Christmas in Turkey

کریسمس در ترکیه

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...

اگرچه کریسمس جشنی مذهبی برای تولد عیسی مسیح است، اما تقریبا بیشتر کشورهای جهان به همراه سال نوی میلادی این روز را جشن می‌گیرند. ترکیه هم یکی از آن کشورهای مسلمان است که برای جذب گردشگر به لیست این کشورها افزوده شده ‌است.

کشور ترکیه هر سال در روزهای کریسمس و سال نو میلادی، برنامه‌های مفصلی همراه با آتش‌بازی‌های دیدنی برای جذب گردشگران بین‌المللی به راه می‌اندازد. شروع زمستان در ترکیه، هر سال با برگزاری فستیوال‌های تماشایی همراه می‌شود. جشنواره‌هایی که به استقبال از بابانوئل رفته و تا جشن سال نو میلادی ادامه پیدا می‌کنند. سبک متفاوت جشن گرفتن در سال نو باعث شده ‌است، ترکیه رقیبی برای همتایان اروپایی خود باشد. از شور و شوق جشن‌های کریسمس که بگذریم بازارهای استانبول نیز در کریسمس بسیار تماشایی است. زمانی‌که خیابان‌های پوشیده شده از برف با هزاران چراغ روشن می‌شوند، کاج‌های زیبا خودنمایی می‌کنند و مراسم آتش‌بازی‌ آسمان ترکیه را روشن می‌کند، یعنی کریسمس در ترکیه آغاز شده است. با یوتراوز همراه شوید.

آنچه درباره کریسمس در ترکیه می‌خوانید:

مراسم کریسمس در یک کشور مسلمان‌نشین

کریسمس زیباترین و بزرگ‌ترین فستیوال‌ بین‌المللی در جهان است. اما مگر ترکیه یک کشور مسلمان نیست؟ ترکیه ابنیه تاریخی، مساجد و کلیساهای زیادی دارد. با وجود مسلمان بودن، ترکیه از آن کشورهای موفق در صنعت گردشگری است. کشوری که از هر فرصتی برای جذب گردشگر بیشتر بهره می‌گیرد و جالب است بدانید دیر زمانی است که این جشن در میان ترک‌های مسلمان هم جشنی غیرمعمول نیست. این موضوع را در سفر به ترکیه به چشم خود خواهید دید. با این اوصاف، کریسمس می‌تواند فرصتی استثنائی برای صاحبان رستوران‌ها، کلاب‌ها، هتل‌ها یا بازارهای سنتی و مراکز خرید مجلل در ترکیه باشد.
خیابان‌ها و مراکز خرید به مناسبت کریسمس تغییر دکوراسیون می‌دهند تا حال و هوای کریسمس را بیشتر القا کنند. مردم خانه‌های خود را با کاج‌های آراسته، تزئین می‌کنند و بابانوئل نیز در تمام شهر با خنده و شادی مشغول تبریک گفتن به گردشگران می‌شود.
مردم ترکیه بابا نوئل را، «نوئل بابا» خوانده و معتقدند که او در روز سال نو برایشان هدایای رنگارنگی خواهد برد. با این‌حال این تمام ماجرا نیست! رویدادها و جشن‌هایی که در کلیساهای قدیمی و رستوران‌ها برگزار می‌شود سفری به یادماندنی را در خاطرتان ثبت خواهد کرد.

حال‌وهوای شب کریسمس در ترکیه

Christmas Eve in Turkey

عید نوئل یا همان جشن سال نو در ترکیه همراه با شادی و جشن برگزار می‌شود. جز شادمانی چیز دیگری در این کشور نمی‌توانید پیدا کنید. در این شب کل خانواده دور هم جمع می‌شوند و هدایایی را که از قبل آماده کرده‌اند به یکدیگر تقدیم می‌کنند. حال‌وهوای شب کریسمس با آتش‌بازی‌های باشکوه و دیدنی همراه می شود.مراسم اصلی این شب از حدود ساعت 19:30 به بعد آغاز می‌شود. بابا نوئل شروع به چرخیدن در سطح شهر می‌کند و مردم با او عکس‌های یادگاری می‌گیرند. شلوغ‌ترین خیابان‌های ترکیه در شب کریسمس، میدان تکسیم، کادیکوی، خیابان استقلال، نیشان تاشی و بشیکتاش هستند.
بیشتر مردم ترکیه، شب کریسمس در این خیابان‌ها جمع می‌شوند و با هم شمارش معکوس سال نو را یک صدا می‌خوانند. همزمان با آغاز سال نوی میلادی آتش‌بازی‌ها به اوج خود می‎رسد و آسمان ترکیه از هر زمان زیباتر می‌شود.یکی دیگر از تفریحات هیجان‌انگیز این شب مسابقه بخت‌آزمایی است. بلیط‌های بخت‌آزمایی هر ساله توسط دولت به فروش گذاشته می‎شود. نزدیک تحویل سال، مراسم قرعه‌کشی این بلیط‌ها به صورت مستقیم از تلویزیون پخش می‌شود. 8 میلیون دلار ناقابل جایزه این بخت‌آزمایی است.

