیف‌های باورنکردنی هستند. باید به شما بگوییم کالاهای ویژه و مهمی از جمله کالاهای دیجیتال در این روز به سرعت به فروش می‌رسند و دیگر تمدید نمی‌شود، به این نوع کالاها که تعدادشان هم محدود است دورباستر (Door Buster) می‌گویند.

جمعه‌ سیاه 2020 همراه با کرونا

بلک فرایدی امسال با سال‌های پیش خیلی متفاوت است زیرا ویروس کرونا همه کشورهای جهان را درگیر کرده ‌است و حتی خیلی از کشورها در قرنطینه ‌خانگی به سر می‌برند. در چنین روزی مسلما فروشگاه‌های آفلاین با توجه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز نیستند. اما نباید از فروشگاه‌های آنلاین غافل شوید زیرا در روزهای کرونا ما شاهد این موضوع هستیم که کسب‌وکارهای اینترنتی بیشتر از قبل رونق پیدا کرده‌اند. امسال هم پیش‌بینی می‌شود فروشگاه‌های آفلاین به صورت آنلاین محصولات خود را به فروش برسانند. بنابراین در بلک فرایدی امسال شاهد تخفیف‌های باورنکردنی به صورت آنلاین هستیم که با موفقیت فروشگاه‌های اینترنتی همراه است. موفقیت فروشگاه‌های اینترنتی تنها در آمریکا و اروپا نیست بلکه در ایران و حتی دیگر کشورهای آسیایی امسال در جمعه‌ سیاه اتفاق می‌افتد و آمار خوبی را در فروش اینترنتی خواهیم داشت.

آیا تا به حال جمعه ‌سیاه با تجربه‌های تلخ همراه بوده است؟

پاسخ این سوال قطعا مثبت است زیرا در این روز فروشگاه‌های کوچک و بزرگ مملوء از جمعیت هستند و هرج‌ومرج بسیار زیادی در همه‌جا دیده می شود. در سال‌های گذشته در روز جمعه‌سیاه میزان خشونت و جرایم بسیار بود و حتی در این هرج‌ومرج و شلوغی خیلی از افراد زخمی می‌شدند و به سلامتی آن‌ها آسیب وارد می‌شد به‌عنوان مثال در سال 2010 در یک فروشگاه آمریکایی به نام «وال‌مارت» درگیری خریداران و مشتریان به قدری زیاد بود که باعث شد 10 نفر کشته شوند و 111 نفر مصدوم شوند.
همچنین در سال 2012 بیرون از فروشگاه وال‌مارت دو نفر برای جای پارک ماشین باهم دیگر درگیر شدند و به هم دیگر شلیک کردند. در سال 2010 مردم در ساعت 5 صبح به گونه‌ای به فروشگاه هجوم آوردند که کارمندان و پرسنل فروشگاه مجبور به خروج اضطراری شدند. در سال 2011 در فروشگاه وال‌مارت خانمی برای خرید دستگاه wii به جمعیت داخل فروشگاه اسپری فلفل پاشید و در سال 2013 در روز جمعه ‌سیاه پلیس به یک دزد در فروشگاه شلیک کرد.

جمعه‌ سیاه در کشورهای مختلف جهان

در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و آسیایی جمعه ‌سیاه به شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شود که در ادامه یوتراوز به تعدادی از آن‌ها پرداخته ‌است.

جمعه‌ سیاه در آمریکا

black friday in america

منشاء بلک فرایدی در کشور آمریکا است و این کشور اصلی‌ترین و مهم‌ترین برگزارکننده جمعه ‌سیاه است. جمعه ‌سیاه در آمریکا خیابان‌های بسیار شلوغ و همراه با ترافیک‌های سنگین را به دنبال دارد. می‌توان گفت در این روز تمام فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین محصولات خود را با تخفیف‌های ویژه و باورنکردنی به فروش می‌رسانند. فروشگاه‌هایی که در آمریکا در رویداد بلک فرایدی شرکت می‌کنند را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد که شامل فروشگاه‌های خرده‌فروش و نمایندگی‌های برندها، دسته دوم فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و دسته‌ آخر فروشگاه‌های آنلاین هستند. فروشگاه‌های مهم در ایالت‌های تگزاس، نوادا، کالیفرنیا، مینه‌سوتا و فلوریدا در جمعه‌سیاه حضور پررنگ تری دارند.

جمعه‌سیاه در ایران

چندسالی است در ایران هم جمعه ‌سیاه برگزار می‌شود و فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین تخفیف‌های خوبی برای محصولات خود می‌گذارند. معمولا یک هفته قبل از جمعه‌سیاه با پیامک و ایمیل به مردم اطلاع رسانی می‌کنند تا مشتریان در جریان تخفیفات ویژه جمعه‌ سیاه باشند. در تخفیفات بلک فرایدی فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین زیادی با همدیگر به رقابت می‌پردازند. طبق آمارهای موجود تمایل خرید مردم به پوشاک بیشتر است و معمولا پوشاک مناسب چهار فصل از تخفیف ویژه برخوردار هستند و افراد لباس‌های پاییزه، زمستانی، بهاری و تابستانی برای خود با قیمت مناسب می‌خرند.

جمعه‌سیاه در بریتانیا

بریتانیا هم جزء آن دسته از کشورهایی است که جمعه‌ سیاه پر رونقی دارد. مفهوم متفاوت بلک فرایدی در مقایسه با دیگر کشورها در بریتانیا به گونه‌ای است که نیروی پلیس و سرویس سلامت‌ همگانی بریتانیا آخرین جمعه پیش از کریسمس را بلک فرایدی نام‌گذاری کرده‌اند. ابتدا در بریتانیا شرکت آسدا (Asda) جزء اولین شرکت‌هایی است که جمعه سیاه را در بریتانیا برگزار کرد و فروشگاه‌های آنلاین هم حضور پررنگی از خود نشان دادند. در چنین روزی معمولا با هرج‌ومرج زیادی از مردم مواجه می‌شویم که لازم است نیروی پلیس کنترل لازم را داشته باشد. سال 2015 در بریتانیا میزان خرید محصولات فروشگاه‌های آفلاین، حقیقی و آنلاین به گونه‌ای بود که مرز خرید 2 میلیون پوند را رد کردند در نتیجه بریتانیا لقب بهترین و پرسودترین روز خرید را نصیب خود کرد.

جمعه‌سیاه در آلمان

black friday in germany

یکی دیگر از کشورهای اروپایی که هرساله جمعه‌ سیاه را باشکوه برگزار می‌کند آلمان است. جمعه‌ سیاه در این کشور با سایر کشورهای دیگر متفاوت است زیرا مدت ‌زمان آن یک هفته به جزء یکشنبه‌ها است. بنابراین مردم می‌توانند در روزهای دیگر هم خرید کنند و این شکل خیابان‌ها دیگر شلوغ نیست و خبری از ترافیک‎های سنگین هم نیست. اولین فروشگاهی که در آلمان جمعه‌ سیاه را برگزار کرد فروشگاه اپل در سال 2006 بود که کمپین ویژه‌ بلک فرایدی را آغاز کردند و مردم را با جمعه ‌سیاه آشنا کردند. حجم خرید شهروندان آلمان در یک هفته مربوط به جمعه ‎سیاه حدود 1.5 میلیارد دلار (حدود 17 هزار میلیارد تومان) بوده ‌است که این نشان‌دهنده استقبال زیادی مردم در آلمان از حراجی‌های جمعه ‌سیاه است.

جمعه ‌سیاه در ترکیه

ترکیه جزء آن دسته از کشورهایی است که جمعه ‎سیاه را به شکل متفاوت‌تری برگزار می‌کند. بلک فرایدی در ترکیه بیشتر مخصوص شهر استانبول است. در استانبول جمعه‌سیاه از 23 نوامبر شروع می‌شود و به مدت یک هفته ادامه دارد. به دلیل این که مدت تخفیف اجناس زیاد است خبر از شلوغی و هرج‌ومرج زیاد مردم همراه با ترافیک‌های سنگین در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها نیست و معمولا اجناس و کالاهای گوناگون بین 50 تا 70 درصد تخفیف دارند. مهم‌ترین تفاوت بلک فرایدی ترکیه با دیگر کشورها این است که تخفیف‌ها بعد از یک هفته تمام نمی‌شود و همچنان ادامه دارد اما از 50 تا 70 درصد تخفیف به 20 تا 30 درصد تخفیف کاهش پیدا می‌کنند.

جمعه‌سیاه در فرانسه

black friday in france

فرانسه به عنوان پایتخت مد جهان معروف است و شاید سنت بلک فرایدی در کشوری مانند فرانسه ناشناخته باشد اما بلک فرایدی از سال 2014 در کشور فرانسه هم رواج پیدا کرد. کم‌کم فروشگاه‌های بزرگ و کوچک، تاجران و مغازه‌داران سنت بلک فرایدی را در میان مردم جای انداختند. در سال‌های اخیر برندهایی مانند اپل و آمازون با تخفیف‌های 85 درصدی خود مردم زیادی را به خرید دعوت می‌کنند. لغت بلک فرایدی در میان فرانسوی ها به Vendredi noir معروف است.

جمعه‌سیاه در مالزی

جمعه ‌سیاه هم در کشور مالزی هرساله برگزار می‌شود و مورد استقبال زیادی قرار می گیرد. بلک فرایدی در کشور مالزی به خصوص در شهر کوالالامپور خیلی خاص و باشکوه برگزار می‌شود. 3 تا 10 مورد از بهترین مراکز خرید جهان در کوالالامپور قرار دارند به همین دلیل مردم این شهر استقبال زیادی از خرید کردن می‌کنند به خصوص در جمعه‌سیاه که همراه با تخفیف‌های باورنکردنی است. خرید در این مراکز خرید حتما تجربه شیرین و دلچسبی است که باید یک بار آن را امتحان کنید.

جمعه‌سیاه در کانادا

بلک فرایدی به همسایه آمریکا یعنی کانادا هم رسیده‌ است البته شاید کانادایی ها دیر متوجه سود خوب بلک فرایدی شده اند. در دورانی که ارزش دلار کانادا بیشتر از دلار آمریکا بود بیشتر افراد برای خریدهای عمده و جزئی خود از کانادا به آمریکا می‌رفتند. در سال‌های اخیر که تفاوت ارزش دلار آمریکا و کانادا کمتر شد و در کشور کانادا شروع به جلوگیری مهاجرت مردم به آمریکا کردند، فروشگاه‌های آنلاین نقش پر رنگ‌تری در بلک فرایدی کانادا از خود نشان دادند و بلک فرایدی را که از 2008 آغاز کرده بودند به اوج خود در سال‌های اخیر رساندند.

سخن ‌آخر

در آخر باید به شما بگوییم که جمعه ‌سیاه تنها مخصوص کشور آمریکا نیست و در خیلی از کشورهای دنیا برگزار می‌شود و فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین تخفیف‌های ویژه‌ای برای محصولات و اجناس خود ارائه می‌دهند. از کشورهای دیگری که جمعه سیاه را برگزار می‌کنند می‌توان به چین، هند، دبی، روسیه و پاکستان اشاره کرد که البته شاید شیوه برگزاری بلک فرایدی در کشورهای گوناگون تفاوت داشته باشد.

نوشته های مشابه
 • روز جهانی هواپیمایی چه روزی است؟

  هنوز هم معجزه‌ی پرواز با هواپیما عجیب است. آری معجزه است نشستن روی صندلی یک وسیله‌ی نقلیه‌ی بزرگ که با تمامی وزن و عظمتش از زمین جدا می‌شود و فاصله‌ها را با سرعتی حیرت‌آور طی می‌کند. هواپیمایی که امروز سوار آن می‌شویم روزی رویای بشر بوده است. آری هواپیما امروز رویای به حقیقت پیوسته‌ای است که ما را در بالاترین سرعت از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر کره‌ی زمین می‌برد.

 • روز آذر جشن مبارک؛ آتشی که برکتش گرما و نور است

  روزهای سال یکی پس از دیگری می‌گذرند و فصل‌ها تغییر می‌کنند و ما همراه با حرکت روزها زندگی را می‌گذرانیم. گاهی این‌قدر این تغییرات روزمره‌اند که فراموش می‌کنیم زندگی در فصل‌های مختلف چطور ما را نیز تغییر می‌دهند. گذشتگان ما با جشن‌هایی که داشتند این‌طور خود را متوجه زیبایی‌ها و حقیقت تغییر فصل‌ها و روزها می‌کردند. آذر جشن یکی از آن‌ روزها است.

 • جشن آذرگان را در کجا می‌توانید ببینید؟

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.