بهترین شهرهای ترکیه برای تعطیلات کریسمس

از آنجایی‌که کریسمس در همه جای ترکیه با شکوه خاصی برگزار می‌شود، شما می‌توانید این روزها را در نقاط مختلف ترکیه جشن بگیرید. اگر طرفدار جشن و پایکوبی هستید بهترین گزینه برای سفر در ترکیه آنتالیا است. مراکز خرید و تفریحات در این شهر تا صبح باز هستند. اما این شب‌ها در آنتالیا بسیار سرد است. بهتر است لباس کافی همراهتان ببرید.
مارماریس هم دست کمی از آنتالیا ندارد! در این شهر جشن‌های شلوغی بر پا می‌شود که مملو از صدای موسیقی و رقص است. کنسرت‌های زیادی در این شهر برگزار می‌شود و هتل‌ها برنامه‌های جالبی را برای مسافران خود در نظر می‌گیرند.
اما استانبول همچنان گل سرسبد شهرهای ترکیه است. پیشنهاد می‌کنیم فستیوال‌های خرید را در استانبول از دست ندهید.

شام کریسمس در ترکیه

Christmas dinner in Turkey

تاماله غذای محبوب ترک‌ها در شب کریسمس است. این غذا، به همراه گوشت کباب شده و ترجاس (نوعی نان تست فرانسوی) سرو می‌شود. آن‌ها همچنین از «اگ‌ناگ» که نوعی نوشیدنی لبنی است به عنوان دسر استفاده می‌کنند. خوردن بوقلمون شکم‌پر نیز از آداب جشن کریسمس در ترکیه است.

آب‌و‌هوای ترکیه در کریسمس

از آنجایی‌که ترکیه یک کشور میان قاره‌ای است، شرایط آب‌وهوایی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است. کریسمس در ترکیه، با ماه دسامبر مصادف است که در نقاط مختلف آب و هوا متغیر است. بنابراین نمی‌توان گفت که کریسمس در ترکیه برفی است یا بارانی. هوا در آنکارا و استانبول سرد و زمستانی است و در دیگر شهرهای ترکیه مانند آنتالیا و مارماریس مدیترانه‌ای و نسبتا معتدل.

کریسمس در کلیساهای ترکیه

christmas in Turkish churches

از مراسم‌های رنگارنگ ترکیه برای جشن سال نو که بگذریم، مراسم‌های زیادی نیز در کلیساهای این کشور برگزار می‌شود. بزرگ‌ترین کلیسای استانبول، کلیسای سنت‌آنتونی ‌آو‌پادوا است که در روز کریسمس مراسمی به زبان ترکی، ایتالیایی و انگلیسی را برگزار می‌کند.
این کلیسا در خیابان استقلال قرار دارد و از ساعت 8 شب مراسم عشای ربانی در آن برگزار می‌شود. سرودها و مراسم‌های کریسمس از 8 صبح شروع می‌شود و تا ساعت 9 شب ادامه دارد. سانتا‌ماریا کلیسای کاتولیک که قدیمی‌ترین کلیسای کاتولیک رومی است، کلیسای یادبود کریمه یا کلیسای مسیح، کلیسای ساکر کور، کلیسای قدیمی پیتر و پاول و کلیسای سنت‌جورج از دیگر کلیساهای ترکیه هستند که در آن‌ها مراسم سال نو انجام می‌شود.

رسم‌‌ورسوم کریسمس در ترکیه

Christmas Tradition in Turkey

ترک‌ها رسم‌‌و‌رسوم جالب و البته عجیب‌وغریبی برای کریسمس دارند. یکی از این مراسم‌ها، پرت‌کردن انار به ورودی خانه است! آن‌ها معتقدند این کار باعث خوش‌یمنی می‌شود. اگر به جای انار نمک به خانه پاشیده شود نشانی از رسیدن به ثروت و رفاه در سال جدید است. این کارها در شب سال نو انجام می‌شود.
از دیگر سنت‌های جالب ترک‌ها برای سال نو میلادی، بازکردن شیر آب در نیمه شب است. این کار باعث می‌شود سالی پربار و پر از خوش شانسی داشته باشند. قدم‌زدن در شب سال نو هم یکی از دیگر از سنت‌های ترک‌ها است که سفر را برایشان به ارمغان خواهد آورد و باعث می‌شود سالی پر از مسافرت داشته باشند. برای رسیدن به ثروت و به‌دست آوردن پول زیاد نیز، در نیمه شب قفلی را باز می‌کنند. نزدیک سال نو شهر قرمزپوش می‌شود و لباس‌های قرمز رنگ در همه جای شهر دیده می‌شود.

چرا کریسمس باید در ترکیه باشیم؟

ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی آب‌وهوای معتدل و مطبوعی در زمان جشن کریسمس دارد. همین موضوع باعث شده که این کشور جزو مقاصد محبوب در جهان باشد. طبیعت سرسبز و دوست‌داشتنی ترکیه، گردشگران زیادی را در فصل تابستان به این کشور جذب می‌کند، اما در زمستان که شهر آرام‌تر و خلوت‌تر است کریسمس دیدنی‌تر از هرجایی می‌شود.
رستوران‌ها و کافه‌ها غذای خود را در کریسمس به صورت سلف‌سرویس ارائه می‌دهند و با سرگرمی‌های متنوع مشتریان خود را سرگرم می‌کنند. رستوران‌ها در شب کریسمس انواع غذاهای ترکی را سرو می‌کنند. کریسمس در ترکیه فرصتی برای گرد هم آمدن مردم با ملیت‌ها و مذاهب گوناگون است. اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید سال نو را در خانه‌ی بومی‌های ترکیه بگذرانید.برای کسانی که علاقه به بازارگردی دارند ترکیه در جشن کریسمس مقصد بسیار مناسبی است. از اواسط دسامبر تا اوایل ژانویه، فروشگاه‌های ترکیه دست به حراج زمستانی هیجان‌انگیز و جالبی می‌زنند که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

سخن آخر:

ترک‌ها مردمانی شاد و با نشاط هستند. اگر کمی در میان بازارهای آن چرخیده باشید این موضوع را حتما متوجه می‌شوید. فستیوال‌ها و جشن‌های متعدد و رنگارنگ این شهر یکی از ترفندهای مردم در جذب گردشگر است. حتی گاهی این فستیوال‌ها هیچ ربطی به آداب‌ورسوم ترک‌ها ندارند و جشن کریسمس هم یکی از آن‌ها است. با این وجود کریسمس در ترکیه بسیار دیدنی است. آتش‌بازی‌ سال نو در کریسمس، می‌تواند تجربه‌ای منحصربفرد باشد.

نوشته های مشابه
 • کریسمس در آلمان

  بی اغراق می‌توان گفت کریسمس بزرگ‌ترین جشن دنیاست؛ این جشن هر ساله به مناسبت تولد حضرت عیسی مسیح در همه کشورهایی که دین رسمی آن‌ها مسیحیت است برگزار می‌شود. دیرزمانی است که کریسمس تنها یک جشن مذهبی نیست و تبدیل به یک جشن بین‌المللی شده است. آلمان یکی از کشورهای مسیحی‌نشین است که جشن کریسمس در آن با مراسم جالبی برگزار می‌شود.

 • کریسمس در گرجستان

  تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان در جشن کریسمس پر از درختان کاج تزئین شده می‌شوند. هزاران چراغ و فرشتگان درخشان خبر از شروع « تعطیلات کریسمس در گرجستان» و آمدن جشن سال نوی میلادی می‌دهند.

 • کریسمس در ایران

  اقلیت‌های مذهبی در ایران همچون هم کیشان خود در سراسر جهان روز تولد عیسی مسیح را جشن می‌گیرند. در حالی‌که در برخی کشورها مانند عربستان برگزاری این مراسم ممنوع است، اما فارغ از رنگ‌وبوی مذهبی، چند سالی است که در بعضی کشورهای مسلمان، کریسمس را جشن می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید